zdjNa samym początku, warto zaznaczyć, że jeśli sami zauważymy, że jakiś produkt farmakologiczny ma zły wpływ na nasz wygląd należy go odstawić i zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, który powinien zmienić dany preparat na inny lek z inną substancją aktywną. W zależności od rodzaju zmiany należy stosować preparat uszczelniający i wzmacniający naczynia krwionośne, leki przeciwhistaminowe, itp.

 

W pielęgnacji domowej, która jak zawsze stanowi bardzo istotny element powinniśmy zrezygnować z gorących kąpieli, do pielęgnacji ciała używać emolientów i preparatów odbudowujących barierę ochronną naszej skóry, unikać kontaktu z preparatami na bazie alkoholu, a wszelkie prace domowe wykonywać w rękawiczkach.

A  co w przypadku jeśli dany lek jest nam niezbędny? Jeśli nie możemy się bez niego obejść?

Jeśli mamy do czynienia z alergią polekową należy zawsze informować o tym lekarza. Specjalista w danej dziedzinie powinien dobrać nam lek o podobnym działaniu farmakologicznym, ale z innej grupy.

Jeśli wiemy, że jakiś preparat ma działanie fotouczulające unikajmy ekspozycji na słońce i stosujmy preparaty z wysoką fotoprotekcją (SPF 50 lub tzw „blokery”). W trakcie przyjmowania leków mogących spowodować siwienie włosów unikajmy ich ekspozycji na światło słoneczne (konieczne nakrycie głowy), gdyż to głównie promienie słoneczne mają bezpośredni wpływ na zanik melanocytów produkujących barwnik.

Należy także sprawdzać w ulotkach dołączonych do preparatów farmakologicznych czy można je łączyć z alkoholem i czy każde pożywienie może być przez nas spożywane.

A co jeśli chodzi o leki, które „poprawiają urodę” ?

W  trakcie wielu lat stosowania różnych środków farmakologicznych zauważano, że stosując leczenie farmakologiczne jakiejś choroby miało ono dobroczynny wpływ na wygląd naszej skóry i/lub jej przydatków (włosy i paznokcie). Przykładem mogą tu być krople Lumigan (lek stosowany na jaskre), którego efektem ubocznym jest szybki wzrost i zagęszczenie rzęs. Substancje tę jako pierwsza wyselekcjonowała i wykorzystała firma Plaznet produkująca odżywkę stymulującą wzrost brwi i rzęs. Innym tego typu przypadkiem była kuracja lekiem Minoxidil- stosowany pierwotnie w leczeniu nadciśnienia. Zaobserwowano, że skutkiem ubocznym jest nadmierne owłosienie całego ciała. Zaczęto stosować więc tę substancje miejscowo na skórę głowy w terapii łysienia (jednakże jest skuteczna tylko w małym procencie). Innym przykładem był lek Prosca stosowany w leczeniu prostaty, który powodował odrost włosów u Panów z leczeniem androgenowym. I tak też witaminę A stosowaną w leczeniu kurzej ślepoty zaczęto wykorzystywać w leczeniu trądziku czy wygładzaniu zmarszczek w dziedzinie kosmetologii.

Pamiętajmy jednak, że nigdy nie wolno nam samemu stosować leków bez kontroli lekarza i używać farmakologii do celów, do których nie została bezpośrednio stworzona.

Takie „pozytywne skutki uboczne” muszą zostać przebadane i wyselekcjonowane, aby w żaden możliwy sposób nie szkodziły naszemu zdrowiu.

Przede wszystkim jednak powinniśmy stosować umiar w stosowaniu leków, a jeśli już nie możemy się bez nich obejść, to robić to pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty oraz mając na uwadze „informacje dla pacjenta” zawarte w ulotce preparatu. Lekarz bądź farmaceuta nie zawsze powie nam o tym, że lek działa fotouczulająca- a wystarczy przeczytać ulotkę aby wiedzieć czy/i jak powinniśmy się chronić, aby móc zażywać lek bez szkody dla naszej skóry.

Pamiętajmy także, że w wielu schorzeniach jesteśmy w stanie pomóc sobie sami- jesteśmy w stanie kontrolować naszą chorobę poprzez zdrowy tryb życia, ruch, unikanie używek i systematyczne i prawidłowe dbanie o naszą skórę.

 

 

 

  

 

 

 

Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

 

logo

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl