Czy wiesz, że 40 procent Europejczyków ma włosy falowane i 15 procent kręcone? To całkiem sporo, ale nie każda osoba z predyspozycjami do fal lub loków o tym wie, co jeszcze bardziej zdumiewa. Jeśli Twoje włosy są często napuszone i nieposłuszne, może okazać się, że przy odpowiedniej pielęgnacji wydobędziesz ich naturalny skręt. Lub go wzmocnisz. Podpowiadamy, jak pielęgnować włosy kręcone i jak zdefiniować skręt fal.

 

Czym się charakteryzuje struktura włosów kręconych?

Włosy kręcone i falowane są inaczej zbudowane niż proste. Mają nieco inny rodzaj mieszków włosowych i odmienną budowę łodygi. Również porowatość włosów z naturalną skłonnością do skrętu jest inna – mają mocniej otwarte łuski, co jednocześnie sprawia, że są narażone na szybsze przesuszenie. Aby włosy chciały się kręcić, należy zapewnić im właściwą pielęgnację i traktować w należyty sposób. Oczywiście falować i kręcić będą się tylko włosy z genetyczną skłonnością do zakręcania. Jeśli Matka Natura obdarzyła Cię prostymi jak drut włosami, nic w tej kwestii nie zdziałasz bez lokówki.

Kosmetyki, które pielęgnują fale i sprężynki

Pierwszym krokiem właściwej pielęgnacji włosów kręconych jest wybranie właściwych szamponów i odżywek. Przydadzą się też kremy lub pianki definiujące skręt i w razie czego żele lub spraye do finalnej stylizacji fryzury. Najlepszy szampon do włosów kręconych podkreśla skręt włosów, jednocześnie zapobiegając ich puszeniu. Może zawierać naturalne olejki, które dodadzą lokom blasku i sprężystości, na przykład olejek jojoba. Odżywki i kremy powinny zawierać emolienty, które otulą je ochronną powłoczką lipidową. Dzięki temu zarówno sprężynki, jak i lekkie fale nie zamienią się w siano.

Jak myć włosy kręcone?

Włosy kręcone i falowe nienawidzą być czesane na sucho. Jeśli masz problem z rozczesywaniem, być może właśnie odkryłaś, że Twoje włosy chcą się kręcić? Rozczesuj pukle zawsze na mokro, grzebieniem z szerokim rozstawem. Najłatwiej to robić, gdy włosy są pokryte odżywką. Po umyciu głowy odpowiednim szamponem do włosów kręconych i spłukaniu odżywki, odsącz namiar wody w bawełniany ręcznik. Teraz czas na stabilizator skrętu w postaci kremu albo żelu. Przeczesz włosy palcami i odgniataj w dłoni pojedyncze pasma z nałożonym kosmetykiem.  

Jak suszyć włosy kręcone?

Włosy kręcone zawsze należy suszyć suszarką z dyfuzorem. Rozdziel włosy na pasma i nawijaj po kolei kosmyki na końcówkę dyfuzora. Stosuj umiarkowanie ciepły strumień suszarki, by nie przegrzać włosów. Jeśli chcesz uzyskać dodatkową objętość, susz włosy głową w dół, ale zawsze z użyciem dyfuzora.

Czym utrwalić loki i fale?

Na koniec możesz znów ugnieść w dłoniach pasma – w ten sposób pozbędziesz się tzw. sucharków i fryzura będzie prezentowała się świeżo. Który stylizator do loków i fal jest najlepszy? Trudno powiedzieć – każda osoba wskaże swój ulubiony. Dla jednych będzie to odżywka bez spłukiwania, dla innych żel definiujący skręt, dla kolejnych pianka lub krem do stabilizacji loków i fal. Na pewno warto sięgać po kosmetyki z linii przeznaczonych do włosów kręconych i falowanych, które dostarczają puklom porządną dawkę odżywienia, wzmacniającą ich skręt.

 Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl