W gabinetach kosmetycznych można spotkać się z zabiegiem tzw. świecowania uszu. Jak przekonują jego zwolennicy jest to zabieg bezpieczny, który pomaga nam w pozbyciu się zalegającej woskowiny. Są jednak osoby w gronie medycznym - lekarze, kosmetolodzy, którzy do tego zabiegu podchodzą sceptycznie, uważają, że zabieg ma jedynie działanie relaksujące.świecowanie uszu

Jakie może mieć konsekwencje? Jakie niesie zagrożenia? Na czym polega świecowanie uszu? Kto może z niego skorzystać ?

Na początek „szczypta historii”. Zabieg ten znany już był w starożytnym Egipcie, Chinach, Indiach czy Tybecie, opisują go także kroniki starożytnych Azteków czy Majów. Obecnie tę metodę stosują Amerykańscy Indianie oraz Indianie z Meksyku. Co do regulacji prawnych, to niektóre świece do konchowania posiadają oznaczenia CE, lecz owe oznaczenia są zazwyczaj wydawane przez samych producentów. Oznacza bezpieczeństwo stosowania oraz sposobu produkcji, natomiast nie ma żadnych niezależnych badań w tym kierunku. Świece są szeroko dostępne w Stanach Zjednoczonych, natomiast sprzedaż i importowanie ich do praktyk medycznych jest niezgodne z prawem.

Powszechnie stosowane świece do tego zabiegu są wytwarzane ręcznie z lnianej lub bawełnianej tkaniny, wosku pszczelego, propolisu i olejków eterycznych. Aktualnie dostępne są trzy wielkości- aby móc dostosować się do każdego otworu słuchowego, także u dzieci.W dolnej części świecy zawarta jest cieniutka blaszka srebrna, dzięki niej świeca nie kruszy się, a także równomiernie nagrzewa i przewodzi ciepło do kanału słuchowego. W czasie spalania świecy rozrzedzone zostaje powietrze w kanale słuchowym zewnętrznym na zasadzie tak zwanego komina, dzięki czemu następuje całkowite oczyszczenie ucha z woskowiny i produktów wydzielania gruczołów łojowych. Następuje regulacja ciśnienia w uchu środkowym z przeniesieniem efektu na zatoki, co powoduje ułatwienie oddychania przez nos i udrożnienie kanału słuchowego zewnętrznego, czego efektem jest natychmiastowa wyraźna poprawa słuchu. Ciśnienie w uchu poprawia mikrocyrkulację i krążenie limfy. Zabieg ponadto działa relaksująco poprzez odczuwalne ciepło.

 

Przeciwwskazania

Ze świecowania uszu na pewno powinny zrezygnować osoby mające różnego rodzaju infekcje ucha i stany zapalne w obrębie głowy, także wszelkiego rodzaju wydzieliny z ucha. Poza tym nie wolno wykonywać świecowania u osób, które noszą jakiekolwiek urządzenia w obrębie ucha, np. aparat słuchowy lub implanty.

Wielu lekarzy uważa, że podciśnienie, które tworzy się podczas tego zabiegu jest zbyt małe by usunąć zanieczyszczenia z ucha. Poza tym ucho ma właściwości do samoczyszczenia się. Jeżeli ktoś ma natomiast problem z nadmierną ilością woskowiny powinien udać się na przepłukanie uszu w gabinecie laryngologicznym. Zdaniem niektórych specjalistów świecowanie uszu może jedynie, dzięki zawartym olejkom eterycznym, złagodzić pewne dolegliwości na krótki czas, ale ich nie leczy.

 

Niebezpieczne konsekwencje ...

Przede wszystkim powinniśmy tu zwrócić uwagę na zasady bezpieczeństwa, istnieje możliwość, że świeca może się przewrócić i poparzyć osobę poddawaną zabiegowi. Świecę wkładamy bezpośrednio w przewód słuchowy, a więc jej nieprecyzyjne umieszczenie może spowodować uszkodzenie błony bębenkowej lub słuchu. Musimy wziąć pod uwagę także sytuację, gdzie resztki świecy osiądą nam w kanale słuchowym, co może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego.

Skoro już wiemy co mówią przeciwnicy tego zabiegu, czego należy się wystrzegać i na co zwracać uwagę to teraz trochę o pozytywnych aspektach jakie daje nam konchowanie uszu. 

Medycyna alternatywna zaleca świecowanie uszu nie tylko w przypadku nadmiaru woskowiny w uszach, ale także w przebiegu różnego rodzaju schorzeń uszu, gardła, nosa. Polecane jest np. w przypadku zapalenia zatok czy przyzębia. Zachęca się do tego typu zabiegów osoby mające problem z tzw. szumami w uszach, również bólami głowy, migrenami czy przy zespole przewlekłego zmęczenia.

 

A więc czy warto?

No cóż... to odwieczna wojna medycyny alternatywnej z praktyką medyczną. Jak we wszystkim będą zwolennicy i przeciwnicy. Każdy musi sam zadecydować czy chce spróbować konchowania uszu:-) 

  

Ewa Król-Galimurka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

logo

 

Instytut Luisa

Adres: ul. Grota Roweckiego 181, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl