Każdy człowiek ma bardziej lub mniej rozwiniętą tkankę tłuszczową. Natura wyposażyła nas w podskóną tkankę tłuszczową w celu ochrony przed urazami mechanicznymi, a także w celu izolacji termicznej, jako magazyn energii oraz magazyn komórek multipotencjalnych, tj. komórek macierzystych do regeneracji tkanek mezodermalnego listka zarodkowego. 

Współczesne możliwości zastosowania komórek tłuszczowych opierają się na solidnych  korzeniach. Pionierami tej metody byli: Neuber, który w 1893 roku wykonał z dobrym skutkiem przeszczep tkanki tłuszczowej z ramienia do ubytku miękkich struktur twarzy po przebytej gruźlicy. Czerny w 1895 r opisał wolny przeszczep tkanki tłuszczowej z tłuszczaka do ubytku piersi, który powstał po wycięciu łagodnego guza. Bruning w 1911 roku za pomocą strzykawki przeszczepiał tkankę tłuszczową pod skórę nosa. Lexer w latach od 1910 do 1925 opisywał przeszczepy tkanki tłuszczowej w połowiczym zaniku twarzy oraz powiększaniu piersi. Dalszy postęp techniki oraz rozwój lipoplastyki jest związane z rozpowszechnieniem się metody liposukcji - Birkoll w latach 1982 do 1984 opisał zastosowanie komórek tłuszczowych uzyskanych za pomocą kaniuli do liposuction w celu konturowania i wypełniania ubytków ciała, a tym samym poprawiania wyglądu w medycynie estetycznej. Pewnym ograniczeniem w przeszczepianiu komórek tłuszczowych był stosunkowo wysoki wskaźnik degradacji przeszczepu, który wynosił nawet do 40%. Było to związane z przeszczepianiem komórek, które ulegały uszkodzeniu w czasie pobierania, przygotowania i podawania do miejsc biorczych, a także wiązało się z działaniem podciśnienia i urazu  mechanicznego w czasie odsysania kaniulą do liposuction (podciśnienie uszkadzało błony komórkowe) jak i nadciśnieniem - przy wirowaniu i podawaniu komórek pod ciśnieniem do miejsca przeznaczenia dla tłuszczu. Osobnym zagadnieniem było pobieranie tłuszczu dużymi kaniulami, które niszczyły mechanicznie komórki i w ten sposób zwiększały odsetek tzw. "niedokrwionych śmieci", które organizm musiał usunąć w czasie procesu gojenia po zabiegu, a towarzyszył temu odczyn zapalny, który pogarszał końcowy efekt estetyczny. Ostatnie rozwiązania tych problemów polegają na stosowaniu mikrotechnik do pobierania komórek, tj. kaniul o średnicy ok. 0,8mm  (system STRIM) oraz systemu oddzielania komórek tłuszczowych od zanieczyszczeń (PUREGRAFT), który umożliwia bez nadciśnienia uszkadzającego komórki na oczyszczanie na filtrach pobranego materiału. Poprawia to znacznie odsetek przeżywających komórek, a tym samym poprawia wynik estetyczny i zmniejsza liczbę zabiegów wtórnych, tzw. uzupełniających objętość tłuszczu w miejscu biorczym, tj. okolicy ubytku tkanek.

Efekty

 

PRZED

Pacjentka z objawami starzenia się twarzy z widocznym zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej i zwężeniem czerwieni wargowej

1zdj3

PO

Ta sama pacjentka po zabiegu odmładzania twarzy poprzez przeszczepienie własnopochodnych komórek tłuszczowych z tkanki podskórnej brzucha na policzki i wargi. Usunięto zaostrzone rysy twrzy i łagodne powiększenie czerwienie wargowych obu warg. Wygląd twarzy uległ wyraźnemu odmłodzeniu.

123

 

dr Kazimierz Cieślik
chirurg plastyczny

zdj

 

 

CAMI antiaging

logo

 Cami oferuje pełny zakres leczenia chirurgicznego: operacje w znieczuleniu ogólnym i miejscowym - zmarszczki, odstające małżowiny uszne, korekcja biustu i powłok brzucha, korekcja nosa. Oferuje także leczenie laserami, bezbolesne usuwanie - znamion płaskich i pajączków naczyniowych, blizn potrądzikowych i przerastających, tatuaży i plam barwnikowych, trwałe usuwanie zbędnego owłosienia.

 

Adres: ul. Konecznego 2/4 U, 31-216 Kraków
 Telefon:  +48 12 4206070, +48 601 440 122


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl