Zaburzenia widzenia stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych na świecie. Ogromna liczba osób skarży się na niedowidzenie, rozmazywanie się lub zmętnienie obrazu, zwężenie pola widzenia czy pojawiające się nagle mroczki. Choć część z nich może być efektem przemęczenia lub braku odpowiedniej ilości snu - niektóre są jednak spowodowane znacznie poważniejszymi problemami. Taką chorobą będzie właśnie zaćma, czyli wspomniane już zmętnienie dotykające soczewki naszego oka. W konsekwencji tego jesteśmy w stanie widzieć coraz mniej i pogarsza się również nasze zdrowie psychiczne.

Leczenie zaćmy jest oczywiście możliwe, ale my dzisiaj zastanowimy się raczej nad chorobami, które przyczyniają się do pojawienia się pierwszych jej objawów - które zresztą są ledwo zauważalne i czasami rozwijają się przez lata zanim uda nam się uzyskać prawidłową diagnozę. Dlatego właśnie warto wiedzieć czy inne posiadane przez nas choroby mogą powodować, że znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka. Możemy wtedy zachować szczególną czujność i regularnie udawać się na wizyty w celu sprawdzenia swojego wzroku. 

Jakie są to choroby? 

Bardzo często zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest u osób, które chorują na cukrzycę. Widać więc, że może ona stanowić czynnik łączący i wszystkie osoby chore powinny bardziej zwracać uwagę na potencjalne objawy – utrudnione widzenie, brak ostrości. Nie jest to jednak jedyna dolegliwość, gdyż przyczyną mogą być również stany zapalne oka, które przebyliśmy w przeszłości. Jest to dość powszechnie występujący problem, co znacznie zwiększa ilość osób, które w teorii mogą zachorować w przyszłości na zaćmę. 

Na pewno należy zwracać również uwagę na to, czy kiedykolwiek doszło u nas do urazu oka. Coś takiego powoduje, że do końca życia będziemy już narażeni na rozwój problemów ze wzrokiem i musimy o tym pamiętać. Choć możemy próbować ograniczyć kontakt z jakimikolwiek substancjami i dbać o przebywanie w dobrych warunkach – nigdy nie zyskamy 100% pewności, że nie zachorujemy na zaćmę. Naukowcy w dalszym ciągu nie opracowali metody, która mogłaby pozwolić na całkowicie wykluczenie takiego ryzyka. 

A czym jest zaćma wrodzona? 

Niestety, czasami jeszcze przed urodzeniem dziecka w jego organizmie dochodzi do rozwoju zaćmy - która następnie pogłębia się w początkowych latach jego życia. Choć nie każdy rodzaj takiej zaćmy oznacza, że dojdzie do całkowitej utraty widzenia – takie ryzyko jest bardzo duże. Dlatego warto leczyć się u specjalistów, m.in. w Centrum Medycznym MML w Warszawie.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl