Wybielanie zębów jest jednym z najmodniejszych zabiegów stomatologicznych. Rozjaśnienie szkliwa zaledwie o kilka tonów poprawia wygląd zębów, a tym samym dodaje pewności siebie. Zabieg wybielania można przeprowadzić u stomatologa lub w domu.

Metody wybielania zębów

Wybielanie zębów jest jednym ze sposobów na poprawę uśmiechu. Szkliwo ulega nieestetycznym przebarwieniom na skutek spożywania niektórych pokarmów, ciemnej kawy i herbaty, a także palenia tytoniu. Na szczęście proces ten jest odwracalny, a rozjaśnienie koloru zębów o kilka tonów jest możliwe dzięki:

  • wybielaniu lampą Beyond,
  • wybielaniu nakładkowemu,
  • stosowaniu past wybielających.

Niektóre osoby preferują także domowe sposoby na wybielanie zębów. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzą się one u wszystkich, a ich efekty nie będą tak spektakularne, jak po zabiegu przeprowadzonym w klinice stomatologicznej.

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa odbywa się przy pomocy dwóch metod: naświetlania lampą Beyond oraz stosowaniu specjalnego żelu i nakładek. Obie techniki są równie skuteczne, jednak różnią się czasem trwania i ceną. Poza tym wybielanie nakładkowe wymaga pełnego zaangażowania pacjenta, cierpliwości i systematyczności.

Wybielanie lampą Beyond to krótki zabieg, przeprowadzany podczas jednej wizyty w klinice stomatologicznej. Trwa on 30–40 minut, jest bezpieczny dla szkliwa, a jego efekty utrzymują się przez kilka lat (jeżeli pacjent przestrzega zaleceń lekarza). Na początek lekarz ocenia stan jamy ustnej, zabezpiecza dziąsła silikonową nakładką, a na zęby nakłada żel wybielający. Następnie włącza lampę, która aktywuje zawarte w nim substancje.

Wybielanie nakładkowe przebiega zupełnie inaczej i trwa dłużej. Na wizycie lekarz ocenia stan jamy ustnej, wykonuje specjalnie dopasowane silikonowe nakładki na zęby i wręcza pacjentowi tubkę z żelem wybielającym. Pacjent udaje się do domu i codziennie wieczorem wypełnia nakładki żelem i nakłada je na zęby. Osiągnięcie oczekiwanych efektów zajmuje 10–14 dni.

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w domu jest możliwe dzięki stosowaniu specjalistycznych past do mycia zębów. Produkt najlepiej kupić w aptece lub poprosić swojego stomatologa o rekomendację – pozwoli to uniknąć stosowania preparatów, które zawierają substancje przyczyniające się do uszkodzenia szkliwa. Warto pamiętać, że wybielanie zębów w domu może rozjaśnić szkliwo tylko o 2–3 tony, co nie zawsze jest wystarczająco zadowalające.

Wybielanie zęba martwego

Zupełnie inaczej wybiela się zęba martwego, czyli takiego, który był poddany leczeniu kanałowemu. W takiej sytuacji substancja wybielająca powinna zostać umieszczona we wnętrzu zęba, ponieważ przyczyną zmiany zabarwienia nie są przebarwienia szkliwa, a brak miazgi (unerwionej i unaczynionej tkanki).

Ząb martwy może być wybielony tylko u stomatologa podczas specjalistycznego zabiegu. W jego przypadku nie są skuteczne lampa ani nakładki. Nie działają też żadne domowe sposoby.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl