Jedną z najczęściej występujących dolegliwości związanych z pęcherzem jest potrzeba częstego oddawania moczu. Może ona pojawiać się sporadycznie lub też mieć charakter przewlekły. O ile w pierwszym przypadku nie powinna stanowić większego powodu do niepokoju, o tyle w drugim wymaga wdrożenia odpowiednich metod leczenia. Powodzenie procesu leczenia uzależnione jest od właściwie przeprowadzonej diagnostyki, której podstawę stanowi ustalenie głównej przyczyny dolegliwości. Co może nią być? Jakie czynniki wywołują uczucie ciągłego parcia na pęcherz i jak powinno przebiegać leczenie dolegliwości?

 

Ciągłe parcie na pęcherz – przyczyny

Ciągłe parcie na pęcherz jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością. Bardzo często pojawia się jako następstwo tzw. nadreaktywnego pęcherza. Mianem tym określa się zjawisko, w którym pacjent odczuwa potrzebę częstego oddawania moczu. Może towarzyszyć mu uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, częstomocz, nykturia (częste oddawanie moczu w nocy), a także nietrzymanie moczu. Zespół nadreaktywnego pęcherza o przewlekłym charakterze pojawia się na skutek zaburzeń neurologicznych. Dotyczą one nerwów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego.

Ciągłe parcie na pęcherz może pojawiać się także jako jeden z objawów chorób układu moczowego, chorób ogólnoustrojowych oraz chorób przenoszonych drogą płciową. U mężczyzn częsta potrzeba oddawania moczu może być też związana z przerostem gruczołu krokowego, czyli tzw. prostatą. Nadmiernie rozrastający się gruczoł uciska zlokalizowaną w pobliżu cewkę moczową, utrudniając sprawowanie świadomej kontroli nad pęcherzem. Skutkiem tej sytuacji jest poczucie silnego parcia na pęcherz i chęć oddania moczu pomimo jego niewielkiej ilości zgromadzonej w pęcherzu.

Potrzeba częstego oddawania moczu pojawia się także u kobiet w ciąży. W pierwszym jej okresie związana jest ze zmianami hormonalnymi, jakie w tym czasie zachodzą w ciele kobiety. W późniejszym czasie ciągłe parcie na pęcherz u kobiet ciężarnych jest spowodowana powiększającą się macicą, która uciska narząd, co skutkuje potrzebą częstego oddawania moczu.

Poza wyżej wymienionymi przyczynami uczucie parcia na pęcherz może występować również jako jeden z objawów stanu zapalnego pęcherza, jako następstwo spożywania dużych ilości napojów moczopędnych oraz zażywania niektórych leków. W każdym z tych przypadków, aby pozbyć się uciążliwej dolegliwości, wystarczy wyeliminować jej główną przyczynę. Ten rodzaj parcia na pęcherz ma charakter przejściowy. W przypadku dolegliwości wywołanej przyczyną bardziej zaawansowaną, aby zniwelować jej skutki, trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie.

Problemy z pęcherzem – i co dalej?

Uczucie ciągłego parcia na pęcherz o charakterze stałym wymaga podjęcia odpowiednich działań. Nawracająca lub utrzymująca się przez dłuższy czas dolegliwość powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. W pierwszej kolejności warto zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego, który w oparciu o przeprowadzony wywiad oraz wyniki badań zleci dalszą diagnostykę. W niektórych przypadkach wystarczające może okazać się leczenia farmakologiczne. W innych zaś konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Dotyczy to chociażby przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl