Kwas hialuronowy to substancja, która znalazła wszechstronne zastosowanie w kosmetologii, a także medycynie estetycznej. Ten ceniony składnik kosmetyków o działaniu nawilżającym i odmładzającym podawany jest także w postaci iniekcji wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej. Wszechstronnemu wykorzystaniu kwasu hialuronowego towarzyszy bezpieczeństwo jego stosowania. O zastosowaniu kwasu hialuronowego w terapii anti – aging porozmawiamy z ekspertem medycyny estetycznej lekarzem dermatologiem Ewą Kopycińską z Kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.

 

- Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w gabinetach medycyny estetycznej. Z czego wynika tak duża popularność zabiegów z wykorzystaniem medycyny estetycznej?

 

Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka, a ponad połowa jego zawartości skumulowana jest w skórze. Doskonale poznana jest zatem rola tego związku w organizmie – kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne i wiąże wodę, dbając o nawilżenie tkanek. Wraz z wiekiem spada synteza kwasu hialuronowego – od 25 do 50 roku życia zawartość kwasu hialuronowego w skórze spada o połowę. Nie dziwi zatem fakt, iż kwas hialuronowy wykorzystywany jest w zabiegach  odmładzających. Preparaty zawierające kwas hialuronowy mogą być aplikowane na skórę, ale znacznie skuteczniejsze są iniekcje kwasu hialuronowego.

https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/kwas-hialuronowy/

 

- W jakim celu wykonywanie są zabiegi wstrzykiwania kwasu hialuronowego?

 

Preparaty z niestabilizowanym kwasem hialuronowym, mające płynną postać wykorzystywane są w zabiegach mezoterapii igłowej. Wówczas efektem zabiegu jest biorewitalizacja skóry, jej nawodnienie i uelastycznienie. Skóra staje się wygładzona i odświeżona. Ponadto same nakłucia skóry stymulują procesy regeneracji skóry oraz nasilają syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zgrubienia w miejscu nakłuć, które są depozytami kwasu hialuronowego w skórze. Ulegają one samoistnemu wchłonięciu w przeciągu 2 – 3 dni.

 

- Ale to nie jedyne zastosowanie kwasu hialuronowego. Wystarczy wspomnieć chociażby zabieg modelowania i powiększania ust.

 

Rzeczywiście, kwas hialuronowy może być wykorzystany jako plastyczny wypełniacz, umożliwiający m. in. korygowanie wyglądu ust https://neonia.com.pl/problem-zabieg/powiekszanie-ust-krakow/, a także innych obszarów twarzy. W tego typu zabiegach wykorzystywane są preparaty zawierające stabilizowany kwas hialuronowy, czyli związek o wydłużonej trwałości, który nie ulega tak szybkiej degradacji jak naturalny kwas hialuronowy. Taki wypełniacz może być zastosowany miejscowo w celu skorygowania kształtu ust, ich powiększenia czy wyrównania asymetrii. Kwas hialuronowy doskonale sprawdza się ponadto w zabiegu wygładzania głębokich zmarszczek i bruzd. Można nim wypełniać zmarszczki na czole, lwie zmarszczki, bruzdy nosowo – wargowe, bruzdy marionetki, a także zmarszczki palacza. I wreszcie – kwas hialuronowy umożliwia wykonanie zabiegu wolumetrii, czyli liftingu bez użycia skalpela.

 

- Kiedy warto zdecydować się na zabieg wolumetrii?

 

Lifting wolumetryczny https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/wolumetria-twarzy/ z wykorzystaniem kwasu hialuronowego doskonale sprawdza się u osób, u których wraz z upływem lat doszło do zjawiska lipodystrofii, czyli zaniku tkanki tłuszczowej oraz tkanki podskórnej w wybranych obszarach twarzy. Zauważalne jest wówczas wiotczenie skóry i zaburzenie owalu twarzy, opadają policzki i kąciki ust, tworzą się tzw. chomiki, pojawiają się głębokie zmarszczki i bruzdy. Wówczas wystarczy jedynie wprowadzić kwas hialuronowy pod skórę, uzupełniając ubytki tkanek, przywracając owal twarzy i przywracając skórze elastyczność. A całość zajmuje około kilkudziesięciu minut.

 

- Jak długo utrzymuje się efekt takiej terapii?

 

Na czas utrzymywania się efektów zabiegu z kwasem hialuronowym wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia rodzaj użytego preparatu, w tym stężenie kwasu hialuronowego oraz stopień jego usieciowania. Istotne są także indywidualne predyspozycje pacjenta i tempo degradacji kwasu hialuronowego w organizmie. Zazwyczaj efekt zabiegu z kwasem hialuronowym utrzymuje się przez około 18 miesięcy. A efekt odmłodzenia zauważyć można natychmiast po wykonaniu zabiegu.

 

- Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego uchodzą za bardzo bezpieczne. Na pewno nie brakuje jednak przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz możliwych powikłań.

 

Powikłania po zabiegu z kwasem hialuronowym zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej mają charakter zakażeń bakteryjnych, sporadycznie może dojść do zatkania światła naczynia krwionośnego i martwicy tkanki. A jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonania zabiegu, wymienić należy infekcje skórne, chorobę nowotworową, schorzenia autoimmunologiczne, ciążę i karmienie piersią oraz niewyrównaną cukrzycę.

 

- Podsumowując – jakie są największe zalety kwasu hialuronowego jako wypełniacza?

 

Kwas hialuronowy jako wypełniacz to bezpieczny i bardzo skuteczny preparat umożliwiający uzyskanie natychmiastowego efektu odmłodzenia. Efekt zabiegu utrzymuje się przez długi czas, a gdy kwas hialuronowy ulegnie degradacji – zabieg można powtórzyć. Zabieg wyróżnia się minimalną inwazyjnością, a dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego jest praktycznie bezbolesny. Na szczególną uwagę zasługuje wszechstronność zastosowania kwasu hialuronowego – ten bardzo uniwersalny wypełniacz pozwala skorygować wiele oznak starzenia się twarzy, a także modyfikowanie kształtu ust czy nosa.

Współpraca przy powstaniu artykułu z: https://neonia.com.pl/

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl