Regularne monitorowanie stanu organizmu jest niezwykle ważne, gdyż pozwala ono prawidłowo ocenić tryb prowadzonego przez daną osobę życia i wprowadzać ewentualne konfiguracje w obrębie diety, wypoczynku lub wysiłku fizycznego. Dostępne bez skierowania badania laboratoryjne umożliwiają ponadto wykrycie wielu schorzeń. Warto wiedzieć, które z nich warto wykonywać kilka razy w roku.

 

Morfologia

Test wykonuje się w celach profilaktycznych i diagnostycznych. Pomaga on wykryć różnorodne schorzenia – niedokrwistość, stany zapalne, krwotok wewnętrzny itd. Morfologii nie wykonuje się jednak u pacjentów, którzy niedawno zmagali się z infekcją. Uniemożliwia ona bowiem otrzymanie wiarygodnych wyników ze względu na rekonfigurację elementów układu krwiotwórczego. W czasie badania od pacjenta pobierany jest pięciomililitrowy materiał przez nakłucie żyły w rejonie łokcia. Analizie poddaje się RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB oraz HTC. Badanie ilościowe komponentów przeprowadza się ręcznie przy użyciu mikroskopu lub za pomocą automatu. Na wydruku często pojawia się wartość MID, oznaczająca elementy, których maszyna nie potrafiła zidentyfikować. W przypadku osób chorych na AIDS wykonywane jest dodatkowe badanie ilościowe limfocytów CD4+, CD8+ i NK. Wyniki testu uzależnione są od wielu czynników. Interpretacją parametrów zajmuje się lekarz prowadzący. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej CMP.med.pl.

Odczyn Biernackiego

Badanie laboratoryjne pozwala ocenić drogę opadania krwinek. Dzięki testowi można wykryć niebezpieczne dla organizmu stany zapalne, procesy reumatyczne oraz komórki nowotworowe. Prawidłowy odczyn Biernackiego nie wyklucza rozwoju poważnych schorzeń. Wyniki uzależnione są od warunków, panujących w danym laboratorium. Wyraża się je w milimetrach lub milimetrach na godzinę.

Badanie moczu

Analiza zaliczana jest do podstawowych testów laboratoryjnych. Stanowi ona proste badanie wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób. Dzięki analizie można uzyskać różnorodne informacje na temat dysfunkcji i prawidłowości w obrębie układu moczowego konkretnej osoby. Badanie pozwala ocenić także stan innych narządów w organizmie. Analiza obejmuje ocenę fizykochemiczną moczu i mikroskopowy test uzyskiwanego przez wirowanie osadu płynu nerkowego. Materiał pobierany jest na czczo przy zastosowaniu techniki środkowego strumienia. Kobiety nie powinny oddawać moczu trzy dni przed i po miesiączce. Przed badaniem należy dokładnie umyć narządy płciowe, aby otrzymane wyniki były wiarygodne. Pojemnik z moczem oddawany jest do laboratorium przed upływem dwóch godzin od pobrania materiału. W przypadku badania pod mikroskopem okres ten nie powinien przekraczać trzydziestu minut. W ramach analizy fizykochemicznej ocenie podlega barwa, wygląd, przejrzystość, odczyn, woń, ciężar właściwy, stężenie białka, zawartość glukozy i nagromadzenie ciał ketonowych moczu. W przypadku badania osadu ocenia się jakościowo, półilościowo i ilościowo wszystkie elementy morfotyczne materiału.

 

Istnieje wiele analiz, które należy wykonywać profilaktycznie. Chcąc szybko uzyskać wyniki badań laboratoryjnych, warto zdecydować się na zakup abonamentu medycznego.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl