Wybór sposobu leczenia nadmiernej potliwości podyktowany jest wskazaniem przyczyny problemu. Inne metody są bowiem wskazane w przypadku, gdy jest ona objawem choroby, inne, gdy ma ona podłoże emocjonalne, a jeszcze inne, gdy ma charakter pierwotny.

Sposoby leczenia nadmiernej potliwości

Sposób leczenia nadpotliwości zależy od podłoża jej wystąpienia, natężenia oraz tego, którego miejsca ciała dotyka. Z tego względu zawsze warto konkretny przypadek skonsultować z lekarzem, który wskaże nam właściwą drogę leczenia. Można przy tym wymienić takie metody jak:

  • Leki na nadpotliwość – specjalista może zadecydować o przepisaniu środków farmakologicznych, takich jak beta-blokery, z grupy benzodiazepin, cholinergiczne, czy blokery kanałów wapniowych. W aptekach można znaleźć także dostępne bez recepty tabletki na pocenie, które pozwalają na redukcję potu „od środka” i działają na całą powierzchnię ciała.
  • Sympatektomia – polega na operacyjnym (przy znieczuleniu ogólnym) przecięciu nerwów zaopatrujących gruczoły potowe danej okolicy ciała.
  • Botoks (inaczej jad kiełbasiany) – wstrzykiwany jest w okolice gruczołów potowych. Efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, a zabieg wymaga powtórzenia.
  • Jonofereza – jest to zabieg polegający na przepuszczaniu przez obszar na ciele dotknięty potliwością prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu.
  • Leczenie nadpotliwości laserem - wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg polega na naświetlaniu gruczołów potowych, które w wyniku tego działania obumierają.

Zioła na nadmierną potliwość

W przypadku nadmiernej potliwości pomoc może przynieść ziołolecznictwo. Sięgaj po napary z szałwii, kory dęby,  a do rytuału codziennej pielęgnacji wprowadź kąpiele w nich. Dobre rezultaty może przynieść także zażywanie skrzypu polnego, rumianku oraz pokrzywy. Melisa i mięta pieprzowa wykazują działanie uspokajające, dzięki czemu obniżają napięcie nerwowe, a tym samym mogą powstrzymać niechciane objawy. Pamiętaj jednak, że nadużywanie spożywania ziół nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, dlatego w razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

 

Co jeszcze może pomóc?

W walce z nadmierną potliwością jedną z głównych rekomendacji jest zwrócenie szczególnej uwagi na dbanie o higienę osobistą. Należy unikać gorących kąpieli, ponieważ stymulują one prace gruczołów potowych. Warto wypróbować do codziennej pielęgnacji preparatów, przeznaczonych do walki z tym problemem, na przykład antyperspirantów, żeli pod prysznic, soli do mycia stóp. W ramach dbania o higienę osobistą należy pamiętać o regularnej depilacji.

Dla własnego komfortu wybieraj odzież wykonaną z przewiewnych materiałów oraz zapewniające dobrą wentylację obuwie. W przypadku nadpotliwości stóp możesz wypróbować specjalne wkładki do obuwia, które pochłaniają wilgoć. Nieprzyjemnego zapachu z butów pozbędziesz się dzięki specjalnemu dezodorantowi. Dobrym tropem może być także obserwacja swojego ciała, jak reaguje w przypadku jedzenia gorących, słonych lub pikantnych potraw.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl