W dzisiejszych czasach, gdy większość z nas pracuje przed komputerem lub używa go w celach rozrywkowych, ochrona naszego wzroku staje się priorytetem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze i uniknąć negatywnych problemów ze wzrokiem, spowodowanych długimi godzinami spędzonymi przed ekranem.

 

Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego coraz częściej dotyka osoby, które większość czasu spędzają przed cyfrowymi monitorami. Jego objawy to:

 • suchość oczu;
 • uciążliwe bóle głowy;
 • dyskomfort podczas patrzenia na monitor;
 • zmęczenie wzroku;
 • problemy z akomodacją oczu.

Objawy systemu widzenia komputerowego potrafią być bardzo uciążliwe i sprawiać dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Pojawienie się ich to znak, że nasze oczy są przeciążone i zmęczone. Aby chronić swój wzrok przed negatywnymi skutkami, należy zmienić swoje codzienne nawyki i zadbać o kilka ważnych aspektów podczas korzystania z komputera.

Zadbaj o swoje miejsce pracy

Długie godziny spędzone na pracy przy komputerze mogą powodować zmęczenie oczu oraz spadek poziomu nawilżenia spojówki i rogówki. Dlatego w pierwszej kolejności należy stworzyć prawidłowe warunki do pracy i zorganizować swoją przestrzeń biurową. Co więcej, w ten sposób zadbasz nie tylko o swój wzrok, ale również o produktywność podczas pracy!

 Jak dbać o wzrok podczas pracy z komputerem?

 1. Zadbaj o odpowiedni dopływ światła naturalnego. Możesz ustawić ekran bokiem do okien, aby wykorzystać wszystkie jego korzyści.
 2. Zachowaj odpowiedni odstęp od monitora. Oczy nie powinny znajdować się bliżej ekranu komputera niż 40 centymetrów.
 3. Regularnie czyść monitor z kurzu. Mogłoby się wydawać, że ta czynność nie ma znaczenia. Jednak bardzo ważne jest, aby regularnie pozbywać się kurzu z ekranu i nie dopuścić do jego nagromadzenia. W ten sposób unikniesz podrażnienia oczu.
 4. Używaj monitora o wysokiej rozdzielczości. Warto wiedzieć, że ekrany starszej generacji mogą wpływać negatywnie na wzrok i powodować zwiększone i szybsze męczenie oczu.
 5. Zadbaj o odpowiednie ustawienie kontraktu. Zwiększając kontrast między czernią a bielą w ustawieniach komputera, unikniesz nadmiernego wytężenia wzroku.
 6. Zainstaluj oprogramowanie do regulacji kolorów. Specjalny program m.in. automatycznie dostosuje nasycenie kolorów ekranu do pory dnia. Istnieją również filtry pomagające zmniejszyć emisję światła niebieskiego, które może powodować zmęczenie oczu i zakłócać sen.
 7. Rób krótkie przerwy od patrzenia na ekran. Kilka minut odpoczynku co godzinę lub dwie powinny wystarczyć. Oczywiście, częstotliwość możesz dostosować do swoim potrzeb.

Regularne stosowanie kropli do oczu

Podczas długotrwałej pracy przy komputerze, oczy mogą łatwo stać się suche i podrażnione. Wpływa na to fakt, że patrzenie na ekran powoduje rzadsze mruganie. Skutkiem może być nawet tzw. zespół suchego oka, który objawia się uczuciem pieczenia, swędzenia, zaczerwienieniem oraz ogólnym dyskomfortem. Odpowiednie krople do oczu zadbają o utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia i nie dopuszczą do tych objawów. Stosując regularnie sztuczne łzy, bardzo szybko odczujesz komfort spowodowany odpowiednim nawilżeniem oczu.

Dieta dla zdrowych oczu

Przestrzeganie prawidłowej diety również pomoże zatroszczyć się o Twój wzrok. Warto spożywać posiłki bogate w witaminy i składniki odżywcze, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Jakie witaminy powinniśmy więc dostarczać organizmowi? To zdecydowanie produkty z wysoką zawartością witaminy A (marchew), witaminy C (brokuły, cytrusy) oraz witaminy E (orzechy i nasiona)

Odpowiednio dobrane okulary oraz soczewki

Odpowiednio dopasowane soczewki kontaktowe lub okulary są bardzo ważne – szczególnie jeśli spędzasz długie godziny, pracując przy komputerze. Niepoprawnie dobrane moce niosą za sobą szereg negatywnych skutków dla zdrowia i pogarszają jakość widzenia. Warto zainwestować w okulary, których szkła pokryte są powłokami antyrefleksyjnymi – redukują one odblaski światła, które mogą być rozpraszające dla oczu, szczególnie przy długiej pracy przy komputerze. Poprawiają również kontrast kolorystyczny, dzięki czemu wzrok męczy się w o wiele mniejszym stopniu niż w przypadku noszenia klasycznych okularów korekcyjnych. Oprócz powłoki antyrefleksyjnej istnieje powłoka antyelektrostatyczna, która zapewnia ochronę przed negatywnym światłem niebieskim w ekranach cyfrowych. Jeśli chodzi o szkła kontaktowe, warto postawić na modele, które wykonano z materiału zawierającego w sobie składniki nawilżające, czyli silikonowo-hydrożelowego.

Dla osób pracujących przy komputerze najlepszym wyborem będą okulary korekcyjne. Preferujesz noszenie soczewek kontaktowych? W takiej sytuacji rozważ używanie okularów jedynie podczas korzystania z ekranów. W ten sposób zapewnisz sobie większy komfort podczas pracy oraz zminimalizujesz ryzyko infekcji oczu. Jeśli nie do końca odpowiada Ci to jak wyglądasz w okularach, sprawdź ofertę sklepu internetowego Optiland.pl. Znajdziesz tam najmodniejsze modele okularów korekcyjnych i oprawek od renomowanym producentów. Być może wystarczy wybrać inny kształt, aby korzystnie komponował się z kształtem Twojej twarzy?

Regularne wizyty u okulisty

Jeśli pracujesz przy komputerze, w Twoim kalendarzu powinno znaleźć się miejsce na regularne wizyty u okulisty. Profesjonalna ocena stanu wzroku pomoże wykryć ewentualne problemy wcześniej i pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Zdrowie oczu powinno być priorytetem – szczególnie dla osób, które spędzają przed ekranami monitorów długie godziny. Odpowiednio dostosowane miejsce pracy, wizyty u okulisty, prawidłowa dieta czy odpowiednio dobrane okulary korekcyjne to kluczowe czynniki, o które należy zadbać. W ten sposób unikniesz dyskomfortu i wszystkich negatywnych skutków światła niebieskiego emitowanego przez ekrany, a profilaktyka oparta na tych zasadach zaprocentuje również w przyszłości.

*Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym służącym do korygowania wad wzroku. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl