Leczenie kanałowe to metoda, którą stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Jego przyczyną jest zwykle źle leczona lub zaniedbana próchnica. Czasami może być to też skutek poważnego urazu zęba.

 

Endodoncja jest bardzo ważnym działem stomatologii. Dzięki leczeniu kanałowemu można bowiem uratować ząb, który trzeba byłoby usunąć z powodu dużego stopnia zaawansowania próchnicy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy stomatolog zaleci leczenie kanałowe?

Osoby, które regularnie odwiedzają dentystę zazwyczaj nie muszą obawiać się, że w ich przypadku pojawi się konieczność leczenia kanałowego. W razie ubytków mogą one zostać wyleczone w sposób mniej inwazyjny. Jeśli jednak zaniedbamy wizyty u stomatologa, może się okazać, iż próchnica jest na tyle zaawansowana, iż ostatnią szansą na uratowanie zęba jest właśnie endodoncja.

Najczęstszym wskazaniem do zastosowania tej metody jest zapalanie oraz zakażenie miazgi zęba. Ponadto leczenie kanałowe jest rozwiązaniem w przypadku martwicy zęba, jego pęknięcia, a także w sytuacji, gdy pojedynczy ząb był wielokrotnie poddawany zabiegom. Należy zaznaczyć, że jeśli pacjent zaniedba wizyty, a opisywana metoda nie zostanie wdrożona w odpowiednim momencie, może wytworzyć się ropień. Niestety w takich przypadkach trzeba liczyć się z bardzo silnym bólem oraz nadwrażliwością.

Dodatkowe informacje na temat leczenia kanałowego

Pierwszym krokiem jest usunięcie próchnicy oraz wykonanie dojścia do kanałów. Kolejny etap to usunięcie miazgi, która została zakażona. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie kanałów oraz ich dezynfekcja za pomocą specjalnych preparatów. Ich zadaniem jest uszczelnienie kanałów oraz zapobieganie rozwojowi bakterii. Na końcu ząb jest zamykany plombą, a w bardziej zaawansowanych przypadkach odbudowywany protetycznie. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się endodoncja mikroskopowa, która pozwala na bardziej precyzyjne opracowanie miejsca zabiegu.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl