Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stan naszego samopoczucia ma bezpośredni wpływ nie tylko na psychikę, ale i ciało. Jak zapewnić sobie dobry nastrój w okresie przeziębienia, zmęczenia, stresu lub chwilowego spadku formy?

Zimowa chandra, wiosenne przesilenie, jesienna melancholia, letnie “depresja pourlopowa” - zły nastrój może dopaść nas o każdej porze roku. Do tego doliczyć możemy też różne dolegliwości zdrowotne, negatywnie wpływające na nasze samopoczucie oraz trudne życiowe sytuacje, które także odciskają piętno na psychice. Każdemu może zdarzyć się “chwilowy spadek formy”, nawet bez wyraźnej przyczyny. Z pomocą przychodzą nam zioła, które od wieków stosowane są zarówno na różnorodne dolegliwości zdrowotne, a także poprawy samopoczucia. 

Zioła najczęściej stosowane są w formie naparów, jednak bardzo dobre właściwości wykazują również olejki eteryczne. Dlaczego właśnie w tej formie wykazują najlepsze działanie?

W czym tkwi tajemnica skuteczności olejków eterycznych?

Olejek eteryczny to esencja wydestylowana z kwiatów, korzeni, liści lub kory roślin aromatycznych. Co ciekawe, olejek eteryczny olejem wcale nie jest. Jest w ten sposób określany tylko dlatego, że nie reaguje z wodą. Pozyskuje się go na kilka sposobów, najczęściej przez destylację z użyciem pary wodnej, tłoczenie na zimno bądź ekstrakcję alkoholem. W każdym naturalnym olejku znajduje się co najmniej kilkadziesiąt różnorodnych związków, a ich właściwości zależą od tego, który z nich wybierzemy.

Również zastosowanie olejków eterycznych jest bardzo szerokie. Najczęściej kojarzymy je z aromaterapią i masażami. W praktyce jednak stosowane są zarówno do nacierań, jak i doustnie, wykorzystywane są do inhalacji oraz dezynfekcji pomieszczeń, wykorzystuje się je w celach zdrowotnych i pielęgnacyjnych, a niektóre świetnie sprawdzają się także do odstraszania owadów. A które z nich mogą sprawić, że nasze samopoczucie się polepszy?

Złe samopoczucie? Wypróbuj olejki eteryczne 

  • Olejek lawendowy to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na lepsze samopoczucie. Szczególnie polecany jest osobom narażonym na stres oraz borykającym się z problemem bezsenności. Wykazuje działanie uspokajające, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Można go stosować w chwilach obniżonego nastroju z powodu przeziębienia, grypy lub bólu głowy.
  • Olejek werbenowy ma odświeżający, cytrynowy zapach, który z pewnością pozytywnie wpłynie na twój nastrój. Zalecany w chwilach znużenia i zmęczenia.
  • Olejek cytronelowy także wyróżnia się orzeźwiającym aromatem, który pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wcierany w ciało, powoduje przyjemne odczucie ciepła, a jednocześnie może sprzyjać neutralizowaniu różnorodnych bólów mięśniowych. Przy bólu głowy można nim nacierać czoło, skronie i kark.
  • Olejek z mięty pieprzowej jest orzeźwiający, więc z pewnością pobudzi cię do działania. Kiedy dopada cię zmęczenie podczas wielogodzinnej pracy lub odczuwasz spadek koncentracji, zamiast kawy, sięgnij po olejek z mięty pieprzowej. Jego aromat może pomóc uporać się z dolegliwościami wynikającymi z tzw. choroby lokomocyjnej. 
  • Olejek goździkowy pomoże uporać się ze z pogorszonym samopoczuciem np. podczas osłabienia wynikającego z przeziębienia organizmu. 
  • Olejek rozmarynowy ma mocny, intensywnie ziołowy zapach, który może zadziałać energetycznie na osoby, które czują się przygaszone, znużone, mają problemy z koncentracją i doskwiera im ogólne osłabienie. 

Olejek cynamonowy ma bardzo odświeżający, przyjemny aromat. Zwykle stosowany jest przy problemach z niestrawnością, ale warto po niego sięgnąć również w celu poprawy złego samopoczucia, spowodowanego np. przeziębieniem.

Napisano dla Amol.pl.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl