Skóra to doskonała membrana chroniąca organizm człowieka przed niebezpieczeństwami z zewnątrz. Skóra zatrzymuje przedostawanie się zarazków i bakterii do wnętrza ciała, stanowi naturalną ochronę i dbałość o nią jest niezmiernie ważna. Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwość dotykających ludzkiej skóry jest świąd. Swędzenie skóry może być też ważnym sygnałem dla człowieka mówiącym o pojawiającym się problemie.

Przykre dolegliwości: swędzenie skóry

Swędzenie skóry sprawia niemały kłopot dla lekarzy, gdyż często niełatwo jest dopatrzyć się przyczyny występowania świądu. Niemały kłopot ma też doświadczający tej przypadłości. Swędzenie potrafi być niekiedy bardzo uciążliwe i drażniące prowadzące do mechanicznego drapania podrażnionego miejsca. Często silne swędzenie może być odczuciem jeszcze bardziej nieprzyjemnym i dokuczliwym niż silny ból. Drapanie natomiast może prowadzić do uszkodzenia powierzchni skóry, a w konsekwencji do zakażeń i niebezpiecznych powikłań. Ważne jest, żeby jak najszybciej zdiagnozować przyczynę występowania świądu i podjąć odpowiednie leczenie.

Przyczyny swędzenia skóry

Każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu człowieka jest sygnalizowana. Swędzenie skóry to także alarm, który mówi o problemie. Takiego alarmu nie można lekceważyć. Najbardziej powszechną przyczyną swędzenia skóry jest jej nadmierna suchość. Wtedy swędzenie występuje bez najmniejszych zmian na powierzchni skóry. Suchość skóry powodowana jest skrajnymi temperaturami, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza czy nawet zbyt częstymi kąpielami. Nierzadko suchość i świąt skóry powodują używane przez nas kosmetyki czy środki piorące do ubrań mających przecież bezpośredni kontakt ze skórą. W takiej sytuacji wystarczy wyeliminować środek drażniący i przypadłość minie bezpowrotnie. Suchość skóry to najmniej groźna przyczyna występowania świądu. Symptom swędzenia mogą wywoływać również choroby ogólnoustrojowe, a także nowotwory, problemy z nerkami i wątrobą oraz zaburzenia hormonalne. Także zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca powoduje uciążliwy świąt. Choroby takie jak żółtaczka towarzysząca schorzeniom wątroby i dróg żółciowych, mocznica i świerzb występują w towarzystwie nieprzyjemnego swędzenia skry. Często również świąd skóry sygnalizuje problemy dermatologiczne. Do bardzo częstych przyczyn swędzenia skóry należy atopowe zapalenie skóry. Swędzenie jest także efektem występowania w łupieżu czy grzybicy skóry, stóp oraz skóry owłosionej głowy. Inne czynniki, to alergie kontaktowe, a także pokrzywki. Przyczyn może być znacznie więcej. Efekt jest jeden – niedające się znieść swędzenie, z którym trzeba sobie poradzić.

Radzenie sobie z problemem

Długotrwałe występowanie swędzenia skóry, a w konsekwencji drapanie jej powierzchni może skutkować powstawaniem raz będących łatwą drogą do zakażenia. Dlatego też konieczne jest zapobieganie swędzeniu. Istotne jest by od wewnątrz nawadniać skórę poprzez spożywanie dużych ilości wody. Warto także stosować ogólnodostępne preparaty bezpośrednio na miejsce występowania swędzenia. Używanie specjalnych kosmetyków, szamponów, kremów, balsamów oraz maści zmniejszy nieprzyjemne dolegliwości i przyspieszy proces leczenia. Ważne jest, żeby zastosować odpowiednią maść na swędzenie skóry, w której skład wchodzą odpowiednie lipidy i witaminy. Maść na swędzenie skóry pozwoli złagodzić uczucie świądu oraz zaczerwienienia powstałe na skutek stanów chorobowych.

Krem – cud

Na rynku dostępnych jest wiele kremów i maści na swędzenie skóry. Istotne jest, żeby produkt, który zostanie użyty pomagał w bardzo szybkim czasie, redukował objawy i przyspieszał leczenie. Wielokierunkowe działanie, które zniesie świat i zredukuje powstałe zaczerwienienia będące skutkiem reakcji alergicznych to podstawa. Takim działaniem charakteryzuje się Bepanthen Sensiderm Krem. Technologia lipidów lamelarnych (LLT) zastosowana w kremie Bepanthen odznacza się faktem, iż zastosowane lipidy są maksymalnie zbliżone strukturą do tych występujących w naskórku człowieka. Fakt ten sprawia, że zawarte w kremie lipidy natychmiastowo dostosowują się do ubytków w naskórku i odbudowują jego powierzchnie. Dzięki temu zmniejsza się utrata wody, co utrzymuje nawodnienie skóry i sprzyja jej regeneracji. Dzięki obecności dekspantenolu (prowitaminy B5) skóra zostaje nawilżona i w szybkim czasie odbudowuje się. Stosowanie kremu na swędzenie skóry przynosi ulgę i skutecznie leczy dolegliwości związane ze schorzeniami skóry.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl