Blizna po cesarskim cięciu zazwyczaj kojarzona jest z mało estetyczną i mocno widoczną zmianą na skórze, wywołującą u kobiety duży dyskomfort. Czy zawsze tak musi być? Czy blizna po cesarskim cięciu może być niewidoczna?

W trosce o bliznę

Wiele kobiet obawia się porodu metodą cesarskiego cięcia z powodu trudności w gojeniu się rany i powstałej w wyniku zabiegu widocznej blizny. Choć obecności blizny na skórze nie da się zupełnie wyeliminować, jej widoczność można nieco zredukować. Blizna powstała na skutek prawidłowego przebiegu procesu gojenia jest zdecydowanie mniej szpecąca niż ta, której towarzyszą zrosty. Dlatego należy zadbać o to, by rana po przeprowadzonym zabiegu goiła się prawidłowo. W tym celu zaleca się stosowanie między innymi tzw. profilaktyki antybiotykowej, która ogranicza ryzyko wystąpienia zakażenia uniemożliwiającego właściwe zasklepienie się rany.

Jak dbać o bliznę po cesarce?

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja tuż po zabiegu. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza, który analizując indywidualny przebieg gojenia się rany oraz uwzględniając ewentualne czynniki ryzyka niewłaściwego zabliźniania się (otyłość, przewlekłe choroby, nieprawidłowy przebieg porodu), zaleci właściwe metody postępowania (1). Z całą pewnością w pierwszych godzinach po zabiegu należy unikać bezpośredniego kontaktu rany z wodą, chronić ją specjalnym opatrunkiem oraz unikać nadmiernej aktywności fizycznej, w wyniku której rana mogłaby ulec rozwarstwieniu.

W ten sposób można znacznie obniżyć ryzyko między innymi wystąpienia bliznowca po cesarskim cięciu, który powoduje, że blizna jest bardzo widoczna i nieestetyczna. Kobiety, u których pomimo zastosowania wymienionych zaleceń proces gojenia się rany został zakłócony, mogą zdecydować się na przykład laserowe usuwanie blizn.

Bibliografia:

  1. Mosoń K. Rana po cięciu cesarskim – jak zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego gojenia? http://www.czytelniamedyczna.pl/5664,rana-po-cieciu-cesarskim-jak-zmniejszyc-ryzyko-nieprawidlowego-gojenia.html#Data dostępu: 17.05.2017

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl