Trądzik, problemy z cerą są częstą zmorą większości nastolatków. Wiele młodych ludzi nie zna do końca przyczyny występowania zaistniałych zmian, co wpływa na nieskuteczne próby walki z pojawiającym się problemem. Nieodpowiednie leczenie, a nawet i pielęgnacja, często prowadzi do zaostrzenia objawów zamiast do eliminacji i poprawy kondycji skóry. Dla wielu nastolatków, w tym nie tylko dziewcząt, ale coraz to większej liczby chłopców, trądzik nie jest problemem błahym, jego oddziaływanie wyraźnie negatywnie wpływa na jakość życia. -  o trądziku młodzieńczym pisze Pani kosmetolog Katarzyna Tłoczek z Instytutu Anti-Aging. 

tradzikTrądzik jest chorobą o rozległej patogenezie, na którą składa się zaburzenie naskórkowej keratynizacji, wydzielanie androgenów, nadmierna czynność gruczołów łojowych, wzrost bakterii, stany zapalne oraz zaburzenia układu odpornościowego. Dotyczy głównie okolic łojotokowych, w 99% przypadków występuje na twarzy, 90% plecy, 70% klatka piersiowa. Kobiety i mężczyźni zapadają na trądzik z różną częstotliwością, jednak cięższe postacie występują u mężczyzn. Pierwsze objawy trądziku u dziewcząt, w porównaniu do chłopców, występują 1-2 lata wcześniej. Szczyt zachorowań przypada na lata 14-17 roku życia u kobiet i 16-19 roku życia u mężczyzn.

Priorytetem przy pojawieniu się trądziku powinna być wizyta u lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie badania i zaproponuje odpowiedni tok leczenia. Nie należy leczyć trądziku domowymi sposobami, sugerować się opiniami i zaleceniami znajomych, którzy leczyli się różnymi preparatami. Problemy z cerą mogą mieć różne podłoża, dlatego tak ważne jest indywidualne leczenie. Niektóre metody mogą tylko zaostrzyć zaistniały proces. Oprócz wizyty u specjalisty również pomocna może być wizyta u doświadczonego kosmetologa, który wspomoże leczenie rozpoczęte przez lekarza dermatologa. Zaproponuje odpowiedni schemat pielęgnacji i zaleci konkretne zabiegi wspomagające.

Istotne jest, aby nie usuwać, wyciskać powstałych zmian. Możemy jedynie pogorszyć strukturę skóry poprzez doprowadzenie do powstania blizn, które mogą towarzyszyć nam przez całe życie. Dodatkowo łatwo możemy przenieść bakterie, które zamieszkują miejsca zapalne, na zdrowy obszar skóry. 

Nie tylko higiena, tryb życia czy wiek mają decydujący wpływ na powstanie trądziku. Ważną kwestią jest dieta. Powinniśmy unikać jedzenia słodyczy, głównie czekolady, ostro przyprawionych potraw, fast foodów, chipsów, słonych przekąsek. Wymienione produkty jedynie zaspokajają naszą wewnętrzną potrzebę, a negatywnie wpływają na nasilenie trądziku. Istotna jest dieta uboga w cukry proste.  

Jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację powinniśmy unikać ziarnistych peelingów, kosmetyków działających okluzyjnie, w tym tłustych kremów zawierających oleje roślinne, parafinę, woski. Niewskazane jest także stosowanie kosmetyków powodujących przesuszanie skóry, w tym alkoholowych roztworów o działaniu dezynfekującym. Ważne jest, aby sięgać po produkty o działaniu:

• sebostatycznym- ograniczają wydzielanie sebum,

• bakteriostatycznym- ograniczają rozwój mikroorganizmów,

• łagodzącym podrażnienia, przeciwzapalnym- drażnienie wzmacnia łojotok,

• keratolitycznym- udrażniają ujścia gruczołów łojowych,

• matującym- poprawa estetyki skóry.

 

Dla osób borykających się z trądzikiem polecane są zabiegi głęboko oczyszczające, jak na przykład peelingi chemiczne między innymi kwas migdałowy, salicylowy, pirogronowy, glikolowy czy roztwór Jessnera. Zabiegi wykonuję się w kilku seriach w odpowiednich ostępach czasowych. 

W trądziku oprócz leczenia najważniejsza jest cierpliwość i odpowiednia pielęgnacja. Trądzik rzeczywiście jest prawdziwą zmorą nie jednego nastolatka, jednak nie należy się poddawać. Doświadczeni specjaliści, dokładna diagnoza, odpowiedni tok leczeni i własna systematyka jest podstawą do zwycięstwa!   

 

 

katarzyna-tloczek

Katarzyna Tłoczek
kosmetolog

 

Instytut Anti-Aging

logoInstytut Anti-Aging Bielsko-Biała to zespół renomowanych gabinetów specjalistycznych oferujących pełen wachlarz usług z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii, kosmetologii oraz rehabilitacji medycznej.Sprzęt, którym dysponujemy w naszym Instytucie to gwarancja skutecznych zabiegów likwidacji tkanki tłuszczowej, ujędrniania skóry, modelingu twarzy i sylwetki.

Adres: ul. Polarna 15, 43-300 Bielsko-Biała
Telefon: 663 434 003, 600 909 616


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl