Tłuszcz zwykle jest kojarzony z czymś negatywnym. Chyba żadna z nas go nie lubi i nie chce. Spędzamy wiele godzin na siłowni, stosujemy diety, dosłownie wyciskamy ostatnie poty, żeby tylko wreszcie się go pozbyć. Jak się jednak okazuje, tłuszcz może być też naszym cennym kapitałem i z wroga zmienić się w ważnego sprzymierzeńca.


Tłuszczowe „baloniki”
Długość życia komórek tłuszczowych (adipocytów) wynosi od 7 do 12 lat. Komórki te mają zdolność kurczenia się bądź rozszerzania. Są jak „baloniki”, które mogą się znacznie powiększyć w przypadku wzrostu masy ciała – i na odwrót. Najnowsze badania naukowe pokazują, że tworzą się one także w dorosłym życiu – jest to kwestia zaistnienia odpowiednich warunków, takich jak zła dieta, brak aktywności fizycznej, choroby metaboliczne. Każda komórka ma swoją indywidualną, maksymalną wielkość, tzw. wielkość krytyczną – gdy ją osiąga, następuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych. W naszym organizmie przez cały czas funkcjonują bowiem preadipocyty, czyli komórki dla nich prekursorskie. W rezultacie żadna dieta nie spowoduje, że utracimy tłuszcz w 100 procentach.

Czym jest lipofiling?
Przeszczep tłuszczu jest zabiegiem polegającym na wykorzystaniu własnej tkanki do poprawy bądź odbudowy kształtu ciała – w naturalny i piękny sposób. Możemy usunąć tłuszcz z obszarów niepożądanych i przenieść go do miejsc, w których jest naprawdę potrzebny. Najczęściej wykorzystywany jest do nadania objętości skroni, czoła, policzków, żuchwy, nosa, ust, doliny łez, piersi, pośladków, a także dłoni. Poddając się zabiegom, warto jednak pamiętać, że wiele technik przeszczepu tłuszczu jest niesterylnych i odznacza się małą skutecznością oczyszczania tkanki. Krew i lipidy nie dość dokładnie usunięte z przeszczepianego tłuszczu mogą spowodować gorsze rezultaty zabiegu, a ostatecznie potencjalne zagrożenia dla zdrowia.
Nowoczesna technologia Puregraft przyczyniła się do poprawy jakości zabiegów przeszczepu tłuszczu. Precyzyjny i skuteczny system filtracji usuwa zbędne elementy, pozostawiając wysoko oczyszczoną tkankę przeszczepową z komórkami macierzystymi. Te ostatnie poprawiają jędrność i sprężystość skóry, poprzez pobudzanie fibroblastów przyczyniają się do produkcji kolagenu. W przeciwieństwie do innych technik Puregraft jest systemem zamkniętym, który pozwala na utrzymanie tkanki w sterylnym środowisku. W rezultacie uzyskuje się bezpieczny zabieg i bardziej przewidywalne efekty.  

 

Zabieg i technika Puregraft
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa od 1 do 3 godzin. Lekarz pobiera tłuszcz z obszaru ciała, gdzie znajduje się jego nadmiar (np. brzuch lub pośladki). Następnie przygotowuje materiał do przeszczepu. Oczyszcza go z krwi, martwych komórek, wody i zanieczyszczeń. Przygotowany już tłuszcz zostaje wprowadzony tam, gdzie potrzebujemy uzyskać efekt wypełnienia bądź powiększenia.   

Zabieg przeszczepu tłuszczu przeprowadzany przez doświadczonego i w pełni przeszkolonego lekarza jest mało inwazyjny i bezpieczny. Własna tkanka tłuszczowa stanowi naturalny wypełniacz, dlatego nie występuje ryzyko reakcji alergicznej organizmu ani odrzucenia przeszczepionej tkanki. Natomiast technologia Puregraft pozwala lekarzowi przeprowadzającemu zabieg w jak najlepszy sposób przygotować tkankę, zredukować ryzyko infekcji i innych komplikacji związanych z wprowadzeniem obcego materiału do organizmu.

 

Efekty
Efekty zabiegu są natychmiastowe, lecz mogą się różnić zależnie od indywidualnych cech danego organizmu. Czas zabiegu zależy od użytej techniki i objętości tkanki, która ma zostać oczyszczona i podana pacjentowi. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Ostateczny efekt utrzymuje się nawet do 5 lat, pod warunkiem przestrzegania zdrowego trybu życia (brak alkoholu, papierosów, odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta, pełna aktywność fizyczna).
Skutki uboczne, które mogą wystąpić to: dyskomfort o średnim nasileniu, siniaki, opuchlizna, zaczerwienienie. Większość pacjentów już po tygodniu w pełni wraca do codziennej aktywności.

dr jakubowska

lek. med. Jolanta Jakubowska
specj. chir. i med. estetycznej

 

Instytut Anti-Aging

logoInstytut Anti-Aging Bielsko-Biała to zespół renomowanych gabinetów specjalistycznych oferujących pełen wachlarz usług z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii, kosmetologii oraz rehabilitacji medycznej.Sprzęt, którym dysponujemy w naszym Instytucie to gwarancja skutecznych zabiegów likwidacji tkanki tłuszczowej, ujędrniania skóry, modelingu twarzy i sylwetki.

Adres: ul. Polarna 15, 43-300 Bielsko-Biała
Telefon: 663 434 003, 600 909 616

 

źródło: Medycyna Estetyczna i Anti-Aging NR 3/2015

 

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl