Trądzik współcześnie dotyka nie tylko nastolatków, ale również osoby w wieku dojrzałym. Słowo pochodzące z języka greckiego – acne oznacza skórny wykwit, wybuch. Jest to rodzaj schorzenia skóry, a najczęstszą przyczyną powstawania trądziku jest nadprodukcja androgenów oraz zatkane ujście gruczołów łojowych, które objawiają się na skórze w postaci licznych wyprysków (grudek, krostek, zaskórników).
Najczęściej występująca odmiana trądziku to trądzik pospolity, uciążliwa i przewlekła choroba skóry, która po ustąpieniu zmian zazwyczaj nie pozostawia żadnych śladów. Kolejną odmianą jest trądzik młodzieńczy pojawiający się w okresie dojrzewania u nastolatków, kiedy w młodym organizmie szaleje burza hormonów. Wśród nich największą rolę w powstawaniu wykwitów skórnych pełnią androgeny – czyli męski hormon odpowiedzialny również za aktywność gruczołów łojowych i nadmiar wydzielania sebum (łoju). Rzadziej występujące odmiany to również trądzik ropny i różowaty.
Jak radzić sobie z problemem?
Najczęściej popełnianym błędem i swego rodzaju utartym mitem w pielęgnacji skóry trądzikowej, jest nadmierne stosowanie preparatów wysuszających, które w efekcie zwiększą produkcję sebum. Należy unikać preparatów z zawartością alkoholu oraz zbyt oleistych, które zapychają pory skóry. Brak oczyszczania zapchanych porów oraz złuszczania martwego naskórka wywołuje stany zapalne, bardzo ważnym czynnikiem jest również dobranie odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji.
Czy trądzik to tylko problem nastolatków?
Współcześnie trądzik nie dotyka jedynie nastolatków, w naszym gabinecie bardzo często pojawiają się osoby w wieku 30-40 lat narzekające na problemy skórne, a częstym powodem tego rodzaju objawów jest zanieczyszczone środowisko, klimatyzowane pomieszczenia, nieodpowiednia dieta oraz stres. Trądzik to również gromadzące się w organizmie toksyny, które zostają wydalane na zewnątrz. Obszary na których najczęściej występują zmiany to twarz, dekolt oraz plecy. Dlaczego? Ponieważ w tych miejscach występuje skomasowanie gruczołów łojowych.
Zmiana nawyków- czy warto?
Osoby o szczególnie wrażliwej skórze oraz występujących częstych zmianach powinny nie tylko skupiać się na doraźnym zaleczaniu problemu. To tak naprawdę złożony proces i zmiana nawyków nie tylko dotycząca codziennej pielęgnacji, ale również sposobu odżywiania i odpowiedniej diety. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, fast foodów, pikantnych przypraw czy słodyczy.
Odpowiednia pielęgnacja
Odpowiednio dobrana domowa pielęgnacja, codzienne mycie i oczyszczanie skóry preparatami o naturalnym PH, a następnie nawilżanie z pewnością przyniosą sukcesy. Dla kobiet zalecane są kosmetyki niekomedogenne – czyli niezatykające porów, które nie uczulają, nie podrażniają skóry oraz preparaty pielęgnacyjne dostępne w aptekach lub wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych. Naszym pacjentom zalecamy naturalną linię kosmetyków marki Epionce.
Sposoby gabinetowe
Zabiegi kosmetyczne najczęściej stosowane w walce z trądzikiem to; mikrodermabrazja, która otwiera pozatyka pory, złuszcza zrogowaciały naskórek, przez co skóra łatwiej wchłania preparaty pielęgnacyjne. Kwas migdałowy oraz pirogornowy o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, zabiegi oczyszczające, maski łagodzące oraz ściągające powstające pory.
Dagmara Rembiszewska
kosmetolog
ul. Armii Krajowej 38, 81-366 Gdynia
tel. 607 083 803
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.