stopyZniszczenia płytki paznokci dłoni i stóp to jeden z najbardziej uciążliwych problemów w dermatologii i medycynie estetycznej. Paznokcie uszkodzone lakierami, zniszczone intensywnymi zabiegami kosmetycznymi, lecz także chorobami np. cukrzycą, łuszczycą, liszajem płaskim to przyczyna zmartwień tysięcy kobiet i mężczyzn. Największym jednak problemem są zmiany paznokci o charakterze grzybiczym, często bardzo głębokie, dające ujemne wyniki w badaniach mykologicznych.

Ryzyko zakażenia grzybiczego współcześnie jest ogromne. Kontakt z zarodnikami może mieć miejsce na basenie, w spa, w saunie, pod prysznicem, na wykładzinie podłogowej, we wspólnie użytkowanych rękawiczkach lub obuwiu np. narciarskim, pracy rękami w środowisku wilgotnym czy nawet w gabinecie kosmetycznym. Zakażone paznokcie są podstępnym źródłem zakażenia osób z otoczenia. Choroba dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn i jej ryzyko wzrasta z wiekiem. 

 

Ponadto do jej rozwoju przyczyniają się:

- uprawianie niektórych sportów,

- cukrzyca i inne zaburzenia endokrynologiczne,

- urazy paznokcia, np. zbyt ciasne obuwie,

- łuszczyca,

- choroby alergiczne,

- zaburzenia odporności,

- predyspozycje genetyczne,

- przewlekła choroba żylna i niedokrwienna kończyn.

Niekiedy z grzybicą paznokci współistnieją dodatkowe infekcje np. grzybica czy drożdżyca palców.

 

Możliwość infekcji grzybiczej można podejrzewać kiedy w obrębie dłoni lub stóp obserwuje się:

- zmianę barwy paznokcia,

- zgrubienie i uniesienie płytki,

- pogrubiałe łożysko paznokcia,

- poszarpane krawędzie, kruchość i osłabienie płytki paznokciowej.

- ból paznokci powodujący dyskomfort przy chodzeniu lub wykonywanie prac rękami.

Czynnikiem nie bez znaczenia jest nieestetyczny wygląd paznokci, szczególnie latem, na plaży, na basenie, podczas chodzenia w odkrytym obuwiu.

Leczenie grzybicy jest konieczne, gdyż osoba chora jest źródłem zakażenia dla domowników, współpracowników i siebie samej. Może ona obejmować coraz to większe obszary skóry, powodować zniszczenie wszystkich paznokci, wyprysk, wtórne infekcje bakteryjne.

 

Dotychczas w leczeniu wykorzystuje się różne metody, takie jak:

- domowe terapie,

- preparaty zewnętrzne (maści, lakiery) – mało skuteczne,

- leki  doustne o działaniu przeciwgrzybiczym – kosztowne i uszkadzające narządy wewnętrzne,

- terapie gorącym laserem - bardzo bolesne,

- leczenie chirurgiczne - często uszkadzające trwale płytkę paznokciową.

 

laser lunulaW ostatnich latach w USA  opracowano metodę i skonstruowano urządzenie o niespotykanej, innowacyjnej skuteczności w leczeniu wymienionych chorób paznokci, przede wszystkim w grzybicy. Jest to laser, który łączy dwie długości fali, jedna zapewnia działanie grzybobójcze, druga pobudza proces immunologiczny paznokcia, poprawia krążenie krwi. Laser ten o nazwie LUNULA nie uszkadza płytki paznokcia, zabiegi są bezbolesne, bez skutków ubocznych. Przeciętnie wystarczają 4 naświetlania w okresie 30 dni, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia.

Efektów leczenia nie można się spodziewać od razu po rozpoczęciu kuracji. W normalnych warunkach paznokcie rąk rosną 5-6 miesięcy a paznokcie stóp 12 – 18 miesięcy. Terapia laserem Lunula umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci a pełen odrost następuje po upływie 48 tygodni (u stóp).

Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Ich zastosowanie nie wymaga wcześniejszego badania mykologicznego (na zarodniki). Natomiast bardzo wskazane jest fachowe oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie sterylizacji skarpet i obuwia ozonem w specjalnej komorze, aby nie dopuścić do powtórnego zakażenia. Zabiegi powtarza się w odstępach około tygodnia, przeciętnie czterokrotnie.

Pozytywne efekty terapii laserem obserwujemy również w łuszczycy, cukrzycy, liszaju płaskim, zniekształceniach płytki paznokciowej na tle innych chorób. Korzystne działanie w/w terapii obserwujemy w regeneracji płytek paznokciowych zniszczonych w wyniku stosowania zbyt intensywnych zabiegów kosmetycznych w tym po zastosowaniu lakierów hybrydowych, mono-fazy lub tipsów i żeli.

U niektórych pacjentów ważne jest równoległe leczenie chorób towarzyszących. Bardzo istotna jest systematyczna kontrola po 3 i 6 miesiącach i współpraca z podologiem w zakresie pielęgnacji regenerowanych paznokci.

 

Dr Jadwiga Matla-Stodolna

specjalista dermatolog

dr

  

 

 

 

 

 

FootMedica centrum badania i leczenia stóp

Pierwszy w regionie świętokrzyskim kompleks gabinetów ukierunkowanych na pomoc we wszystkich problemach związanych ze stopami. Oferujemy wszechstronną pomoc dla stóp - od niemowlaków po seniorów, od problemów skórnych po ciężkie zniekształcenia kostne, od rozpoznania choroby po zaopatrzenie ortopedyczne. W naszym zespole są specjaliści lekarze – dermatolog i specjalista rehabilitacji, fizjoterapeuci - specjaliści podologii ortopedycznej, podologii kosmetycznej oraz pielęgnacyjnej. 

Adres: ul. Szajnowicza-Iwanowa 13F, 25-636 Kielce
Telefon: +48 (41) 344 70 69, +48 793 801 831

 

Warto przeczytać


 

 

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl