Pocenie się to naturalna czynność fizjologiczna. U większości osób nie sprawia ona większych problemów, a zwykłe środki kosmetyczne pozwalają na uporanie się z potem. Niestety, część społeczeństwa boryka się z nadmierną potliwością, która utrudnia im funkcjonowanie z relacjach z ludźmi oraz pozbawia pewności siebie.

Pot: przyjaciel czy wróg?

Pocenie się to naturalny sposób organizmu na ochłodzenie ciała, a także pozbycie się toksyn i innych substancji. Dzięki potowi nasz organizm może utrzymać stałą temperaturę ciała – gdy na skutek zwiększonego wysiłku, gwałtownych emocji czy upału zaczyna być nam zbyt ciepło, zwiększa się wydzielanie potu, co zapobiega przegrzaniu. Jednak u niektórych osób gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie, powodując uczucie dyskomfortu. Nadpotliwość zazwyczaj obserwuje się w obszarach pach, dłoni i stóp.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Zwiększona aktywność gruczołów potowych może dotykać nawet 1% populacji. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Wśród czynników fizjologicznych wyróżnia się długotrwały wysiłek fizyczny, silne emocje, duży stres. Wzmaganie pocenia się może powodować także spożywanie niektórych potraw. Nadpotliwość obserwowana jest także u kobiet w okresie klimakterium. Drugą kategorią źródeł nadmiernej potliwości są czynniki chorobowe. W tym wypadku przyczynami mogą być zaburzenia hormonalne spowodowane np. nadczynnością tarczycy lub cukrzycą, infekcje wirusowe i bakteryjne (choroby takie jak AIDS, gruźlica). Zbyt dużą aktywność gruczołów potowych wywołują także neuropatie, niektóre nowotwory (guz nadnerczy, ziarnica złośliwa) oraz zatrucia.

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

W drogeriach i aptekach od ręki dostaniemy różnorodne preparaty, których zadaniem jest ograniczenie potu lub zapobieganie przykremu zapachowi. Jeśli jednak wszelkie te metody zawodzą, przyczyna może leżeć głębiej, a zaradzenie problemowi może wymagać wizyty u lekarza. Naprzeciw problemom pacjentów wychodzi również medycyna estetyczna: pacjentom proponuje się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

Botoks w leczeniu natdpotliwości

Leczenie zwiększonej aktywności gruczołów potowych polega na zablokowaniu nerwów zaopatrujących gruczoły w miejscach poddanych zabiegowi. Efektem cyklu zabiegów jest uniemożliwienie nadmiernego wydzielania potu. Cała terapia składa się z kilku spotkań, w trakcie których gruczoły są powoli „odzwyczajane” od wydzielania zbyt dużej ilości potu. W konsekwencji pacjent może przestać martwić się problemem nadpotliwości i unikać stresu związanego ze skutkami tego zjawiska.

Leczenie nadpotliwości

 

Artykuł sponsorowany

Rodzaje zabiegów


Rodzaje zabiegów

Szerokie opisy zabiegów takich jak np. mikrodermabrazja czy mikronakłuwanie. Opisy zawierają sposób wykonania, wskazania oraz przeciwwskazania. 

Medycyna estetyczna


Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna wypełnia lukę pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną. W dziale tym znajdują się artykuły dotyczące nowinek oraz porad z zakresu medycyny estetycznej.

Kuracja domowa


Kuracja domowa

Artykuły dotyczące codziennej pielęgnacji, propozycje sposobów dbania o skórę, stosowanie ochrony skóry. Opisy dotyczące kosmetyków profesjonalnych oraz tych do stosowania w domu.

Styl życia


Styl życia

W dziale tym znajdziesz porady związane z prowadzeniem zdrowego i aktywnego trybu życia. Co stosować by czuć się dobrze, co włączyć do swojej diety. 

Reklama

 

Sklep internetowy

 

 

 

   dermstore.pl


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl