Pomysł, by zrobić sobie tatuaż wydaje Ci się świetny, ale boisz się tego, jak będzie się goić. W takim razie nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy, co zrobić gdy dziara nie chce się goić, a także co robić, by jednak goiła się jak najlepiej.

 

 

Po pierwsze: często myj swoją ranę i pamiętaj o wietrzeniu skóry

Trzeba zdawać sobie sprawę, że tatuaż jest raną o którą trzeba dbać bardzo skrupulatnie od momentu wykonania tatuażu. Nie należy zaniedbywać mycia tatuażu. Wymienianie opatrunków zbyt rzadko wpływa na proces gojenia. Rana zaczyna się kleić, szybciej pojawiają się strupy. Przy nieodpowiedniej higienie może dojść nawet do zakażenia. Warto zatem zaopatrzyć się w zestaw do tatuażu, który pozwoli dbać o skórę. Taki zestaw może zawierać krem przyspieszający gojenie skóry, ale również nawilżające skórę masło do tatuażu. Krem zawiera mieszankę witamin i olejów, dzięki temu doskonale nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Ma też oczywiście właściwości antybakteryjne, co zapobiega zakażeniu rany. Zestawy do tatuażu mogą zawierać także żel do mycia oraz krem przyspieszający gojenie. Takie kosmetyki są absolutnie niezbędne, a do nich można dobrać nawilżające masło do tatuażu. Żel do mycia nie tylko doskonale oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie, ale również wygładza, uelastycznia i zapobiega swędzeniu skóry.

Po drugie: sięgnij po opatrunki paroprzepuszczalne

Świeżo wykonany tatuaż należy myć nawet co 2-3 godziny i wtedy również wymieniać opatrunki. Choć można wybrać jałowy opatrunek z apteki, który nie przykleja się do tatuażu, to doskonałym wyborem może być także opatrunek paroprzepuszczalny, który można zamówić w sklepie z akcesoriami do tatuażu i kosmetykami dla brodaczy Beardman w przystępnej cenie. Jest to tak naprawdę folia elastyczna i paroprzepuszczalna, a także wodoodporna, która zapewnia odpowiednie środowisko do regeneracji naskórka i skóry właściwej. Trzeba pamiętać, że zwykły opatrunek może przyklejać się do rany, co będzie skutkowało jej „ślimaczeniem się”, a więc ropieniem i utrudnionym gojeniem.

Po trzecie: stosuj grube warstwy maści przyspieszającej gojenie i nie zdrapuj strupków

Gdy twój tatuaż słabo się goi, być może nakładasz zbyt małe warstwy kremu czy maści przyspieszającej gojenie. Tak naprawdę nie możesz oszczędzać na tych produktach. Gruba warstwa maści jest absolutnie niezbędna, aby zapewnić właściwy poziom nawilżenia. W tym przypadku lepiej przesadzić niż doprowadzić do przesuszenia skóry. Maść należy stosować także w momencie, gdy pojawią się strupki. Trzeba wtedy wklepywać ją delikatnie. Nie można zdrapywać strupków, bo to wydłuży gojenie, a jednocześnie może spowodować, że kontury tatuażu ulegną zniekształceniu.

Po czwarte: zrezygnuj na czas gojenia z sauny, aktywności fizycznej i picia alkoholu

Ważne aspekty wpływające na dobre lub utrudnione gojenie, to przestrzeganie zasad dotyczących postępowania po wykonaniu tatuażu. Nie można go w żaden sposób podrażniać. Kąpiele w basenie czy morzu są zabronione i niemożliwe. W ten sposób łatwo jest zakazić ranę. Zabronione jest także korzystanie z sauny czy nadmierna aktywność fizyczna. Spływający pot może doprowadzić nie tylko do nadkażenia rany, ale również częściowego rozpłynięcia się pigmentu w przypadku świeżo wykonanego tatuażu. Wtedy trzeba go poprawiać, ale z tym należy poczekać do wygojenia i znów przechodzić przez ten żmudny proces. Tak jak alkoholu nie należy pić przed wykonaniem tatuażu, również jest to niewskazane po jego wykonaniu. W ten sposób również można wydłużyć proces gojenia, bo rozrzedza się krew.

Jeśli nie popełniłeś popularnych błędów i tatuaż nadal słabo się goi, udaj się do lekarza na konsultację. Jeśli pojawił się obrzęk czy gorączka to jest to nawet konieczne. Idź do dermatologa albo lekarza ogólnego. Dzięki temu unikniesz poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli jednak będziesz się trzymać powyższych zasad bardzo mało prawdopodobne jest, że tatuaż będzie się źle goił. Trzeba pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu jest też cukrzyca, choć nie jest zabronione wykonanie tatuażu, to jednak to schorzenie powoduje, że tatuaż goi się znacznie dłużej niż u całkowicie zdrowej osoby.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl