Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyka osoby młode w okresie dorastania, stąd też można stwierdzić, że jest to choroba złośliwa, gdyż w tym okresie wygląd często jest sprawą priorytetową. Nie oznacza to jednak, że nie dotyka ludzi starszych i dzieci.
Dlaczego okres dojrzewania jest jego najczęstszym sprzymierzeńcem?
Ponieważ w tym okresie znacznie wzrasta aktywność gruczołów łojowych, a produkcja sebum osiąga swój szczyt.
W czasie, gdy ciało gwałtownie się zmienia pod wpływem hormonów zmienia się też skład produkowanego sebum- rośnie w nim zawartość trójglicerydów, a maleje ilość kwasów tłuszczowych i estrów. Częściej też choroba ta, dotyka mężczyzn co związane jest z działaniem męskiego hormonu- testosteronu.
Złuszczanie naskórka wiąże się z występowaniem drożdżaków. Są to grzyby, które u osób zdrowych wchodzą w skład normalnej, fizjologicznej flory bakteryjnej. Natomiast u osoby cierpiącej na ŁZS rozwijają się one nadmiernie, wywołując podrażnienie, zaczerwienienie, złuszczenie naskórka. Objawy te często wprowadzają więc w błąd- i można pomylić je z łuszczycą, jednak specjalista potrafi rozróżnić te dwa schorzenia.
Schorzenie to obejmuje zazwyczaj skórę owłosioną lub obszar skóry gładkiej bogaty w gruczoły łojowe(głównie skrzydełka nosa). Plamy rumieniowe i złuszczanie naskórka obserwuje się również w górnej części klatki piersiowej. Często towarzyszy im świąd.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy to stosowanie szamponu zawierającego cylopiroksylaminę. Alternatywne metody to szampony z ketokonazolem lub pirytonianem cynku. Chory musi pamiętać, by pianę pozostawć na skórze głowy przez okres kilku minut aby czynniki aktywne zaczęły działać. W leczeniu skóry gładkiej stosuje się kremy przeciwgrzybicze lub umiarkowane bądź słabe kortykosteroidy- wydawane na podstawie recepty lekarskiej. W ciężkich przypadkach zaleca się terapię doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi- leki te niszczą błonę komórkową grzyba.
Jak w przypadku wielu chorób skóry najważniejsza jest tu profilaktyka!
Owłosiona skóra głowy jest rezerwuarem dla Malessezia. Nie można więc zaraz po ustąpieniu zmian odstawiać szamponu. Konieczna jest profilaktyka, która pozwoli utrzymać jak najdłuższy czas remisji. W przypadku nieowłosionej skóry polecane są peelingi o działaniu złuszczającym i przeciwłojotokowym. Polecam kwas salicylowy oraz kremy z dodatkiem składników przeciwgrzybiczych. Należy unikać wysuszających skórę mydeł- tu polecam żel lityczny firmy Epionce (także z dodatkiem kwasu salicylowego).
Czynniki, które mogą zaostrzać zmiany, a więc takie, których powinniśmy unikać to: stres, zmęczenie, używki.
Preparatami, które nie tylko będą łagodzić stany zapalne, ale i wydłużą okres remisji są kosmetyki Epionce. W naszym Instytucie stosujemy te kosmetyki oraz umożliwiamy ich wcześniejsze przetestowanie.
Ewa Król - Galimurka
Kosmetolog
Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl