Lipofilling, czyli wypełnienie tłuszczem, oprócz samej funkcji wypełnienia zagłębień lub poprawienia konturów – kształtów twarzy (czy innych części ciała tj. piersi, łydek, pośladków, grzbietów rąk) pozytywnie wpływa także na poprawę żywotności tkanki i jej ukrwienie. Działa przeciwzapalnie oraz dobroczynnie na blizny. Do zabiegu kwalifikują się osoby, u których ze względu na upływający czas, dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej lub przemieszczenia się jej, a także ci, u których należy wypełnić zagłębienia w tkankach (np. fałdy nosowo wargowe ujawniające się z wiekiem) lub zagłębienia powstałe na skutek urazu. Przeszczepienie tkanki tłuszczowej może też przywrócić kształt piersi, owal twarzy, powiększyć pośladki i odmłodzić grzbiety dłoni. Przeszczep tłuszczu, w miejscu w którym go podajemy, dzięki dużej zawartości komórek macierzystych, poprawia znacznie ukrwienie i rewitalizuje poddaną zabiegowi powierzchnię.
Zabieg “lunchowy”
Niewątpliwą zaletą lipofillingu jest fakt, iż nie jest zabiegiem inwazyjnym, a pacjent zaraz po przeszczepie może udać się do domu. Miejsce pobrania goi się przez kilka dni, a miejsce podania do 24-48 godzin. Zatem nie ma potrzeby planowania długich nieobecności w pracy. Sam zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, gdzie jest ona w nadmiarze i po oszczyszczeniu jej z krwi i ciał oleistych, wstrzyknięciu w okolicę poddaną leczeniu.
Lipofilling odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, w dożylnym z obecnością anestezjologa. Podczas zabiegu nie występują dolegliwości bólowe lub są one nieznaczne. Ból pooperacyjny może pojawić w miejscu pobrania i jest porównywalny do potłuczenia na nartach. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem poddania się zabiegowi jest posiadanie depozytów tłuszczu w takich okolicach jak brzuch, boczki czy uda. Stąd też np. u bardzo szczupłych kobiet chcących powiększyć tą metodą piersi, może być wręcz niemożliwe uzyskanie pożądanej przez nich wielkości piersi – wtedy też proponuje się inne, alternatywne metody.
Techniki przygotowania tłuszczu
Tradycyjna metoda otrzymania tłuszczu do lipofillingu to oczyszczenie tkanki tłuszczowej poprzez wirowanie. Innym sposobem jest np. płukanie i sedymentacja, czyli samoistne oddzielanie się tkanki tłuszczowej od pozostałych tkanek i komórek krwi. Dostępne są także metody mechanicznego, delikatnego pozyskania tłuszczu do przeszczepu. Korzystam również z aktualnie najbardziej rozpowszechnionej metody – Puregraft, która polega na przepuszczaniu przepłukanej tkanki tłuszczowej przez system błon-filtrów celem oczyszczenia z komórek krwi, lipidów i nadmiaru niepotrzebnych płynów zebranych podczas liposukcji. Tym sposobem otrzymuje się wysokiej jakości tkankę tłuszczową, która po wstrzyknięciu daje minimalny odczyn i równocześnie zapewnia optymalne warunki przeżycia tłuszczu.
Zalety technologii Puregraft
Puregraft to sprawdzona, skuteczna metoda, która daje przewidywalne, dobre rezultaty zmniejszając odczyn zapalny w miejscu podania. Ponadto jest to system łatwy w obsłudze dla operatora, co pozwala na skrócenie czasu zabiegu i obniżenie jego kosztów. Dla pacjenta z kolei istotne jest to, że wczesny efekt procedury widoczny jest natychmiast. Przez niedługi czas po podaniu tłuszczu metodą Puregraft może występować niewielki obrzęk czy zasinienie, które jednak ustępują z reguły w pierwszych 48 godzinach. Natomiast ostateczny, długotrwały efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Co ważne, jeśli tylko pacjent będzie zachowywał stałą wage ciała (bo trzeba pamiętać że przeszczepiony tłuszcz zachowuje się tak samo jak tkanka tłuszczowa w innych miejscach ciała) efekt jest stały, utrzymuje się przez wiele lat i zabiegu co do zasady nie trzeba powtarzać. Chyba, że pacjent oczekuje znacznego powiększenia objętości.
Lipofilling - 2 w 1
Korzystanie z własnego tłuszczu, jako z naturalnego wypełniacza jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Znacznie przyspiesza rekonwalescencję, ma działanie przeciwzapalne, naturalnie dodatkowo zwiększa odżywienie tkanek oraz niweluje ryzyko odrzucenia przeszczepu. Jest to transfer autogennej tkanki, co wyklucza wystąpienie uczuleń, które bywają powikłaniem w przypadku podania produkowanych wypełniaczy. Pacjenci są zadowoleni z efektów zabiegu z wykorzystaniem Puregraft – mogą przy okazji poddania się liposukcji, wykorzystać własną tkankę do odmłodzenia lub upiększenia innych partii ciała. Zdarza się też, że jest odwrotnie – chcąc zrewitalizować i polepszyć kontury twarzy, mogą wyrzeźbić inne części ciała tj. boczki, brzuch czy uda i w ten sposób wykorzystać uzyskany tłuszcz.
Dr n. med. Tadeusz Witwicki
chirurg plastyczny
Dr Witwicki - chirurgia plastyczna
Dr n. med. Tadeusz Witwicki - specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Doświadczenie zdobywał m.in. pod auspicjami rodziców - doc. Zofii Witwickiej - wybitnej chirurg plastyk oraz laryngolog, a także prof. ortopedii Tadeusza Witwickiego. Kształcił się na warszawskiej Akademii Medycznej oraz odbywał szkolenia w Pekinie, Glasgow, Los Angeles i Gandawie. Specjalizację z chirurgii plastycznej zdobył w Klinice Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Kierownikiem specjalizacji był twórca polskiej chirurgii plastycznej prof. Michał Krauss.
Adres: ul. Wąwozowa 21, Warszawa
Telefon: 728-840-465
Strona internetowa: www.drwitwicki.pl
Warto przeczytać
- Podniesiona poprzeczka w dziedzinie przeszczepu tłuszczu - nowa technologia Puregraft!
- Czy przeszczep tłuszczu, metodą Puregraft jest bezpieczny?
- Lipofilling twarzy
- Lipofilling piersi
- Przeszczep tłuszczu z wykorzystaniem systemu Puregraft – opinia Pani Doktor Grażyny Jóźwiak-Zimińskiej
- Odmładzanie komórkami macierzystymi
- Przeszczepy tłuszczu - spektakularne efekty w medycynie estetycznej