Osteoporoza nie bez powodu nazywana jest cichym zabójcą. Choroba dotyka co trzecią kobietę po menopauzie. Osteoporoza pierwotna, będąca skutkiem starzejącego się układu kostnego, to wynik niedoborów w diecie, palenia tytoniu, nadużywania alkoholu i małej aktywności fizycznej. Coraz częściej mówi się także o ekspozycji słonecznej i jej wpływie na osteoporozę. Z zabiegiem tym wiąże się wytwarzanie witaminy D. Zobacz, dlaczego to tak ważny składnik!

osteoporoza

Osoba dotknięta osteoporozą nie może pozwolić sobie na niedobór witaminy D. Optymalna podaż tej witaminy jest zalecana jako jeden z czynników leczących tę chorobę. Zalecenia te szczególnie tyczą się kobiet po 50. roku życia.  Dlaczego jest tak ważna i w jaki sposób ją suplementować?

Sama dieta nie wystarczy

Tak w prewencji osteoporozy, jak i w walce z symptomami choroby spożywanie określonej grupy produktów sprzyja gromadzeniu się witaminy D i wapnia w organizmie. Jadłospis bogaty w żółty ser, mleko, jajka i ryby, choć ma wpływ na gospodarkę tej witaminy i minerału, może nie być wystarczający, jeśli mamy do czynienia z osteoporozą lub doskwiera nam niedobór witaminy D i wapnia. Radą na taki stan rzeczy pozostaje suplementacja i stałe kontrolowanie poziomu tych substancji we krwi.

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Prawidłowe stężenie witaminy D we krwi jest trudne do osiągnięcia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W trakcie lata ekspozycja słoneczna przyczynia się do produkcji witaminy D w organizmie. Zimą, ekspozycja maleje i trudniej o samoczynne wytwarzanie substancji. Niezbędna jest wtedy suplementacja – włączenie preparatów z witaminą D. Dla osób borykających się z osteoporozą poleca się preparaty łączące witaminę D3 i K2 MK-7.    

Jak wybrać preparat z witaminą D?

Ze względu na działanie lecznicze suplementy z witaminami D3 i K2 MK-7 są polecane w celu utrzymania zdrowych i mocnych kości. Synergiczne funkcjonowanie obu witamin przyczynia się do zwiększonej mineralizacji kośćca. Warto zwrócić uwagę na formułę preparatu oraz składniki, które mogą być potencjalnie szkodliwe. Ważne na przykład, by diabetycy wybierali preparaty bez cukru. Na rynku dostępne są suplementy w formie instant, szczególnie polecane osobom starszym. To łatwe do połknięcia tabletki – czynność tę można wykonać nawet bez popijania wodą.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl