Wraz z upływem lat nasza skóra ulega szeregom zmian, które w efekcie wpływają na jej wygląd. Aby jak najdłużej zachować młodość, powinniśmy pielęgnować skórę w odpowiedni sposób. Prawidłowa pielęgnacja cery dojrzałej pozwoli utrzymać ją znacznie dłużej w dobrej kondycji.

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała - to naturalna bariera, która chroni organizm przed wpływem czynników zewnętrznych. Na jej powierzchni znajduje się płaszcz lipidowy, którego celem jest ochrona przed utratą wody z głębszych warstw. Szczególnie w okresie menopauzy zauważyć można znaczne odwodnienie naskórka, spadek jędrności i elastyczności. W tym czasie mogą pojawić się także niechciane przebarwienia, dlatego tak ważna jest wówczas ochrona przeciwsłoneczna.

Jest wiele czynników, które dodatkowo mogą przyspieszyć proces starzenia się skóry. Główne z nich to: negatywny wpływ czynników środowiska zewnętrznego takich jak promieniowanie słoneczne czy mróz, nieprawidłowa dieta uboga w składniki odżywcze oraz wodę, stosowanie używek, czy wreszcie nieodpowiednia pielęgnacja.

Pierwszy front działań przeciwstarzeniowych powinien opierać się przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu skóry. Podstawą jest również jej odpowiednie oczyszczanie, które powinno odbywać się zarówno rano jak i wieczorem. Dalsze działania wiążą się ze stosowaniem typowych składników aktywnych o działaniu przeciwzmarszczkowym. Najważniejsze z nich to antyoksydanty, witamine E, witamina C, retinoidy, alfa-hydroksykwasy, polihydroksykwasy, koenzym Q10, fitohormony oraz peptydy biomimetyczne.

Antyoksydanty to obszerna grupa substancji aktywnych, których działanie polega na wychwytywaniu wolnych rodników. W ten sposób chronią nas przed procesem starzenia. Do grupy antyoksydantów możemy zaliczyć witaminę A, C i E, koenzym Q10, wyciąg z zielonej herbaty, który dodatkowo przyspiesza regenerację komórkową, wyciąg z rozmarynu czy miłorzębu japońskiego.

Witamina E nazywana witaminą młodości, jest naturalnym antyokdysantem, który występuje w naszej skórze. Wykazuje ona właściwości przeciwstarzeniowe, ponieważ pobudza komórki do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co znacznie przyczynia się do wzrostu jędrności i elastyczności. Ponadto witamina E poprawia nawilżenie i wygładzenie skóry oraz zapobiega stanom zapalnym. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie. Stosując witaminę E skóra jest wygładzona, jędrna, napięta, zauważa się redukcję zmarszczek oraz poprawę kolorytu.

Witamina C czyli kwas askorbinowy, jest silnym antyoksydantem. Pełni bardzo dobrą rolę fotoprotekcyjną, co znacznie przyczynia się do redukcji objawów fotostarzenia. Kwas askorbinowy wypływa również na pobudzenie komórek do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Działa rozjaśniająco na skórę poprzez miejscową inhibicję tyrozynazy – kluczowego enzymu w procesie tworzenia melaniny, czyli naturalnego barwnika występującego w naszej skórze. Jest cennym składnikiem kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym. Stosując witaminę C zauważymy znaczną poprawę jędrności oraz spłycenie zmarszczek. Wzmacniają się również ścianki naczyń krwionośnych oraz poprawia ukrwienie. Skóra staje się promienista, a płytkie przebarwienia skórne ulegają rozjaśnieniu.

Witamina A – retinol. Aktywność witaminy A wykazuje zarówno retinol, retinal jak i kwas retinowy. Poza retinolem w kosmetykach stosowane są często jego formy estrowe najczęściej w postaci palmitynianu i octanu retinylu. Sam retinol jest jednym z najbardziej cenionych składników aktywnych wśród producentów kosmetyków przeciwstarzeniowych i nie tylko. Wszystko to, dzięki jego wyjątkowej skuteczności. Witamina A bowiem reguluje proces odnowy (regeneracji) naskórka – pobudza komórki do podziałów i w ten sposób stymuluje skórę do szybszej odnowy. Jest bardzo dobrym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki. Witamina A podobnie jak witamina E i C, także pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny – stosując witaminę A w kosmetykach następuje wzmocnienie elastyczności, co znacznie ogranicza oznaki starzenia. Ponad to retinoidy wpływają na prawidłowe rozmieszczenie barwnika (melaniny) w skórze co zapobiega  powstawaniu przebarwień skórnych. Witamina A jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ posiada zdolność do pochłaniania promieniowania ultrafioletowego – chroni nas zatem przed fotostarzeniem.

Kwasy organiczne
Właściwości przeciwstarzeniowe wykazują także alfa-hydroksykwasy (AHA). Wśród nich znajdziemy między innymi kwas mlekowy, glikolowy, cytrynowy, czy jabłkowy. Ich główne działanie oparte jest o właściwości złuszczające. Ponadto posiadają działanie stymulujące czy  nawilżające. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie alfa-hydroksykwasów znacznie poprawi kondycję skóry. Będzie bardziej jędrna, napięta, zauważymy redukcję zmarszczek oraz rozjaśnienie drobnych przebarwień.

Polihydroksykwasy (PHA) są kwasmi o łagodniejszym działaniu od AHA. Ich działanie głównie opiera się o działanie wygładzające.

Koenzym Q10 jest składnikiem występującym naturalnie w naszej skórze, jednak wraz z upływem czasu jego zawartość znacznie się zmniejsza, co sprzyja procesom degeneracyjnym. Koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem. Stosowany miejscowo posiada silne działanie przeciwzmarszczkowe, dlatego szczególnie polecany jest do pielęgnacji okolicy oka.

Fitohormony są to hormony roślinne wykazujące podobne działanie jak żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Są cennym składnikiem aktywnym kosmetyków przeznaczonych szczególnie dla kobiet w okresie menopauzalnym. Pod wpływem fitohormonów naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki temu skóra jest znacznie lepiej ukrwiona i odżywiona. Poprawia się jej koloryt, zwiększa się elastyczność i jędrność. Ponadto substancje te znacznie podnoszą nawilżenie, a drobne zmarszczki stają się mniej widoczne.

Peptydy biomimetyczne są to związki chemiczne o właściwościach przeciwstarzeniowch, antycellulitowych, rozkładających tkankę tłuszczową czy powstrzymujących wypadanie włosów. Często wykorzystywanym peptydem biomimetycznym jest Argirelina. Posiada bowiem właściwości dermo odprężające – zapobiega tworzeniu się zmarszczek mimicznych. Ponadto pobudza komórki - fibroblasty do produkcji kolagenu. Jest to związek hipoalergiczny, więc taki który nie uczula i nie wywołuje podrażnień. Stosowana w odpowiednim stężeniu powoduje lekki paraliż mięśni, które umożliwia zredukować zmarszczki mimiczne.

Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej są w stanie w znaczny sposób poprawić kondycję i wygląd skóry. Bardzo ważne jest, aby stosować je regularnie, bowiem proces odnowy jest zwykle długotrwały. Efekty działania kremów są widoczne jedynie przy ich systematycznym stosowaniu.  

 

Katarzyna Pindych
mgr kosmetologii
absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 

 

 

 

 

Piękność Dnia

logoGabinet kosmetyczny Piękność Dnia Katarzyna Graca jest miejscem, w którym od 2001 r. wiedza i doświadczenie łączone są z pasją i miłością do pracy. Naszym priorytetem jest pomoc i terapia dla skóry potrzebującej specjalnego oraz indywidualnie dobranego programu zabiegów kosmetycznych. Działamy w oparciu o wieloletnie doświadczenie i ciągle pogłębianą wiedzę z zakresu kosmetologii. Nasza oferta to szeroki wachlarz zabiegów na twarz i ciało, a także masaże czy zabiegi związane z pielęgnacją dłoni i stóp.

Adres: ul. Wita Stwosza 6, 40-036 Katowice
Telefon: 607 985 541


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl