depilacjaJakiś czas temu na zajęciach z uczniami kosmetyki, zostałam wciągnięta w dość burzliwą dyskusję. Spór dotyczył urządzeń na rynku służących do usuwania owłosienia , czyli tzw. „epilacji”.

Jedna ze stron twierdziła, że efekty są trwałe i utrzymują się latami, a druga, że to tylko chwilowe zahamowanie wzrostu włosów...poproszono mnie o wypowiedź w tym temacie, stąd też i temat dzisiejszego artykułu - a tym razem bardziej rozprawka i kwestia wyjaśnienia swego rodzaju nieprecyzyjnych reklam/marketingu na naszym rynku.

Aby wyjaśnić sposób działania tego typu urządzeń oraz rozwiać wiele wątpliwości musimy najpierw uświadomić sobie, że w tytule jest mowa o dwóch zupełnie różnych urządzeniach.

Jedno z nich to laser, a drugie IPL- i mylić ich nie należy, bo spektrum ich działania jest zupełnie inne - stąd też powody i oskarżenia wielu osób.

Różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami polegają przede wszystkim na skuteczności i  ilości zabiegów w serii potrzebnych do pozbycia się zbędnego owłosienia. Laser diodowy (tzw.”diodówka”) usuwa owłosienie nawet do 95% (oznacza to, że tylko 5% zbędnego owłosienia ponownie odrośnie, jednakże będą one słabsze i jaśniejsze). IPL tylko usypia cebulkę włosa na okres 3-6 miesięcy, później włosy odrastają praktycznie w takiej samej ilości.

Skąd tak spora różnica?

Laser do usuwania owłosienia dociera na głębokość 810nm-bo tam umiejscowiona jest cebulka włosa, z kolei IPL dotrze jedynie do 640nm, czyli jest w stanie ją chwilowo zdeformować/uśpić. Stąd też w przypadku laserów mówimy o urządzeniach medycznych, natomiast większość IPL jest urządzeniami kosmetycznymi.

IPL (czyli intensywnie pulsujące światło-zazwyczaj podczas zabiegów widoczny jest charakterystyczny błysk, pomimo okularów ochronnych) lub VPL nie są laserami, choć często są nimi błędnie nazywane. Tak naprawdę klient poddaje się naświetlaniu lampą xenonową zawartą w tych urządzeniach. Główna wada tych urządzeń to wysyłanie wielu ilości fal i przez to nagrzewanie okolicznych tkanek. IPL nie działa wybiórczo na włos, jak to się dzieje w przypadku lasera diodowego.

Dodatkowo u pacjentów poddawanych wcześniej zabiegom IPL czy VPL całkowite usunięcie owłosienia jest znacznie utrudnione ponieważ cebulki włosa po naświetlaniu IPL-em mogą być uszkodzone/zdeformowane.

Jeśli chodzi o bolesność obu zabiegów to jest ona podobna i uzależniona od indywidualnych preferencji/ wrażliwości na bodźce pacjenta.

depilacjaNa co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wybierania sprzętu do usuwania owłosienia?

Przed pierwszym zabiegiem personel gabinetu powinien wykluczyć w rozmowie z nami wszelkie przeciwwskazania bezwzględne do zabiegu (głównie przyjmowanie leków światłouczulających, ciążę), określić fototyp naszej skóry, wykluczyć niektóre przeciwwskazania względne typu świeża opalenizna.

Zabieg powinien zostać omówiony. Klient ma prawo wiedzieć i uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na temat sprzętu na którym wykonywany jest zabieg. Zwracajmy uwagę na uprawnienia personelu (tylko odpowiednio przeszkolone osoby powinny wykonywać tego typu zabiegi), dezynfekcję, bezpieczeństwo (okulary ochronne, odpowiednie oznaczenia). Po zabiegu powinny nam być przekazane odpowiednie zalecenia pozabiegowe.

Dlaczego więc jedne salony w swojej ofercie posiadają urządzenia IPL a inne lasery?

Jak w większości rywalizacji pomiędzy wszelkimi usługami chodzi głównie o finanse. Ceny laserów przekraczają ceny IPL-ów nawet 10- krotnie!!

Poza tym ostatnio na rynek produktów dostępnym wszystkim w marketach ze sprzętem AGD i RTV weszły nawet urządzenia IPL „podręczne” do użytku domowego…

Cena samego urządzenia to nie jedyna różnica. Pozostają jeszcze głowice, które co jakiś czas muszą podlegać wymianie (jest to dodatkowy koszt dla właściciela salonu). W przypadku laserów o wymianie takiej głowicy mówimy po 3 milionach impulsów, w przypadku IPL to tylko 300 tysięcy impulsów i niestety często przekracza koszt urządzenia.

A co gdy głowica taka nie zostanie wymieniona?

Z „zewnątrz” zabieg będzie wyglądał zupełnie tak samo, niestety efektów nie da żadnych a może doprowadzić do poparzenia, a nawet blizn!

Dlaczego więc obecnie ceny zabiegów lasera i IPL-a tak niewiele się różnią?

Jak każda usługa, tak i depilacja laserowa , początkowo wprowadzana na rynek jest nowością i jej ceny są wyższe. Kilka lat temu na rynek weszły urządzenia IPL, które wykorzystując niewiedzę potencjalnego pacjenta/klienta obniżyły znacznie ceny. Przez ostatnie lata tryumfowały także wszelkiego rodzaju grupony lub sieciówki, które zdarzało się obniżały ceny zabiegów do nawet 10zł!!!

Jednakże osobiście nigdy nie spotkałam się z promocją, zaniżoną ceną na laser diodowy- najzwyczajniej w świecie właścicielowi takiego sprzętu by się to nie opłacało. Ceny te znacznie spadły, ale zaniżona oferta zawsze powinna wzbudzić Państwa czujność.

Często u moich pacjentów, w momencie przekazania ofert laserowej, jaką posiada nasz Instytut, spotykam się z niechętnym spojrzeniem, odpowiedziami typu: „to nie działa”, „koleżanka była i wszystkie włosy jej odrosły”...to przykre dla mnie, jako profesjonalisty.

Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom rozwieję trochę wątpliwości i obaw odnośnie urządzeń do depilacji znajdujących się na naszym rynku.

 Zaznaczam także, że w żadnym wypadku nie jest to negacja urządzeń typu IPL, celem moim był opis jedynie różnic w przypadku depilacji. Urządzenia IPL są bardzo istotne i pomocne w przypadku takich problemów jak: rumień, trądzik czy fotoodmładzanie, natomiast jeśli chodzi o usuwanie owłosienia powodują one tylko uśpienie cebulki włosowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

 

logo

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl