Paniczny lęk przed dentystą i wszystkim, co związane z leczeniem zębów, nazywany jest dentofobią. Dotyczyć może ona, według najróżniejszych badań, około 20% społeczeństwa, zaś nawet 50% odczuwa mniejszy lub większy dyskomfort przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Jak sobie z nią radzić? Czy istnieją rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie wspomnianego strachu? Jak najbardziej! Z pomocą przychodzi chociażby leczenie stomatologiczne w narkozie.

Narkoza u dentysty – dla kogo?

Jakiś czas temu stosowanie narkozy w leczeniu zębów wynikało tylko i wyłącznie z konkretnych wskazań medycznych, nie było więc ogólnie dostępne. Obecnie jednak z takiego rozwiązania można skorzystać na życzenie pacjenta. Tego typu decyzja pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale i skorzystać jednocześnie z różnych metod leczenia. Komu szczególnie polecana jest narkoza podczas leczenia zębów? Przede wszystkim dzieciom – ze względu na wiek, duża część z nich nie jest w stanie wytrzymać w jednej pozycji, ich również częściej dotyczy strach przed dentystą. Kolejną grupą są osoby niepełnosprawne lub też dotknięte niektórymi chorobami. W wybranych przypadkach zastosowanie narkozy może być jednym wyjściem, szczególnie zaś wtedy, gdy zachowanie wymaganej w gabinecie pozycji jest dla pacjenta bolesne lub zwyczajnie niemożliwe.

Przy okazji warto zaznaczyć, że istnieją schorzenia, które uniemożliwiają wykonanie wskazanego zabiegu. Na podanie narkozy nie pozwalają przede wszystkim udokumentowane reakcje uczuleniowe na leki oraz inne środki medyczne, które są stosowane podczas znieczulenia. Zabieg nie może być przeprowadzony także w momencie wystąpienia ostrego zapalenia gardła, płuc oraz krtani. Nieustabilizowane choroby ogólne także mogą wpłynąć na zakwalifikowanie do zabiegu, w szczególności tyczy się to: cukrzycy, nadciśnienia, astmy oskrzelowej, chorób tarczycy i nerek, a także padaczki. Każdorazowo jednak, ostateczna decyzja należy do lekarza anestezjologa.

Niezbędna wiedza przed zabiegiem

By narkoza w stomatologii została zastosowana skutecznie, ale również by całość zabiegu była bezpieczna, niezbędny jest wywiad przeprowadzony przez lekarza anestezjologa, w którym padają pytania dotyczące przebytych chorób, przyjmowanych leków czy alergii. Należy pamiętać, że głównie od tej wiedzy zależeć będą wszelkiego rodzaju niuanse zabiegu w narkozie. Skuteczny wywiad ustrzeże także przed ewentualnymi powikłaniami po zabiegu.

Leczenie stomatologiczne w narkozie wymaga przygotowania – wszelkie niuanse z tym związane wyjaśni z pewnością personel medyczny, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

  • niezbędne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań, które obejmują między innymi poziom glukozy oraz czas krzepnięcia krwi,
  • na 5 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków, które zawierają skład acetylosalicylowy (między innymi aspiryny),
  • na dobę przed wizytą nie powinno się spożywać napojów alkoholowych,
  • na 6 godzin przed nie powinno się ani jeść, ani pić,
  • na 3 godziny przed nie wolno palić.

Przed podaniem narkozy wymagane jest również zmycie makijażu, a także zdjęcie okularów (bądź soczewek) oraz wszelkiego rodzaju ozdób i biżuterii.

Jak przebiega zabieg?

Samo znieczulenie zostaje podane dożylnie lub wziewnie – dawka i sposób podania są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Na twarz zostaje nałożona maseczka, przez którą podawany jest tlen. Pacjent wprowadzany jest w stan głębokiego snu, dzięki czemu nie odczuwa żadnego bólu. Często stosowanym rozwiązaniem jest także tak zwana premedykacja, czyli farmakologiczne uspokojenie poddawanego zabiegowi.

Sam zabieg obejmować może zaś najróżniejsze sposoby leczenia, w tym endodoncję, czyli leczenie kanałowe, chirurgię stomatologiczną (usuwanie zębów czy wszczepianie implantów), leczenie zachowawcze (jak zakładanie wypełnień), a także wiele innych, nawet najbardziej skomplikowanych. Tym samym, wizyta może potrwać nawet do kilku godzin. Samo „wybudzanie” po zabiegu zajmuje od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, wszystko zależy bowiem od organizmu i indywidualnych predyspozycji.

Należy pamiętać, że narkoza w stomatologii jest w stu procentach bezpieczną, a jednocześnie jedną z najbardziej zaawansowanych metod znieczulenia ogólnego stosowanego u dentysty. Tym samym, jest wyjątkowo często polecana podczas leczenia uzębienia. Sam pacjent nie odczuwa zaś ani lęku, ani bólu.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl