Powiększanie piersi to najbardziej popularny zabieg chirurgii plastycznej. O motywach podjęcia decyzji o powiększeniu, przygotowaniu do zabiegu, okresie rekonwalescencji, a także oczekiwaniach względem nowoczesnych implantów, opowiada dr n. med. Tadeusz Witwicki – specjalista chirurgii plastycznej.

Panie doktorze, dlaczego kobiety w ogóle decydują się na powiększenie piersi implantami? Z jakimi borykają się problemami?

Mówi się, że biust to atrybut kobiecości. Niestety nie wszystkie kobiety są zadowolone z piersi, którymi obdarowała je natura. Czasami pacjentki przychodzą z niedorozwojem gruczołów piersiowych – po prostu od zawsze miały mały biust. Inne z kolei zgłaszają się z zanikiem piersi po porodzie i karmieniu. Zdarzają się także pacjentki, które mają widocznie zarysowane piersi, ale są one nierówne i mogą poprzez powiększenie implantami dodać im objętości oraz dodatkowo zredukować asymetrię. W końcu, są też kobiety po mastektomii, które zakończyły proces leczenia i pragną zrobić ten ostatni krok powrotu do życia sprzed choroby – odzyskać pierś. 


Jak pacjentka powinna się przygotować do powiększania piersi? Czy musi zostać do niego zakwalifikowana?

Zabieg powiększania piersi odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a po operacji pacjentka spędza u nas w klinice jedną dobę pod opieką. Jako zespół operacyjny, musimy wiedzieć, czy dana osoba na pewno jest zdrowa i czy zabieg nie będzie niepotrzebnym ryzykiem. Podczas osobistej konsultacji zlecam listę badań do wykonania, która obejmuje głównie badania krwi, USG piersi oraz zależnie od wieku i wywiadu, także inne badania. Zapoznanie się z wynikami przed operacją pozwala mi i anestezjologowi na bezpieczne zastosowanie znieczulenia i wykonanie operacji. W czasie wizyty, oprócz ogólnego wywiadu, zlecenia badań i ustalenia szczegółów takich jak termin, oczekiwania, cena, dokonujemy również dokładnych pomiarów klatki piersiowej. Pacjentka przymierza także specjalne sizery, imitujące implanty, dzięki czemu może sprecyzować dokładnie jakie implanty chciałaby wszczepić. Na podstawie wymiarów i „przymiarek”, a także oczekiwań co do efektu, wyglądu i miękkości piersi, wybieramy odpowiedni model danej firmy. Współpracuję z firmami o ugruntowanej pozycji na rynku, które na swoje implanty udzielają gwarancji. Jest to ważne, gdyż zapewnia ochronę moim pacjentkom.

Do zabiegu powiększania piersi wykorzystuje Pan Doktor m.in. implanty Motiva. Czym różnią się one od innych, dostępnych obecnie na rynku?

Cała gama implantów Motiva ma okrągły kształt, co może być istotne szczególnie dla kobiet aktywnych, gdyż nawet w przypadku rotacji implantu, nie zmienia się jego kształt. Warto też wspomnieć o implantach z serii Ergonomix, które posiadają bardzo elastyczny żel dostosowujący się do zmiany pozycji ciała pacjentki, co pozwala na zachowanie bardzo naturalnego kształtu piersi. Producent może pochwalić się jeszcze kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami. Pacjentki natomiast chwalą sobie ich wyjątkową naturalność w dotyku.

Dwa lata temu, głośno było o aferze dotyczącej implantów PIP, które zawierały silikon przemysłowy. Czy pacjentka, która decyduje się na zabieg, może obawiać się podobnych komplikacji i problemów?

Zawsze w interesie pacjentki jest, aby dokładnie sprawdzić kwalifikacje lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Zabiegi powiększania piersi powinni wykonywać chirurdzy plastycy ponieważ obejmuje je zakres specjalizacji. Nazwiska chirurgów plastyków należących Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTCHPRiE) można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Towarzystwa. Bycie chirurgiem plastykiem zobowiązuje lekarza do utrzymywania wysokich standardów bezpieczeństwa i jakości stosowanych preparatów, co w pewnym stopniu gwarantuje jakość usługi. W przypadku implantów PIP doszło do oszustwa. Producent wprowadził odbiorców w błąd używając silikonu technicznego zamiast medycznego. Oczywiście sprawa zakończyła się w sądzie, a część pacjentek zdecydowało się na wymianę implantów. Aktualnie wszyscy producenci implantów zobowiązują się do przestrzegania norm gwarantujących bezpieczeństwo i tylko pod tym warunkiem implanty są dopuszczane do sprzedaży. Większość implantów ma rozszerzone lub dożywotnie gwarancje. 

Panie doktorze, a jak wygląda okres pooperacyjny? Czego należy się spodziewać?

Nie da się ukryć, że zabieg powiększania piersi to bodaj najbardziej bolesny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Implanty wkładane są zwykle w kieszeń wytworzoną pod mięśniem piersiowym i rozpychają nierozciągniętą jeszcze skórę, co dodatkowo wpływa na dolegliwości bólowe. Ból utrzymuje się zwykle we wczesnym okresie pooperacyjnym, dlatego też pierwszą dobę pacjentka spędza w klinice. Możemy wówczas podawać środki przeciwbólowe dożylnie. Nie chciałbym tutaj straszyć kobiet, że uciążliwości są trudne do zniesienia, ale na pewno trzeba mieć  świadomość tego, co będzie działo się po zabiegu. Dlatego zawsze omawiam okres pooperacyjny. Dodatkowo pacjentka oczywiście dostaje szczegółowe zalecenia, do których musi się stosować, aby udało się uzyskać najlepszy możliwy efekt. Powinna zdecydowanie ograniczyć aktywność przez kilka tygodni, nie forsować się w pracach domowych, unikać sytuacji w których pierś narażona byłaby na uraz – wszystko to może wpłynąć na ostateczny efekt. Należy nosić także specjalny miękki biustonosz, który utrzymuje piersi w odpowiedniej pozycji. Oczywistym jest też, że po zabiegu pozostają blizny. Moim zadaniem jest, aby były one jak najmniej widoczne. Zwykle udaje się umieścić w fałdzie podpiersiowym. Z czasem jaśnieją i są rzeczywiście trudne do zauważenia. Zalecam też moim pacjentkom stosowanie maści lub opatrunków silikonowych, które wspomagają gojenie i jeszcze dodatkowo redukują widoczność blizn. Tego typu działania można rozpocząć od 3. tygodnia po operacji.

Z powiększaniem piersi implantami związanych jest wiele mitów. Jakie są najbardziej popularne?

To prawda. Z jakiegoś powodu pacjentki często pytają czy po wszczepieniu implantów będą mogły latać samolotem czy nurkować. Oczywiście jest to możliwe, nie ma przeciwwskazań. Kolejnym pytaniem, może nie mitem, które się pojawia jest to czy po wszczepieniu implantów można karmić piersią. Ja stosuję metodę umieszczania implantu pod mięsień, z cięcia pod piersią, dzięki czemu nie dotykam gruczołu piersiowego i zachowana jest możliwość karmienia piersią. Pojawiają się też wątpliwości czy implanty należy co jakiś czas wymieniać. Aktualnie produkowane protezy renomowanych firm są najwyższej jakości, co pozwala na ich noszenie do końca życia. Natomiast trzeba pamiętać, że kobieca pierś zmienia się na przestrzeni lat, niezależnie od tego czy jest powiększona implantem czy nie. A więc po jakimś czasie zaczyna np. opadać. Wówczas pacjentki zwykle decydują się na kolejne zabiegi – czasem np. na wymianę implantów na większe, ze względów estetycznych, a nie dlatego, że wszczepione wcześniej implanty miały jakieś wady czy „się zużyły”. 

 

 

Pytania do producenta/dystrybutora

Czy implanty Motiva są bezpieczne?
Na dzień dzisiejszy implanty Motiva można uznać za najbezpieczniejsze dla pacjentki implanty dostępne na rynku. Producent prowadzi retrospektywne badanie, które trwa nieprzerwanie od 7 lat i dotyczy ono wszystkich wszczepionych implantów. Implanty Motiva mogą pochwalić się bardzo dobrymi współczynnikami: 0% podwójnych torebek i wysięków oraz <1% torebek obkurczających i pęknięć. Tak dobre wyniki są skutkiem zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz całkowicie nowego podejścia w zakresie projektu oraz produkcji implantu.  Innowacje te dotyczą struktury powłoki, żelu wypełniającego implant oraz technologii bezpieczeństwa Qid. 

Jak wygląda struktura implantów Motiva, z czego się składają?
Implanty Motiva są okrągłymi implantami silikonowymi wypełnionymi w 100% elastycznym żelem. Składają się z wielowarstwowej elastycznej powłoki zewnętrznej z czego jedna warstwa jest celowo barwiona, tak aby podczas kontroli jakości wykryć ewentualne niedoskonałości powłoki. Bardzo elastyczny żel znajdujący się w implantach Motiva zapewnia odczucie naturalności w dotyku a także oddaje naturalny ruch tkanki i powoduje, iż piersi nie sprawiają wrażenia „posągowych”. Implanty Motiva są również dostępne z technologią bezpieczeństwa Qid – tzw. paszportem elektronicznym.

Implanty Motiva, zawierają również technologię Q -Inside. Co pacjentka, dzięki niej zyskuje?
Technologia ta opiera się mikrotransponderze wielkości ziarenka ryżu, który zostaje zatopiony w żelu wewnątrz implantu. Jedyną zakodowaną w mikrotransponderze informacją jest 14 cyfrowy numer seryjny, który służy wyłącznie identyfikacji implantu, a odczytać go może lekarz wyposażony w specjalny czytnik oraz nie zawiera jakichkolwiek danych osobowych pacjentki. Częstym pytaniem pacjentek jest czy transponder będzie powodował wzbudzania bramek w sklepach lub czy będzie go można zdalnie namierzyć. Odpowiedź jest jedna – nie.

Wprowadzenie tej technologii jest niejako pokłosiem wspominanej wcześniej afery PIP oraz znakiem czasów. Niejednokrotnie z upływem lat pacjentka zapomina jakie implanty miała wszczepione czy też najzwyczajniej gubi kartkę z tą informacją. Dzięki tej technologii, w przypadku ewentualnych problemów lekarz może odczytać numer seryjny i do producenta uzyskać informacje o rozmiarze, objętości i typie implantu bez konieczności wykonywania dodatkowej operacji.

Pacjentka może zarejestrować swoje implanty poprzez specjalną aplikację na smartfona, dzięki czemu te informację zawsze będzie miała w zasięgu ręki, a dodatkowo w ciągu 90 dni od zabiegu może skorzystać z możliwości rozszerzenia gwarancji.

 

dr Witwicki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr n. med. Tadeusz Witwicki 
chirurg plastyczny

 

Dr Witwicki - chirurgia plastyczna

logoDr n. med. Tadeusz Witwicki - specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Doświadczenie zdobywał m.in. pod auspicjami rodziców - doc. Zofii Witwickiej - wybitnej chirurg plastyk oraz laryngolog, a także prof. ortopedii Tadeusza Witwickiego. Kształcił się na warszawskiej Akademii Medycznej oraz odbywał szkolenia w Pekinie, Glasgow, Los Angeles i Gandawie. Specjalizację z chirurgii plastycznej zdobył w Klinice Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Kierownikiem specjalizacji był twórca polskiej chirurgii plastycznej prof. Michał Krauss.

Adres: ul. Wąwozowa 21, Warszawa
Telefon: 728-840-465

Strona internetowa: www.drwitwicki.pl 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2021 Estetycznie.pl