Osocze bogatopłytkowe (z angielskiego platelet – rich plasma – w skrócie PRP) jest preparatem otrzymywanym z krwi własnej pacjenta. Stosowane od ponad 10 lat, z doskonałymi efektami w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii i stomatologii znalazło również zastosowanie w medycynie estetycznej do odnowy skóry. PRP poprawia strukturę i koloryt skóry, zmniejsza zmarszczki i blizny, a także wstrzyknięte w skórę głowy stymuluje wzrost włosów, likwiduje cienie pod oczami. Szyja, dekolt i skóra dłoni to inne obszary do zastosowania osocza bogatopłytkowego.

1Terapia PRP wykonywana jest w serii trzech zabiegów w odstępach 3-6 tygodni, a pierwsze efekty stają się widoczne po 2-6 tygodniach od pierwszego zabiegu. Aplikacja PRP prowadzi do zwiększenia produkcji elastyny i kolagenu, wzrostu komórek i przebudowany skóry, tym samym do długotrwałego jej odmłodzenia.

Zabieg polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły pacjenta (tak jak pobranie krwi do badań), którą poddaje się sedymentacji w specjalnej wirówce. Po odwirowaniu erytrocyty i leukocyty zostają oddzielone od osocza, w którym pozostają płytki krwi, zawierające cały szereg czynników wzrostu. Tak przygotowany preparat wstrzykuje się w skórę pacjenta. Zabieg zapewnia długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry, bez ryzyka wystąpienia nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych.

W osoczu bogatopłytkowym znajduje się płytkopochodny czynnik wzrostu, wywołujący wzrost komórek, syntezę kolagenu, przyczyniając się do poprawy napięcia skóry, a także transformujący czynnik wzrostu, stymulujący wydzielanie kolagenu i wzrost komórek, naskórkowy czynnik wzrostu stymulujący wzrost i różnicowanie komórek nabłonkowych, czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, który powoduje powstawanie nowych naczyń krwionośnych przyczyniając się do poprawienia odżywienia skóry, a także czynnik wzrostu fibroblastów pobudzający wzrost komórek skóry, wydzielanie kolagenu i przebudowę tkanek.

Leczenie osoczem bogatopłytkowym jest przeciwwskazane w ciąży, w czasie laktacji, w trakcie terapii nowotworów, u pacjentów z chorobami hematologicznymi i przyjmującymi leki przeciwkrzepliwych, a także w czynnych infekcjach wirusowych (opryszczka) i bakteryjnych.

Oczywiście osocze bogatopłytkowe nie jest panaceum na wszystkie problemy, którymi para się medycyna estetyczna. Można natomiast terapię PRP łączyć z innymi zabiegami (wypełniacze, toksyna botulinowa, lipofiling, laseroterapia), uzyskując efekty znacznie korzystniejsze niż w przypadkach monoterapii (często obserwowany efekt synergii).

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego ma zastosowanie w każdym wieku – u osób starszych usuwa zmarszczki i przebarwienia, u młodych działa prewencyjnie, zwalniając procesy starzenia się skóry. Traumatyzacja – uszkodzenie tkanek w czasie zabiegu jest znikome i praktycznie bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Naturalnie ślady po nakłuciach i drobne krwiaki (siniaki) zdarzają się i mogą być widoczne przez kilka dni, ale poważniejsze powikłania występują wyjątkowo rzadko.

Konkludując – terapia osoczem bogatopłytkowym to optymalny sposób regeneracji tkanek, wyjątkowo skuteczny i bezpieczny, do zastosowania w każdym wieku, z możliwością łączenia z innymi zabiegami medycyny estetycznej.

1

 

 

 

 

 

 

Dr n.med. Zbigniew Grzybowski
Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej

 

Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr n. med. Zbigniew Grzybowski

Doktor nauk medycznych Zbigniew Grzybowski, absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej. Po okresie ponad 30 lat intensywnej pracy w dziedzinie chirurgii ogólnej, onkologicznej i naczyniowej rozpoczyna działalność w dziedzinie medycyny estetycznej, stopniowo przenosząc ciężar zainteresowań z chirurgii na medycynę estetyczną. W kręgu jego zainteresowań, poza stosowaniem wypełniaczy, toksyny botulinowej, znajdują się także skleroterapia i laseroterapia. W najbliższym czasie zamierza zająć się również przeszczepami tkanki tłuszczowej.

Adres: ul. Łukasiewicza 3, 76-200 Słupsk
Telefon: 602338533


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl