Żółte, rozłożyste pola rzepaku są jednym z symboli polskiej wsi. Ta cenna roślina, choć często niedoceniana, jest źródłem niezwykle wartościowego oleju rzepakowego. Często sięgamy po egzotyczne tłuszcze roślinne zapominając, jak cenny skarb mamy na wyciągnięcie ręki. Czas, by olej rzepakowy wrócił do łask i na stałe pozostał na naszych domowych stołach. Czym tak niezwykłym charakteryzuje się ten produkt europejskich pól?

 

Olej z rzepaku w kulinariach. Północna "oliwa z oliwek"

Nieznaczne różnice biochemiczne odróżniają oliwę z oliwek od oleju rzepakowego. Z tego też powodu rzepak często jest określany mianem północnoeuropejskiej oliwy. Oba tłuszcze mają podobne zastosowania w gastronomii. Stanowią zarówno dodatek do wszelakiej maści potraw, jak i służą do smażenia, pieczenia i marynowania mięs i warzyw. Bogaty wachlarz witamin przekonuje o prozdrowotności oleju z rzepaku. Żółtawa ciecz zawiera prawdziwą "bombę" mikroelementów w postaci wysokiego stężenia witaminy E, witaminy K, czy prowitaminy A. Regularne spożywanie substancji reguluje metabolizm, wpływa antyoksydacyjnie na organizm, poprawia kondycję skóry, paznokci, wzmacnia wzrok i działa wspomagająco, normując procesy krzepnięcia krwi. Co ciekawe, olej rzepakowy stosowany jest także w kosmetologii i farmacji. Emulsja z rzepaku stanowi znakomity, neutralny rozpuszczalnik dla substancji aktywnych. Dodatkowo chroni skórę, łagodzi stany zapalne i niweluje podrażnienia - stąd też olej stosuje się jako substancję pomocniczą m.in. w maściach. Roślina stanowi zatem prawdziwy skarb, z którego warto korzystać.

Szczęśliwy jak... po zdrowym rzepaku?

Olej rzepakowy to jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Posiada znikome ilości cholesterolu i przyczynia się do zbijania jego nadmiaru. Dlaczego zatem roślina nie jest hegemonem i monopolistą wśród tłuszczów? Genezy takiej sytuacji można szukać w nienajlepszych doświadczeniach z rzepakiem. Dla wielu osób roślina kojarzy się z... trucizną. Na przełomie XX i XXI wieku w polskim rzepaku odnotowano wysokie stężenia kwasu erukowego. Związek chemiczny miał szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, gdyż przyczyniał się m.in. do otłuszczenia narządów wewnętrznych, w tym serca. Olej, który produkuje się dziś, uzyskiwany jest z rzepaku pozbawionego trującej substancji. Oznacza to, że zła sława rzepaku ma obecnie charakter historyczny, a użytkownicy nie powinni mieć żadnych obaw w kontekście stosowania oleju. Rzepak posiada bogaty bukiet olejków eterycznych, wobec czego uważany jest za roślinę poprawiającą humor. Olej tłoczony na zimno może pomagać także w leczeniu schorzeń natury psychicznej, czy w zapobieganiu występowania stanów lękowych.

Uniwersalny jak olej rzepakowy

Olej rzepakowy znajduje swoje zastosowanie w kosmetologii, lecznictwie i oczywiście w gastronomii. Jest olejem hipoalergicznym zatem minimalizuje występowanie stanów alergicznych. Poleca się go osobom, które zmagają się z uczuleniami sezonowymi. Szczegółowe informacje na temat "żółtawej emulsji" przedstawiono na stronie olejrzepakowy.com - portalu, stanowiącego skarbnicę wiedzy o tym cennym produkcie europejskiej ziemi. W witrynie znajdują się bogato ilustrowane przepisy kulinarne, ciekawostki o roślinie, czy opinie ekspertów o właściwościach prozdrowotnych żółtej rośliny. Program edukacyjno - promocyjny, reprezentowany przez stronę, ma wymiar międzynarodowy i uzyskał wsparcie Unii Europejskiej.

Artykuł Sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl