Rak jelita grubego znany również jako rak okrężnicy lub odbytnicy, należy do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. Obecnie rak okrężnicy stanowi trzecią przyczynę zgonów wśród wszystkich nowotworów u obu płci, przy czym zachorowalność na ten nowotwór cały czas rośnie – rocznie dotyka ok. 19 tys. Polaków.

 

Choć występuje on w całej populacji, niektóre grupy są bardziej narażone na zapadalność tej choroby – sprawdź, czy do niej należysz. Poznaj objawy, jakie daje nowotwór jelita grubego i czy można się przed nim uchronić?

Nowotwór jelita grubego – kogo dotyka najczęściej?

Mówiąc o nowotworze jelita grubego, można śmiało stwierdzić, iż jest to choroba cywilizacyjna, ściśle zależna od prowadzonego stylu życia, diety oraz wieku. Statystyki pokazują bowiem, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem. 

Najczęściej rozpoznanie raka jelita grubego obserwuje się u osób, które przekroczyły 50 r. ż. Zaalarmowane powinny być również osoby, u których występuje cukrzyca, akromegalia czy powtarzające się choroby zapalne jelit. Dieta bogata w czerwone mięso i przetworzoną żywność, otyłość, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu również przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych okolic okrężnicy.

Rak jelita grubego – jakie symptomy powinny nas zaalarmować?

Rozwój nowotworu odbytnicy w początkowej fazie rozwoju nie daje specyficznych, jednoznacznych objawów, bądź są one utajone. W momencie rozwoju choroby symptomy mogą obejmować zmiany rytmu wypróżnień, uczucie niepełnego wypróżnienia, krwawienie z odbytu, biegunki, zaparcia i objawy związaną z tym niedokrwistością z niedoboru żelaza (łatwe męczenie się, osłabienie). 

Jak podkreśla specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, chirurg dr n. med. Robert Rojewski:

„Powyższe objawy nie powinny być bagatelizowane. Wczesne wykrycie choroby zapewnia lepsze rokowanie i możliwość całkowitego wyleczenia.

Badania diagnostyczne polecamy przeprowadzać w ramach regularnej profilaktyki zdrowia. Dotyczy to w szczególności pacjentów z grupy ryzyka”.

Wczesne wykrycie rozwoju choroby nowotworowej jest kluczowe i może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie. Regularne badania przesiewowe, takie jak kolonoskopia, są zalecane osobom po 50. roku życia oraz tym z podwyższonym ryzykiem.

Diagnostyka i leczenie chorób jelita grubego

Diagnostyka raka jelita grubego często rozpoczyna się od badań przesiewowych, takich jak test na krew utajoną w stolcu, które mogą wskazać na potrzebę dalszych badań. Następnie, jeśli jest taka potrzeba, wykonuje się badania obrazowe, takie jak kolonoskopia i tomografia komputerowa. Badania tego rodzaju zaleca się wykonywać raz na 10 lat, począwszy od 50. roku życia lub wcześniej, jeśli występują czynniki zwiększające ryzyko zachorowania.

Rozpoczęcie i metoda leczenia zależy od stadium i rodzaju raka. Chirurgia jest główną metodą leczenia w przypadku lokalizowanego raka jelita grubego. Radioterapia i chemioterapia często są stosowane jako leczenie uzupełniające przed lub po operacji, w celu zniszczenia ewentualnych pozostałych komórek nowotworowych oraz zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby. 

Immunoterapia jest nową formą leczenia, szczególnie obiecującą w przypadku niektórych zaawansowanych raków jelita grubego. Jest to stosunkowo nowa forma leczenia, która wykorzystuje system odpornościowy do walki z komórkami rakowymi. 

Należy więc podkreślić, że rak jelita grubego jest obecnie poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego tak istotne jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat objawów tej choroby, istoty badań profilaktycznych i związanej z tym możliwością wczesnego wykrycia schorzenia. Takie działania są kluczowe w zmniejszaniu liczby przypadków i śmiertelności z powodu tej choroby.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl