Łojotokowe zapalenie skóry jest trudną do wyleczenia i nawracającą chorobą dermatologiczną. Mimo że specjalistyczne leczenie jest konieczne, to nie mniej ważną rolę odgrywają właściwa pielęgnacja i dieta.

Pielęgnacja łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry spowodowane jest nadmierną produkcją sebum i pracą gruczołów łojowych. Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną rozwoju tego skórnego problemu, jednakże uważa się, że dużą rolę mogą odgrywać przewlekły stres, niewłaściwa dieta oraz zaburzenia hormonalne. 

Poza leczeniem dermatologicznym warto zadbać o codzienną pielęgnację cery za pomocą delikatnych i hipoalergicznych dermokosmetyków. Ponieważ zmiany skórne mogą występować na całej powierzchni ciała, także szampon do włosów i żel do mycia ciała powinny być odpowiednio dobrane. Produkty te muszą być przebadane pod kątem dermatologicznym, a w ich składzie powinny znaleźć się substancje, które łagodzą objawy choroby. Dermokosmetyki przystosowane do pielęgnacji łojotokowego zapalenia skóry zawierają nawilżającą i zatrzymującą wodę w skórze glicerynę. Znaleźć ją można np. w emulsji do mycia ciała Cetaphil PRO Itch Control. Właściwości regenerujące i odbudowujące mają także oleje roślinne, a w szczególności masło shea. Swędzące zmiany skórne mogą zostać złagodzone, jeśli w składzie kosmetyku znajduje się pantenol; zawiera go np. Cetaphil DA ultra krem nawilżający. Naskórek potrzebuje też dużej ilości witaminy E, działającej jak naturalny antyoksydant. Produkty pielęgnacyjne muszą być pozbawione sztucznych konserwantów i substancji zapachowych, które mogą podrażnić naskórek, a w konsekwencji zaostrzyć objawy choroby skórnej. 

Dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry 

To, co spożywamy w ciągu dnia, wpływa na stan skóry. Wzmożona produkcja sebum i nadaktywność gruczołów łojowych może się zaostrzać po spożyciu alkoholu, smażonych na tłuszczu potraw, wysoko przetworzonych dań, np. typu fast food, słodyczy i ostrych przypraw. Produkty te warto zastąpić świeżymi warzywami i owocami. Dostarczają one przede wszystkim niezbędnych dla promiennej i zdrowej cery witamin, np. C, A, E i B. W codzienny jadłospis należy włączyć także orzechy, nasiona oraz ryby. W ich składzie znajduje się cynk, który jest pierwiastkiem pomocnym w walce z problemami skórnymi. Równie pozytywnie wpływają wielonienasycone kwasy tłuszczowe i produkty strączkowe. Nie mniej ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, które nawilżą skórę od środka. Zamiast słodzonych napojów gazowanych znacznie lepiej jest wybierać niegazowaną wodę mineralną. Zaleca się, aby pić około 2 litrów dziennie. Działanie nawilżające mają także ziołowe napary, m.in. z zielonej herbaty i rumianku.

Warto pamiętać o tym, że na efekty leczenia łojotokowego zapalenia skóry wpływa wiele czynników, a właściwa pielęgnacja i przestrzeganie zdrowej diety pozwoli na przyspieszenie całego procesu.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl