Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba o niepoznanej dotąd etiologii. Częściej występuje u chorych, w których rodzinie ktoś cierpi na to schorzenie. Początkowo objawia się biegunką z domieszką krwi i śluzu. Mogą wystąpić też skurczowe bóle brzucha.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – charakterystyka

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest jedną z nieswoistych chorób zapalnych jelit. Ujawnia się zazwyczaj u osób w wieku 15-25 lat. Proces zapalny dotyka błonę śluzową oraz podśluzową jelita grubego. Jest to choroba przewlekła, w której występują długie okresy bez objawów i ostre nawroty. Jak dotąd nie poznano jej przyczyny. Symptomy mogą pojawić się po zjedzeniu pewnych pokarmów bądź po kontakcie z pewnymi drobnoustrojami. W przebiegu choroby dochodzi do aktywacji układu immunologicznego. Komórki, które są w nim produkowane powodują naciek na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Czynnikiem ryzyka jest też dziedziczenie. Częściej chorują pacjenci, u których stan zapalny dotknął krewnych pierwszego stopnia. Większe ryzyko schorzenia istnieje też u osób, w których rodzinie występują objawy choroby Leśniowskiego-Crohna. Znane są trzy rodzaje zapalenia jelita grubego: łagodny, umiarkowany i ciężki. Ponad połowa pacjentów ma łagodną postać choroby i dobrze reaguje na leczenie (np. za pomocą leków, w tym  asamax). 30% chorych ma do czynienia z umiarkowanym nasileniem, a 10% – ciężkim.

Zapalenie jelita grubego – objawy

Pierwszym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest zwykle biegunka z domieszką śluzu i krwi. Oprócz niej mogą występować też kurczowe bóle brzucha w dolnym lewym kwadracie brzucha bądź w odbytnicy. Perystaltyka jelit jest przyspieszona, co sprawia, że chory często się wypróżnia, jednak w niewielkich ilościach. W cięższych przypadkach schorzeniu towarzyszy też osłabienie i zmniejszenie masy ciała. Może wystąpić gorączka oraz obniżenie ciśnienia tętniczego i zwiększenie częstotliwości rytmu serca. Jeśli zapalenie jelit dotyczy tylko odbytnicy, jedynym objawem bywa krwista biegunka z silnym parciem i bólem w tej okolicy. Niekiedy pojawiają się problemy z trzymaniem stolca. Starsi pacjenci sporadycznie miewają zaparcia występujące na skutek skurczu odbytu. Osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita, u których objawy się nasiliły powinny zgłosić się do lekarza. Ostrym atakom choroby może bowiem towarzyszyć krwawienie z przewodu pokarmowego, a nawet toksyczne rozdęcie okrężnicy. To ostatnie powikłanie jest związane z rozszerzeniem światła jelita.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl