Stopy wykonują kilka tysięcy kroków dziennie i są stale narażone na urazy i kontuzje. Stanowią fundament całego ciała, jednak często zapominamy o ich ogromnej roli, a badania czy pielęgnacje stóp odkładamy do lata. Dlaczego warto zacząć dbać o stopy już dziś?

Wnętrze stopy

Stopa jest skomplikowanym mechanizmem: zbudowana jest z 26 kości, 33 połączeń stawowych, 107 więzadeł oraz 19 mięśni. Jest narażona na ciągłe urazy i kontuzje. Dlatego warto zwrócić uwagę na naszą postawę, sposób chodzenia i obuwie.

80% dzieci rodzi się ze prawidłową budową stóp, jednak tylko 20% dorosłych nie ma problemów podologicznych. Dlaczego tak się dzieje? Ludzka stopa, która od wieków była przystosowywana do nierównego, miękkiego podłoża, dziś ma styczność prawie wyłącznie z idealnie płaską i sztuczną nawierzchnią, co źle wpływa na jej rozwój.  – wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Powinniśmy pamiętać o prawidłowym dobraniu obuwia zarówno dla dzieci, jak i dla siebie, a także jeśli to konieczne o specjalnych wkładkach ortopedycznych. Nierównomierne rozłożenie sił stopy, spowodowane nieprawidłową anatomią lub zaburzoną biomechaniką, prowadzi do zmian, m.in. płaskostopia, halluksów i palców młotkowatych. Wady stóp mogą być także przyczyną bólu stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, a także problemów z kręgosłupem. – dodaje dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf. 

Stopy są fundamentem naszego ciała. Tak jak chodzimy na kontrole do stomatologa, tak też powinniśmy chodzić do podologa sprawdzając stan naszych stóp. To one potem mają wpływ na całą postawę ciała, także na zdrowie kręgosłupa. 

Jak wygląda badanie w gabinecie podologii ortopedycznej?

Wizyta rozpoczyna się wywiadem, w którym pacjent informuje fizjoterapeutę o ogólnym stanie zdrowia i dolegliwościach. Specjalista bierze pod uwagę noszone przez pacjenta obuwie oraz jego postawę. Następnie przeprowadza badanie za pomocą specjalistycznych urządzeń m.in. na podoskopie – urządzeniu, które umożliwia oglądanie stóp od spodu czy wykonuje odbitkę stóp za pomocą pantografu. Dzięki temu widzi strefy największego nacisku, a także bada manulanie ruchomość stóp i kończyn dolnych. Na tej podstawie można stwierdza, czy pacjent potrzebuje wkładek ortopedycznych. Jeśli tak - dobierany jest rodzaj wkładki, a także indywidualny program ćwiczeń.

Dlaczego warto nosić wkładki ortopedyczne?

Niewłaściwa postawa i sposób chodzenia mogą niszczyć nasze stopy. Dlatego warto zainwestować w spersonalizowane wkładki ortopedyczne: „Wkładki ortopedycznie są higieniczne, zapewniają ogromny komfort i korygują naszą postawę, co zmniejsza podatność na kontuzje stóp i bóle pleców.” – informuje dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Klinika Zdrowej Stopy. Służą nie tylko do butów na płaskiej podeszwie, ale także do szpilek. Można również wykonać specjalne wkładki do butów narciarskich, które stabilizują stopę, dzięki czemu jazda na nartach staje się bezpieczna i komfortowa.

Stopy z zewnątrz

Stopy potrzebują szczególnej pielęgnacji. Zimą chowamy je w ciężkich butach i doprowadzamy do ich przegrzania: zakładamy grube skarpety ze sztucznych materiałów i ogrzewane buty, które nie przepuszczają powietrza, a to sprzyja rozwojowi bakterii. Wilgotna skóra jest podatna na macerację naskórka, a to zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjngo lub grzybiczego. Skóra stóp jest narażona nie tylko na przegrzanie, ale też wysuszenie. Jeśli nie będziemy nawilżać skóry, mogą pojawić się zrogowacenia oraz pęknięcia w obrębie pięt, a tych często trudno się pozbyć. Aby temu zapobiec, warto  sprawdzić problem w gabinecie podologa.

Jak dbać o paznokcie i skórę stóp?

Gdy zauważamy zmiany takie jak odciski, modzele czy pękające pięty lub odczuwamy dyskomfort w obrębie stóp, powinniśmy się zwrócić do podologa. Podczas zabiegu, za pomocą sterylnych i specjalistycznych narzędzi usuwane są zmiany, dzięki czemu zabieg jest skuteczny i bezpieczny. Pedicure podologiczny może trwać nawet 1,5 godziny, a efekty będą utrzymywać się dłużej niż po zabiegu w gabinecie kosmetycznym.

Warto pamiętać o domowej pielęgnacji. Stosujmy peelingi, które usuną zrogowaciały naskórek, a także kąpiele z olejkami o właściwościach antybakteryjnych, jak olejek z drzewa herbacianego czy rozmaryn. Należy pamiętać także o odpowiednim nawilżeniu. Dobry preparat do stóp powinien zawierać składniki aktywne, takie jak mocznik, aloes, masło Shea, Dpanthenol, lanolina i alatoina. 

Na stopy codziennie czyha wiele niebezpieczeństw – zarówno tych mechanicznych, jak i wynikających z warunków pogodowych. Dbajmy o ich skórę, a także o to, czego nie widać gołym okiem. Pozwolą nam na to regularne wizyty w gabinecie podologicznym. Troszczmy się o stopy także na co dzień – pamiętajmy o higienie, stosujmy kremy nawilżające, dbajmy o paznokcie i wybierajmy odpowiednie obuwie, a nasze stopy na pewno nam się odwdzięczą.

 

 

 

Dr n.med. Joanna Stodolna-Tukendorf

Magister fizjoterapii I licencjonowany kosmetolog.
Dyrektor merytoryczny sieci klinik FootMedica Klinika Zdrowej Stopy.
Współpracuje z Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym Natura.  

Specjalizuje się w diagnostyce i terapii osób z hipermobilnością konstytucjonalną
(wrodzoną wiotkością stawową), co przyczyniło się do zainteresowania problematyką stóp. 

Propaguje w Polsce wiedze z zakresu podologii ortopedycznej.
Z ramienia firmy Pro Pedis prowadzi szkolenia z zakresu
diagnostyki i terapii stóp oraz zaopatrzenia ortotycznego. 

Natura

logoOśrodek mieści się w niepowtarzalnych wnętrzach WILLI NATURA z dala od zgiełku i hałasu, przy pełnym wykorzystaniu wyjątkowych walorów Uzdrowiska. Założony przez małżeństwo lekarzy pasjonatów, Jadwigę i Jerzego Stodolnych, ośrodek oferuje swoim pacjentom szeroki zakres usług. Od pojedynczych wizyt i konsultacji lekarskich poprzez wykonanie całego cyklu zabiegów z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej, po specjalistyczne turnusy lecznicze. 

Adres: ul. Chopina 9, 28-100 Busko-Zdrój
Telefon: +48 41378 70 56


FootMedica Klinika Zdrowej Stopy

logoFootMedica Klinika Zdrowej Stopy to nowoczesna klinika podologiczna. Zajmujemy się diagnostyką, leczeniem, zabiegami terapeutycznymi oraz profilaktyką zaburzeń w obrębie stóp. W klinice łączymy nowoczesne technologie diagnostyczne i rehabilitacyjne z dużą wiedzą specjalistyczną. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić nawet niewielkie zmiany w obrębie stóp i wybrać najkorzystniejszą technikę korekcji lub terapii dla naszych pacjentów.

Adres: ul.Ogrodowa 58, 00-876 Warszawa, ul. Wiertnicza 124, 02-952 Warszawa
Telefon: +48 516 035 040


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl