Witamina A pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Substancja wpływa m.in. na stan naszej skóry. Jakie właściwości ważne z perspektywy dbania o urodę ma witamina A stosowana w kosmetykach? Sprawdź, jak cenny składnik działa na naszą skórę.

 

Wpływ witaminę A na skórę

Witamina A w kosmetykach jest stosowana przede wszystkim jako substancja chroniąca przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Kremy i inne preparaty zawierające wspomniany składnik mogą poprawiać elastyczność cery i chronić przed wolnymi rodnikami. Dzięki witaminie A skóra staje się gładka i miła w dotyku. Substancja stymuluje odnowę komórkową i pobudza wytwarzanie włókien kolagenowych. Poprawia jędrność skóry i przyspiesza złuszczanie się martwego naskórka.

Stosowanie kosmetyków z witaminą A, podobnie jak przyjmowanie jej wraz z dietą, pozwala złagodzić stany zapalne i zregenerować przesuszoną skórę. To również sposób na zmniejszenie rogowacenia naskórka. Maści i kremy z witaminą A rozjaśniają przebarwienia, które powstały na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Tego typu kosmetyki można stosować przez cały rok, aplikując je na skórę twarzy, dłoni, ciała i stóp. Witamina A nawilży suchą, szorstką skórę i poprawi jej kondycję.

Jak witamina A przeciwdziała zmarszczkom?

Najczęściej stosowaną formą witaminy A w kosmetykach przeciwzmarszczkowych jest retinol. Substancja przyspiesza naturalne złuszczanie naskórka i wpływa na odnowę komórkową. Składnik uczestniczy również w produkcji włókien kolagenowych i elastynowych odpowiadających za jędrność skóry. Dzięki zawartości retinolu kremy do twarzy mogą opóźniać pojawianie się zmarszczek i spłycać te już istniejące.

Kosmetyki z witaminą A spowalniają proces starzenia się skóry również poprzez jej nawilżanie. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu zmarszczki pojawiają się znacznie później niż w przypadku przesuszonego naskórka. Przeciwzmarszczkowe kremy z witaminą A warto stosować na twarz, pod oczy i na skórę szyi. Kosmetyki nawilżające ze wspomnianym składnikiem nadają się też do pielęgnacji przesuszonych partii ciała takich jak dłonie czy łokcie.

Środek na trądzik

Kremy i maści z witaminą A stosuje się także w celu złagodzenia lekkiego trądziku. Kosmetyki ograniczają produkcję łoju zatykającego ujścia gruczołów łojowych i sprzyjającego powstawaniu wyprysków. Produkty z witaminą A na trądzik redukują stany zapalne i nierówności cery. Można stosować je również po goleniu, aby zapobiec powstawaniu wyprysków na podrażnionych mieszkach włosowych.

Kremy i maści z witaminą A na podrażnienia i oparzenia

Witamina A w kosmetykach i lekach dostępnych bez recepty stosowana jest także w celu przyspieszenia regeneracji skóry. Składnik łagodzi podrażnienia, koi piekący naskórek i wspiera odbudowę komórek. Wspomniane produkty można stosować na skórę po depilacji albo na spierzchnięte i pękające usta. Maść z witaminą A złagodzi też podrażnienia wokół nosa podczas przeziębień. Można stosować ją również na oparzenia i odmrożenia, by przyspieszyć regenerację skóry.

Przyczyny i oznaki niedoboru witaminy A

Niedobór witaminy A jest zwykle rezultatem nieodpowiedniej diety. Może być spowodowany również zaburzeniami wchłaniania tłuszczy towarzyszącymi chorobom trzustki, niedrożności dróg żółciowych czy celiakii. Dostarczanie odpowiedniej ilości substancji do organizmu utrudnia też nietolerowanie produktów mlecznych.

Jak niedobór witaminy A wpływa na stan skóry? Często można zaobserwować powstawanie zmian skórnych takich jak trądzik. Ponadto naskórek mocno się łuszczy i przesusza. Oznaką niedoboru witaminy A mogą być też niska potliwość, trudniejsze gojenie się ran, przedwczesne siwienie albo łamliwe i wypadające włosy.

Witamina A jest składnikiem często wzbogacającym kosmetyki, dlatego że wpływa korzystnie na kondycję skóry. Składnik neutralizuje wolne rodniki, zapewnia nawilżenie i przyspiesza regenerację naskórka, a także stymuluje produkcję kolagenu. Witamina A może złagodzić trądzik i podrażnienia. Warto stosować kosmetyki zawierające wspomnianą substancję, aby pozbyć się problemów skórnych i poprawić kondycję naskórka. Można używać ich przez cały rok i aplikować je na wybrane partie ciała, dbając o odżywienie i nawilżenie skóry.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl