Obecnie mezoterapia igłowa jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszym zabiegiem medycyny estetycznej. To zabieg, który regeneruje skórę, pozwala cofnąć oznaki starzenia się skóry, niweluje skutki upływu czasu.
Mezoterapia nie jest nowa metodą, zabieg ten wykorzystywany jest od lat 90 w medycynie estetycznej i kosmetologii. Jej zadaniem jest wtłoczenie w skórę rozmaitych substancji aktywnych w zależności od potrzeb skóry. Substancje lub koktajle, które wtłaczane są w skórę mają działanie: nawilżające, odżywcze, napinające, niwelujące przebarwienia, przeciwzmarszczkowe.
Najlepsze efekty osiągniemy wykonując serię zabiegową składającą się z 5-6 zabiegów powtarzanych w odstępach około 2 tygodniowych.
Efekty niepożądane po zabiegu to: zaczerwienienie, obrzęk, siniak lub krwiak (głównie w okolicy oka)- po tego typu zabiegach nie planujmy więc towarzyskiego wyjścia, tylko dajmy się skórze zregenerować w domu.
Ważne jest też, by polecono nam (niektóre gabinety mają to wliczone w koszty zabiegowe i klient otrzymuje do domu taki preparat), jakich preparatów regeneracyjnych/ przyśpieszających gojenie należy używać po zabiegu mezoterapii igłowej.
Efekt zabiegu będzie zależny od tego na jaką głębokość dany preparat zostanie wprowadzony oraz jakim preparatem wykonamy mezoterapię. Aby substancje czynne wniknęły do skóry właściwej (a więc tam gdzie tworzą się nowe włókna kolagenowe i elastynowe odpowiadające za jędrność i elastyczność naszej skóry) należy wprowadzić preparaty na głębokość ok 4 mm w głąb skóry, a więc nie zrobimy tego tzw. rollerem (poza tym rollery jak wspominałam w poprzednim artykule, poprzez formę walca nie wchodzą w skórę pionowo, jak igła a więc istnieje możliwość „rozszarpania” skóry). Ta głębokość jest możliwa do wprowadzenia tylko bezpośrednio igłą lub tzw. pistoletem do mezoterapii- ten często jednak zostawia „białe ślady” na skórze.
Skąd tyle metod i możliwości na rynku?
Aby sprawnie posługiwać się igłą trzeba mieć odpowiednią praktykę a także ukończony kurs uprawniający do wykonywania tego typu zabiegów. Do przekłucia skóry na głębokość 4mm uprawnienia do tej pory mieli lekarze i kosmetolodzy. Rynek jednak rozwija się i w tej chwili kursy takie ukończyć także mogą osoby po 1 lub 2-rocznej szkole kosmetycznej. Jednak nie to jest moim celem by rozważać tu formy prawne, które to w Polsce są mocno nieuregulowane. Najważniejsze by mieć pewność, że osoba wykonująca zabieg ma do tego odpowiednie uprawnienia.
Kolejna sprawa to preparaty, na których dany zabieg jest wykonywany- do wprowadzania pod skórę służą tylko i wyłącznie substancje medyczne, kosmetyki możemy nakładać wyłącznie na naskórek a więc wierzchnie warstwy skóry. I warto o to pytać gabinet w którym wykonujemy daną usługę. Korzystając z usług gabinetów mamy prawo wiedzieć jakie substancje są wprowadzane w głąb naszej skóry.
Sterylność i bezpieczeństwo to czynniki, które powinny być dla nas priorytetem. Wszystkie igły, strzykawki powinny być jednorazowego użytku, na blacie w gabinecie powinno się także pojawić pudełko na odpady medyczne (zazwyczaj czerwone), które świadczy o utylizacji odpadów medycznych. Zabieg powinien być wykonywany w jednorazowych rękawiczkach i wszystkie użyte podczas/po zabiegu preparaty typu maski- powinny mieć zastosowanie dla skór po przerwaniu ciągłości naskórka (nie mogą być to preparaty kosmetyczne!).
Przed wykonaniem zabiegu mezoterapii igłowej powinien być z nami przeprowadzony wywiad, który wykluczy przeciwwskazania do zabiegu, zabieg powinien być z nami omówiony, a także winne nam być przekazane zalecenia pozabiegowe.
Naszą czujność na pewno powinny wzbudzić zbyt niskie ceny za zabiegi… Dobre preparaty kosztują, dochodzi do tego koszt innych materiałów zużytych podczas zabiegu, praca, itp.
Nie łudźmy się, że dobrej jakości zabieg będzie kosztować 100 zł….
Ewa Król - Galimurka
Kosmetolog
Adres: ul. Grota Roweckiego 181, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl