BOLESNY  PROBLEM  - WRASTAJĄCE  PAZNOKCIE

 

Wrastanie  paznokcia charakteryzuje się bólem i zaczerwienieniem okolicy przyśrodkowej wału okołopaznokciowego, spowodowane uciskiem pogrubiałego i zagiętego paznokcia. Nie leczony może prowadzić do zapalenia, owrzodzenia i wytworzenia ropnia.

Kilkanaście lat temu jedyną metodą stosowaną w problemie wrastania paznokcia była interwencja chirurga . Metoda ta była jednak bardzo bolesna, wyłączała pacjenta czasowo z aktywności ruchowej, w przypadku cukrzyków wiązała się z ryzykiem braku gojenia i często dochodziło do  nawracania problemu. Zabieg chirurgiczny niejednokrotnie prowadził do nieodwracalnych zmian w budowie płytki paznokciowej.

wrastajacy_paznokiecDzisiaj mamy dużo więcej sposobów  korekcji wrastających paznokci, którymi posługuje się specjalista podolog / podiatra . Wybierając odpowiednią metodę pomocy przy wrastaniu płytki paznokciowej  podolog musi najpierw ocenić sytuacje . W wywiadzie z pacjentem pytam o stan zdrowia (o cukrzycę, problemy z krzepliwością krwi, choroby zakaźne). Biorę też pod uwagę nadpotliwość, nadwagę oraz aktywność sportową .Ważne też jest czy wrastanie paznokcia u danej osoby występuje pierwszy raz, czy jest to problem przewlekły. 

W zależności od sytuacji możemy zacząć od  najprostszych metod przeciwdziałających stanom zapalnym np. od tamponady, która polega na umieszczeniu w wale okołopaznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego nasączonego środkiem antyseptyczntm lub antybiotykiem. Opatrunek ten poszerza przestrzeń między płytką a wałem. W przypadku występowania stanu zapalnego tamponada osusza miejsce infekcji.

Inną metodą stosowaną przy jednorazowych , niewielkich stanach drażniących wał okołopaznokciowy przez paznokieć jest zastosowanie rurek silikonowych. Podolog wsuwa je specjalną pensetą  na wcześniej przygotowany brzeg paznokcia mocując je np. masą rekonstrukcyjną.

wrastajacy paznokiec leczenieW przypadkach bardziej zaawansowanych, kiedy płytka paznokciowa jest zmieniona w kształcie, pogrubiała, a wrastanie jest przewlekłe – podolog stosuje bardziej radykalne metody wpływające na tor wzrostu paznokcia.

Jedną z nich jest  ORTONYKSJA,  czyli zakładanie klamer drutowych zrobionych z materiału  wykorzystywanego w aparatach ortodontycznych .

Zakładanie klamer drutowych na wrastających paznokciach, nawet w przypadku występowania stanów zapalnych jest prawie bezbolesne. Jest to świetna alternatywa do zabiegów chirurgicznych. Mam tu na myśli szczególnie diabetyków.

Pacjent po zastosowaniu klamry ma natychmiastową ulgę, unika  tym samym bolesnej operacji i nie jest w żaden sposób ograniczony w sprawności ruchowej. Zabieg  zakładania klamer drutowych może wykonywać wyłącznie osoba przeszkolona, okazująca się numerowanym certyfikatem uprawniającym do ich zakładania.

Inną alternatywną metodą do stosowania klamer jest urządzenie do rekonstrukcji i kształtowania wrastających paznokci. Dzięki specjalnym szpatułkom, po uprzednim czasowym unieruchomieniu palca dłoni lub stopy podważamy odpowiednio płytkę i usztywniamy ją masą. Rekonstruktor prostuje paznokcie duże i małe, pogrubiałe i zupełnie cieniutkie, można go wykorzystywać u dzieci. Tak samo jak klamry pozwala uniknąć bolesnego zabiegu chirurgicznego. Płytka paznokciowa wygląda normalnie i szczególnie ważna informacja dla kobiet – można ją pokrywać lakierami do paznokci.

 

PODSUMOWANIE 

Nowoczesne  metody  korekty wrastających paznokci są nieinwazyjne, nie ograniczają pacjenta w codziennej aktywności, pozwalają trwale bez ryzyka poprawić w pozytywny sposób wygląd i estetykę płytki paznokciowej. Pacjent bez obaw i stresu w kilka minut pozbywa się dokuczliwego bólu. Mając założoną klamrę, czy zastosowany rekonstruktor można jednocześnie prowadzić przy ścisłej współpracy z dermatologiem leczenie farmakologiczne np. infekcji bakteryjnej.

Mam nadzieję, że w tych kilku zdaniach uda mi się przekonać wiele osób, które samodzielnie i w nieumiejętny sposób męczą się w zaciszu domowej łazienki z bolesnym problemem wrastających paznokci do skorzystania z pomocy specjalisty jakim jest PODOLOG – PODIATRA. 

Dorota Andrzejczak-Mucha

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dorota Andrzejczak-Mucha
podolog

logo

 

Gabinet Podologii

Adres: ul. Rynek 22, 62-300 Września 
Telefon: 61 436 06 87, 505 824 492 
Strona internetowa: www.gabinetpodologii.com.pl

 

 

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2017 Estetycznie.pl