Zewnętrzne narządy płciowe u kobiet są zabezpieczone fałdami skórnymi – wargami sromowymi większymi oraz mniejszymi. Ich wygląd jest w dużej mierze warunkowany genetycznie, ale mogą one ulec zmianie po ciąży czy infekcjach. Gdy wargi sromowe nie odpowiadają kobiecie, a nawet powodują kompleksy, warto rozważyć specjalny zabieg – to labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych.

Dzisiaj labioplastyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony kobiet. Co warto wiedzieć na temat tego zabiegu chirurgii ginekologicznej?

W tym artykule poruszamy następujące kwestie: 

  • Czym jest labioplastyka?
  • Kiedy labioplastyka jest wskazana?
  • Na czym polega plastyka warg sromowych?
  • Rekonwalescencja po labioplastyce
  • Przeciwwskazania do zabiegu labioplastyki
  • Gdzie można wykonać labioplastykę?

Czym jest labioplastyka?

Labioplastyka (od łac. labia pudendi – wargi sromowe) to zabieg chirurgiczny lub laserowy, który prowadzony jest w celu zmiany kształtu albo wielkości warg sromowych u kobiet. Może on obejmować zarówno wargi sromowe mniejsze, jak również większe.

Dziedziną medycyny, w skład której zaliczana jest labioplastyka, jest ginekologia estetyczna, inaczej chirurgia estetyczna ginekologiczna.

 

Kiedy labioplastyka jest wskazana?

Wielkość, kształt czy kolor warg sromowych jest bardzo zróżnicowany. U niektórych kobiet mogą być one przyczyną obniżonego poczucia własnej wartości, co przekłada się na trudności w kontaktach intymnych, ale również może powodować inne problemy, na przykład dolegliwości bólowe, zwiększone ryzyko infekcji.

Problemy z wyglądem warg sromowych u kobiet mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych. Zdarza się również, że wargi sromowe ulegają zmianom pod wpływem nieleczonych infekcji, na przykład grzybiczych, bakteryjnych, wirusowych, w wyniku zapalenia gruczołu Bartholina. Może być to także konsekwencja przebytej ciąży czy też niefachowo wykonanego piercingu intymnego.

 

Wskazania do wykonania zabiegu labioplastyki:

  • przerost warg sromowych
  • asymetryczne wargi sromowe
  • zanik warg sromowych
  • nierozwinięte w pełni wargi sromowe
  • deformacje warg sromowych

 

Labioplastyka prowadzona jest również przy operacjach zmiany płci – wówczas zabieg ten wykonuje się w celu stworzenia warg sromowych u pacjenta.

 

Na czym polega plastyka warg sromowych?

Labioplastyka może być wykonana kilkoma różnymi metodami – jako zabieg chirurgiczny, a także z wykorzystaniem lasera.

Zarówno labioplastyka chirurgiczna, jak również laserowa wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz wykonania odpowiednich badań kwalifikujących do zabiegu.

 

Labioplastyka operacyjna

Operacja chirurgiczna może być wykonana jedną z dwóch metod, a mianowicie metodą nazywaną Wedge lub metodą TRIM. Każdy z zabiegów przebiega w inny sposób, co przekłada się również na inne wyniki.

Metoda Wedge polega na resekcji (wycięciu) tkanki w kształcie litery V, dzięki czemu nie ma potrzeby podcinania brzegów warg sromowych, dlatego też zachowują one swój pierwotny wygląd. Metoda ta pozwala również na ukrycie blizny po zabiegu.

Metoda TRIM polega na przycięciu krawędzi warg sromowych. Jest to zabieg łatwiejszy i szybszy w wykonaniu, niemniej jednak wadą tej metody jest widoczna blizna oraz utrata naturalnego wyglądu krawędzi warg sromowych.

Aktualnie najczęściej labioplastyka przeprowadzana jest metodą Wedge, która pozwala na uzyskanie lepszych wyników, a także wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań, na przykład uszkodzenia istotnych nerwów.

Zabieg operacyjny przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym albo też w znieczuleniu miejscowym i trwa od 1 do 2 godzin w zależności od wybranej metody oraz od wyglądu warg sromowych pacjentki.

 

Labioplastyka laserowa

Z kolei laserowa labioplastyka to zabieg bezpieczniejszy niż ten prowadzony z użyciem skalpela. Laser prowadzi wówczas do koagulacji tkanki, dzięki czemu eliminuje się krwawienie i zmniejsza ryzyko blizn. Skraca się także czas gojenia.

Warto jednak zaznaczyć, że labioplastyka z użyciem lasera nie sprawdza się dla każdego typu wady. Lekarz będzie mógł dobrać najlepszą dla pacjentki metodę.

 

Rekonwalescencja po labioplastyce

Najczęściej plastyka warg sromowych prowadzona jest jako zabieg jednego dnia, czyli po jego wykonaniu pacjentka może udać się do domu. Niekiedy konieczne jest pozostanie w klinice do następnego dnia.

Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi najczęściej od 4 do 6 tygodni w zależności od wybranej metody zabiegowej. Labioplastyka laserowa zapewnia szybszą rekonwalescencję pacjentki.

Po zabiegu należy unikać długotrwałego siedzenia, na przykład w pracy, podczas jazdy samochodem. Należy korzystać z dezynfekujących środków po korzystaniu z toalety i dokładnie dbać o higienę intymną. Zaleca się także noszenie wkładek higienicznych, które zabezpieczają operowaną okolicę. W czasie rekonwalescencji kobieta powinna także pamiętać o abstynencji seksualnej.

 

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • okres ciąży i karmienia piersią
  • krwawienie miesięczne
  • infekcje sromu i pochwy
  • niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych
  • cukrzyca
  • choroby nowotworowe

 

Gdzie można wykonać labioplastykę?

Aktualnie labioplastyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też zabiegi te prowadzone są w wielu miastach w Polsce. Oferują je przede wszystkim prywatne kliniki, których specjalnością jest ginekologia estetyczna.

Prowadzi je również Klinika Chirurgii Plastycznej – Marta Raczkowska, która specjalizuje się w prowadzeniu zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej w tym w labioplastyce.

Podsumowując, labioplastyka to zabieg pozwalający wielu kobietom na uzyskanie estetycznego wyglądu warg sromowych, a przy tym przywracający pewność siebie i codzienny komfort. Dzięki niemu można znów cieszyć się życiem intymnym!

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl