Po wykonaniu lipidogramu okazało się, że Twój poziom cholesterolu LDL jest podwyższony, a HDL za niski? To znak, że najwyższy czas zadbać o swoje zdrowie! Od czego zacząć? Na początek postaraj się więcej ruszać, unikaj używek i postaw na zdrową dietę na obniżenie cholesterolu. W poprawie wyników może Ci pomóc także żywność funkcjonalna ze stanolami roślinnymi. Sprawdź, co to jest i poznaj jej zalety!

 Zdrowe produkty ze stanolami roślinnymi

Co to jest żywność funkcjonalna?

Żywność funkcjonalna (FOSHU – ang. Foods for Specified Health Use) to inaczej żywność pochodzenia naturalnego, która nie tylko dostarcza organizmowi potrzebne składniki odżywcze, ale też korzystnie działa na zdrowie. Zawarte w żywności funkcjonalnej substancje bioaktywne wpływają na poprawę ogólnego samopoczucia, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych¹. Żywność funkcjonalna ma cechy żywności konwencjonalnej, a nośnikami substancji bioaktywnych mogą być np. produkty zbożowe czy nabiał.

Należy pamiętać, że żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono jej korzystny wpływ na jedną lub kilka funkcji organizmu ponad efekt odżywczy. Najczęściej oprócz witamin i składników mineralnych znajdziemy w niej także błonnik pokarmowy, kwas foliowy, probiotyki i prebiotyki, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 lub stanole roślinne. Istotne jest też to, że działanie prozdrowotne żywności funkcjonalnej powinno być udokumentowane badaniami naukowymi.

Żywność funkcjonalna ze stanolami roślinnymi – dlaczego warto ją spożywać?

Żywność funkcjonalna ze stanolami roślinnymi przeznaczona jest dla tych, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu. Do tej grupy zaliczają się osoby z chorobami układu krążenia oraz cukrzycą, a także dorośli i dzieci z rodzinną hipercholesterolemią. Warto pamiętać, że produkty ze stanolami roślinnymi, czyli związkami pochodzenia naturalnego należącymi do tej samej grupy związków chemicznych co cholesterol, pomagają normować wysoki poziom LDL we krwi, co ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału serca* – powszechnych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Stanole roślinne przypominają swoją budową cząsteczki cholesterolu, dzięki czemu blokują jego wchłanianie w jelicie cienkim. Tym sposobem cholesterol nie przedostaje się do krwi, a w efekcie nie odkłada w osłabionych naczyniach krwionośnych².

Stanole roślinne w produktach Benecol – sposób na walkę z hipercholesterolemią

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności potwierdził, iż spożycie od 1,5 do 2,4 g stanoli roślinnych dziennie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL o około 7-10 proc w ciągu 2-3 tygodni³. Choć stanole roślinne znajdują się w niektórych produktach spożywczych (m.in. w sezamie, słoneczniku, olejach roślinnych, strączkach, owocach, warzywach i pełnoziarnistych produktach zbożowych), występują w nich w bardzo znikomej ilości i nie są w stanie skutecznie wpłynąć na redukcję cholesterolu.

W badaniach wykazano, że skuteczność działania składnika bioaktywnego zależy od produktu, który jest jego nośnikiem⁴. Skuteczność wpływu fitosteroli na redukcję cholesterolu LDL jest większa, gdy są one dodawane do żywności zawierającej tłuszcze (jogurt, majonez, dressingi sałatowe, mleko czy tłuszcze smarownicze), niż kiedy doda się je np. do rogalików, batonów zbożowych, napojów bezalkoholowych czy czekolady.

Jeśli więc masz problemy z gospodarką lipidową, warto sięgać np. po napoje jogurtowe Benecol i margaryny Benecol, czyli żywność funkcjonalną wzbogaconą o stanole roślinne. W ten sposób zapewnisz sobie ich rekomendowaną ilość, która pomoże Ci walczyć z podwyższonym cholesterolem. Produkty Benecol warto włączyć do swojej codziennej diety, aby uzyskać oczekiwany efekt i wspomóc swoje zdrowie.

* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

Referencje:

¹ Wnęk D. Żywność funkcjonalna. Online: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/65766,zywnosc-funkcjonalna. Dostęp: 17.05.2023.

² Majewska M. Żywność funkcjonalna wzbogacona o sterole i stanole roślinne obniża stężenie cholesterolu. Online: https://pulsmedycyny.pl/zywnosc-funkcjonalna-wzbogacona-o-sterole-i-stanole-roslinne-obniza-stezenie-cholesterolu-976062. Dostęp: 17.05.2023.

³ European Food Safety Authority. Blood cholesterol reduction health claims on phytosterols can now be judged against EFSA new scientific advice. Online: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can. Dostęp: 17.05.2023.

⁴ AbuMweis S. S., Barake R., Jones P. J.H. Plant sterols/stanols as cholesterol lowering agents: A meta-analysis of randomized controlled trials. Online: https://foodandnutritionresearch.net/index.php/fnr/article/view/1132. Dostęp: 17.05.2023.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl