Emolienty to specjalistyczne kosmetyki stosowane u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Preparaty te produkowane są na bazie naturalnego lub mineralnego oleju.

Mogą w swoim składzie zawierać wazelinę, pochodne mocznika, kwasy tłuszczowe oraz lanolinę, czyli składniki zapewniające poprawę elastyczności i optymalne nawilżenie oraz natłuszczenie skóry. Jak działają nowoczesne emolienty?

Działanie emolientów

Głównym zadaniem emolientów jest przywrócenie skórze prawidłowego funkcjonowania. Działają one nie tylko nawilżająco i natłuszczająco, ale również oczyszczająco i ochronnie. Po aplikacji na skórę emolienty blokują kanały, przez które woda wydostaje się na zewnątrz naskórka. Dzięki temu zmniejszona zostaje podatność skóry na przesuszenie. Ponadto emolienty znakomicie natłuszczają atopową skórę i tworzą na jej powierzchni ochronną warstwę. Skóra pielęgnowana za pomocą emolientów odzyskuje sprężystość i elastyczność, a naskórek może się regenerować.

Skórę atopową należy pielęgnować emolientami codziennie, ponieważ tylko wtedy możliwe jest odbudowanie bariery lipidowej naskórka i zapewnienie ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu świąd może ustąpić niemal całkowicie i znacznie zmniejsza się podatność na nadkażenia bakteryjne.

Jak wybrać najlepszy emolient?

Emolienty są niezbędne w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Należy jednak pamiętać, że działanie produktu można zoptymalizować, stosując do pielęgnacji kilka emolientów. Zwykle kosmetyki te dostępne są w całych seriach, zawierających zarówno kremy do twarzy i ciała, jak i emulsje do kąpieli, szampony do włosów czy żele pod prysznic. Niektóre preparaty zawierają dodatkowo metabolity bakterii Lactobacillus, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i chronią przed zakażeniami gronkowcem złocistym. To właśnie ta bakteria odpowiada za nadkażenia zmian skórnych spowodowanych AZS (zobacz również Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny, objawy, leczenie). Najlepiej wybierać kosmetyki z jednej serii, ponieważ wtedy uzupełniają one swoje działanie. Największy wybór wysokiej jakości emolientów znajduje się w aptekach.

Artykuł sponsorowany

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl