"Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, także w pochmurne dni i stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni ziemi. Promienie te przenikają przez chmury, szkło i naskórek . Promieniowanie UV „nie boli”, natomiast jest „ winne” za powstawanie wolnych rodników, które w długim okresie powodują wiele uszkodzeń skóry, przyśpieszają proces starzenia. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za brązowienie skóry oraz oparzenia" - o tym dlaczego powinniśmy stosować ochronę słoneczną, rozmowa z Panią kosmetolog Julitą Stępień.
Dlaczego tak ważne jest korzystanie z ochrony słonecznej niezależnie od pogody?
Na samym początku należy zrozumieć kwestię dotyczącą różnych rodzajów promieni. Promieniowanie UVA oraz UVB dociera do ziemi i ma bardzo duży wpływ na naszą skórę, natomiast promieniowanie UVC jest blokowane przez warstwę ozonową. Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, także w pochmurne dni i stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni ziemi. Promienie te przenikają przez chmury, szkło i naskórek . Promieniowanie UV „nie boli”, natomiast jest „ winne” za powstawanie wolnych rodników, które w długim okresie powodują wiele uszkodzeń skóry, przyśpieszają proces starzenia. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za brązowienie skóry oraz oparzenia. Jest blokowane przez chmury i szkło, wnika jednak w naskórek. Promienie UVB są odpowiedzialne za opalanie się, a także za oparzenia, reakcje alergiczne, a nawet nowotwory skóry. Stanowią 5 % promieniowania ultrafioletowego. Promienie UVA stanowią 95% całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do ziemi. Są bardzo zdradliwe, ponieważ wnikają głęboko w skórę i mogą uszkodzić komórki, nie wywołując objawów bólowych.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie zapominali o kremach z filtrem przez cały rok. Natomiast w okresie wiosennym oraz letnim koniecznie stosujmy tzw. blokery, czyli kremy z filtrem SPF 50 ewentualnie SPF 30.
Czy Pani klientki są świadome tego, jak istotna jest regularna i odpowiednia ochrona słoneczna?
Tak, oczywiście. Powtarzam to moim Klientkom, aż do „znudzenia”:) Moje Klientki wiedzą, że zwracam szczególną uwagę na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a co za tym idzie na profilaktykę anti-aging.
A czy mogłaby Pani opowiedzieć o tym, jakie są skutki niestosowania ochrony?
Słońce jest potrzebne do życia. W małych dawkach wykazuje działanie pozytywne. Ale w dużej dawce może być bardzo niebezpieczne i spowodować w krótkim czasie:
− poparzenia, zwane też rumieniem słonecznym,
− fotodermatozy, w tym również rzadsze ich typy jak toczeń i wywołana światłem pokrzywka,
− zaburzenia barwnikowe,
− fotoimmunosupresję objawiającą się m.in. opryszczką wargową,
− fotouczulenie.
Natomiast szkodliwe skutki promieniowania UV po dłuższym czasie to:
− znacznie przyspieszone starzenie się skóry, które objawia się pojawieniem przebarwień, żółtawej cery, głębokich zmarszczek związanych z utratą gęstości i elastyczności skóry, nieszczelność naczynek krwionośnych
− czerniak (rak skóry). Warto tutaj wspomnieć, że u osób chorujących na ten nowotwór w wywiadzie pojawia się epizod poparzenia słonecznego skóry.
A z jakimi problemami zgłaszają się do Pani klientki, bezpośrednio po okresie letnim?
Po okresie wakacyjnym, przede wszystkim klientki przychodzą z problemem przebarwień, nierównego kolorytu skóry, nasilonym rumieniem, a także widocznymi rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Znaczną część naszych klientów w tym okresie stanowią młode osoby, które borykają się z problemem trądziku. Niestety mylnie myślą, że słońce im pomaga, ponieważ na początku lata rzeczywiście zmiany chwilowo ustępują, natomiast po pewnym czasie powracają i to ze zdwojoną siłą. Poza tym istnieje dużo ryzyko powstania trwałych przebarwień pozapalnych, jeśli takie zmiany będziemy opalać.
Wiemy już, jakie konsekwencje może nam przynieść niestosowanie ochrony słonecznej. Jednak jak wybrać odpowiednie produkty z ochroną? Co tak naprawdę oznacza 'SPF'? Jak wybierać właściwy dla swoich potrzeb wskaźnik?
Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF określa stopień zabezpieczenia, jaki zapewnia preparat kosmetyczny przed promieniowaniem. Im wskaźnik SPF wyższy, tym właściwości ochronne kosmetyku większe. Jego stosowanie wydłuża możliwy czas wystawiania skóry na działanie promieniowania UV bez ryzyka poparzeń słonecznych. Najistotniejsze przy wyborze właściwego SPF jest określenie fototypu skóry i rodzaju karnacji. Fototyp najlepiej określać w oparciu o reakcję skóry w czasie pierwszych 30 minut ekspozycji na promieniowanie słoneczne w okresie letnim i w klimacie umiarkowanym, stąd potrzebna jest własna obserwacja. Osoby ze skłonnością do przebarwień, rumienia oraz skłonnością do rozszerzonych naczynek zawsze powinny w okresie od wczesnej wiosny do późnego lata, ale również zimą, np. w górach używać tzw. blokerów, czyli kremów z SPF 50.
Należy mieć jeszcze na uwadze to, że zawsze zaczynamy ekspozycję skóry na słońce od najwyższych filtrów. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań ( jasna karnacja, cera naczynkowa, cera ze skłonnością do przebarwień, skóra po zabiegach laserowych bądź po peelingach chemicznych, itp.) można stopniowo „zmniejszać” czynnik SPF w kremach. Ale moim zdaniem nie powinien być niższy niż SPF20. Polecam kremy z filtrem o dodatkowym działaniu antyoksydacyjnym o lekkiej konsystencji . Zdecydowana większość klientek i klientów nie lubi ciężkich, zostawiających biały film na skórze kremów.
Czy istnieją jakieś ograniczenia co do zabiegów gabinetowych podczas sezonu letniego? Jakie zabiegi można wykonywać w latem, a z których należy zrezygnować?
Zdecydowanie w okresie letnim istnieją obostrzenia co do wykonywania niektórych zabiegów. Koniecznie rezygnujemy z zabiegów z użyciem retinolu, głębokiego złuszczania, mocnych peelingów chemicznych, zabiegów laserowych tj: zamykanie naczynek, depilacja, usuwanie tatuaży, znamion, przebarwień. Okres letni przeznaczamy przede wszystkim na zabiegi antyoksydacyjne, odżywcze, liftingujące, detoksykujące i oczywiście poświęcamy czas na zabiegi modelujące ciało czy zwalczające cellulit.
Dlaczego opalanie w solarium jest niebezpieczne? Czy w dzisiejszych czasach klientki są już w pełni świadome skutków opalania w solarium?
Już od pierwszej wizyty w gabinecie uświadamiamy nasze klientki o zagrożeniach płynących z opalania w solarium. W trakcie wywiadu-konsultacji zadajemy pytania dotyczące opalania również w solarium i objaśniamy jego szkodliwość. Proszę sobie wyobrazić, jak długo musimy przebywać na słońcu, aby uzyskać taką opaleniznę(obronę skóry przed poparzeniem) jaką osiągamy solarium przez 5-10 minut. Jest to ogromna dawka promieniowania! Celem twórców solarium było skonstruowanie lamp, które w przeciwieństwie do słońca będą emitowały tylko promienie UVA. Myślano bowiem, że są mniej szkodliwe dla skóry. Miały dawać szybką opaleniznę bez ryzyka poparzenia, za co obwiniano promienie UVB. Badania jednak wykazały, że teoria ma mało wspólnego z praktyką. Nie udało się całkowicie wyeliminować promieniowania UVB (zwłaszcza w lampach starszej generacji). Poza tym okazało się, że promienie UVA też są niebezpieczne i w dużych dawkach wywołują poparzenia.
Opalanie w solarium grozi bardzo szybkim starzeniem się skóry. Odpowiadają za to promienie UVA, które działają na skórę właściwą, czyli docierają bardzo głęboko. Następuje uszkodzenie włókien kolagenowych, elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i gładkość skóry. Pogrubia się warstwa rogowa, skóra staje się mało elastyczna, gruba, szorstka. Bardzo poważnym zagrożeniem jest również rak skóry.
Jakie wskazówki dotyczące ochrony słonecznej, mogłaby Pani przekazać osobom, które w najbliższym czasie wybierają się na urlop, o czym powinny pamiętać?
Specjalnie dla naszych klientek i klientów przygotowałyśmy mini poradnik dotyczący zasad ochrony przed promieniowaniem UV. Każda osoba odwiedzająca nasz salon obowiązkowo w okresie letnim otrzyma broszurkę ze wskazówkami:
- Unikaj ekspozycji słonecznej w godzinach od 11.00- 15.00
- Pamiętaj, promieniowanie UV przenika przez chmury. W pochmurny dzień nie zapominaj o stosowaniu kremu z filtrem
- Na twarz, szyję i dekolt używaj tzw. blokerów, czyli kremów z filtrem SPF 50, 30 od wczesnej wiosny do późnego lata. Na ciało zacznij od SPF 50, 30, następnie możesz zastosować krem z SPF 20, 15
- Krem z filtrem nakładaj na skórę 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Powtarzaj aplikację kremu co kilka godzin
- Pamiętaj o szczególnej ochronie miejsc wrażliwych na działanie UV, tzn. nos, okolice oczu, uszy, grzbiety stóp, kolana. Na te miejsca zawsze stosuj krem lub sztyft z SPF 50
- Pamiętaj o częstej aplikacji blokera na dłonie. Zapobiegnie to powstawaniu przebarwień ,tzw. plam starczych
- Jeśli wyjdziesz z kąpieli wodnej i osuszysz ciało ręcznikiem krem z filtrem, nawet jeśli jest wodoodporny przestaje chronić skórę. Powtórz aplikację po każdej kapieli. Średni czas działania kremów wodoodpornych wystarcza na 40 minut pływania
- Jeśli jesteś po zabiegach dermokosmetycznych: peelingach, zabiegach laserowych, dermabrazji mechanicznej, szczególnie zwracaj uwagę na wysoką ochronę przeciwsłoneczną
- Noś nakrycie głowy i przewiewne ubranie (sucha, bawełniana koszulka daję ochronę porównywalną z SPF równym 6)
- Chroń oczy, noś odpowiednie okulary chroniące przed promieniowaniem UV, kapelusz, czapkę z daszkiem
- Zwracaj uwagę, jakie leki zażywasz latem. Niektóre lekarstwa w połączeniu z promieniowaniem UV mogą dawać efekt fototoksyczny lub fotoalergiczny
- Jeśli dojdzie do oparzenia skóry przez promienie UV bezwzględnie unikaj słońca, ponieważ skóra wymaga długiego czasu regeneracji. Stosuj wówczas preparaty kojące, łagodzące, chłodzące
- Raz w miesiącu obejrzyj swoją skórę. Szczególną uwagę poświęć zmianom skórnym. Niepokojące powinny być wszelkie oznaki zmiany zabarwienia , powiększenia, pojawienia się otoczki wokół istniejących znamion. Jeśli coś Cię niepokoi zgłoś się do lekarza dermatologa
- Jeśli masz bardzo jasną karnację, wrażliwą skórę przygotuj swoją skórę do lata już wiosną, np. zażywając preparaty z betakarotenem
Dziękuję serdecznie za rozmowę!
Lumiere, to salon kosmetyczny, który został stworzony z myślą o osobach,
które pragną dbać o swój piękny i zdrowy wygląd oraz przyjemnie spędzić czas.
Pani Julita, która jest właścicielem gabinetu posiada kilkunastoletnie
doświadczenie zawodowe, które cały czas udoskonala poprzez
uczestniczenie w sympozjach, targach, szkoleniach oraz wykładach.
Adres: ul. Żeromskiego 15/2, 25-369 Kielce
Telefon: 500 230 124
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.