skora-problemowa

Rybia łuska to stan skóry, który powoduje, że suche obumarłe komórki skóry zbierają się w plamach na powierzchni skóry. Schorzenie to jest także znane pod nazwą „choroba rybiej łuski”, ponieważ obumarła skóra gromadzi się w kształtach przypominających rybie łuski. Należy do tzw. grupy genodermatoz.

W większości przypadków schorzenie ma łagodny przebieg i ogranicza się do specyficznych części ciała, jednakże w wielu przypadkach stan ten dotyczy dużych powierzchni ciała, takich jak: plecy, nogi, ramiona, głowa..

Jaka jest przyczyna tego stanu chorobowego?

Podobnie jak i w przypadku wcześniej już omawianych chorób genetyka odgrywa tu ogromną rolę. Stan ten ma podłoże autosomalne, co oznacza, że tylko jeden z rodziców musi posiadać zmutowany gen aby przekazać go na dziecko.

 

Objawy rybiej łuski zwykle obejmują:

-złuszczanie skóry głowy

- swędzenie skóry

- łuski o kształcie wielokątów na skórze

- łuski brązowe, szare lub białe

-  bardzo sucha skóra

- zgrubienie skóry

W poważnych przypadkach rybia łuska może wywołać głębokie i bolesne pęknięcia skóry na podeszwach dłoni lub stóp.

Większość odmian tej choroby ma podłoże dziedziczne, lecz istnieje też nabyta odmiana tego schorzenia. Wyróżniamy sześć podstawowych rodzajów rybiej łuski. Każda z nich może dotyczyć tylko skóry lub współistnieć z innymi zaburzeniami rozwojowymi. Nazwa choroby nie oddaje w pełni obrazu morfologicznego schorzenia.

Leczenie:

Choroba ta może być leczona jedynie objawowo. Osobom chorym podaje się zarówno leki ogólne, jak i miejscowe. Głównym ich zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości i poprawa komfortu życia osoby chorej.

W wielu przypadkach wskazana jest także właściwa psychoterapia dla poprawy samopoczucia.

- leczenie ogólne- retinoidy aromatyczne- podaje się je właściwie przez całe życie, gdyż ich odstawianie może wywoływać nawrót choroby.

- kortykosteroidy- wówczas gdy występują pęcherze

- leczenie miejscowe- kąpiele z solą kuchenną bądź sodą, aerozole oraz kremy steroidowe, maści salicylowe zawierające mocznik

 

 

 

 

 

 

 

 Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

 

logo

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl