poradaJuż 29 października około 2-4% ludzi (czyli ludność wielkości miasta Kraków) obchodzi swoje święto. To biedronki….tak nie mylę się. To "pseudonim” osób chorujących na łuszczycę (psoriasis).

Łuszczyca jest ciągle niezrozumiała i niedoceniana przez społeczeństwo, a przecież z chorych na tę dermatozę spotykamy się na co dzień- w autobusie, w pracy, w centrum handlowym czy w sklepie. Niejednokrotnie nie mamy nawet świadomości, że piękna kobieta czy przystojny mężczyzna pod bluzką/koszulą chowa swoje zmiany chorobowe. Ludzi ci, chcą normalnie funkcjonować- pracować, bawić się kochać i być kochanym.

Niestety wielu z nas widząc„grudki barwy czerwonobrunatnej(...)posiadające złuszczającą się powierzchnię w postaci srebrzystych łusek, które po zdrapaniu krwawią (…) najczęściej obejmujące łokcie, kolana, skórę głowy- ale mogą także zająć całe ciało w postaci dużych czerwonych i łuszczących się plam” -reaguje niechęcią, odrazą, obawą przed zarażeniem.

Badanie „Polacy o chorobach autoimmunologicznych” ujawniło, że choć 91% społeczeństwa deklaruje wiedzę na temat łuszczycy, aż ponad ¼ respondentów twierdzi, że może się nią zarazić.

„Derma Friendly- W trosce o skórę” to ogólnopolski program, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem społeczny, jakim jest brak świadomości na temat łuszczycy- co często związane jest z brakiem wiedzy, istniejącymi stereotypami.

Jednym z mocno zakorzenionych stereotypów jest lęk przed możliwością zarażenia się - co charakteryzuje się nie tylko utrudnionym dostępem do usług fryzjerskich czy kosmetycznych, ale także w relacjach międzyludzkich.

Łuszczyca jest niezakaźną, niezłośliwą chorobą o podłożu autoimmunologicznym, której przyczyn dokładnie nie znamy. Występowanie łuszczycy jest niezależne od wieku i pochodzenia. Nie mają wpływu na jej powstanie czynniki zewnętrzne. Zdarzają się chorzy, w których rodzinie nie było przypadków choroby oraz zdrowi, w których rodzinie łuszczyca występuje.

Łuszczyca cechuje się przewlekłym przebiegiem, z tendencją do samoistnego ustępowania i pojawiania się nawrotów. Remisja- czyli okres ustąpienia łuszczycy może wynosić od kilku dni czy tygodni do nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Niektórzy chorzy zmagają się z łuszczycą całe życie, dla innych jest to „przygoda” jednorazowa kończąca się na jednym, jedynym wysypie. Dla wielu kobiet ciąża jest okresem remisji. Naukowcy wskazują na związek łuszczycy z błędnym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Jest to kolejna dermatoza z którą wielu ludzi musi żyć- przy częstym braku zrozumienia innych ludzi, a nawet bliskich…

Jak sobie/ lub komuś bliskiemu pomóc?

Sposobów leczenia jest wiele: leki keratolityczne, dziegcie, cygnolina, pochodne vit.D a także fototerapia. Także ziołolecznictwo ma swoje sposoby na zaleczenie tej choroby. Przede wszystkim jednak, my sami możemy takiej osobie okazać wsparcie psychiczne.

A co chory może zrobić sam dla siebie?

Jak w każdej chorobie skóry bardzo ważnym aspektem, który także wydłuża okresy remisji jest codzienna odpowiednia pielęgnacja.

Bardzo istotne jest tu ciągłe nawilżanie skóry preparatami na bazie mocznika, a także redukowanie stanu zapalnego, który występuje w sposób ciągły w zmienionej chorobowo skórze. Nie można też zapominać o tym, że zmiany mogą swędzieć, boleć.

W przypadku moich pacjentów, którzy borykają się z łuszczycą oprócz kilku zabiegów, które można wprowadzić w pielęgnacji gabinetowej przede wszystkim zalecam stosowanie produktów z linii Epionce. Regularne stosowanie tych produktów nie tylko podnosi komfort  skóry (zniwelowanie świądu), ale także pomaga w redukcji stanu zapalnego i pomaga odbudować barierę skóry. Epionce wzmacnia naturalną zdolność skóry do naprawy i ochrony co w powiązaniu z leczeniem wspomaga redukcję zmian oraz wzmaga okresy remisji.

Zainteresowane osoby, które chciałyby wypróbować preparaty na zmiany skórne zapraszam do kontaktu z Instytutem Luisa. 

 

 

 

 

 

 Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

 

 

logo

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

*Instytut Luisa jest partnerem programu Derma Friendly 

 logo

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl