Czy zastanawialiście się kiedyś jaka ilość składników aktywnych przenika tak naprawdę przez nasz naskórek? Czy składniki przenikają tylko do głębszych warstw naskórka, czy do skóry właściwej. A kosmetyki wyszczuplające, czy mają możliwość dotarcia do tkanki podskórnej- bo przecież to tam mamy do czynienia z tkanką tłuszczową. A może wszystkie te preparaty pozostają tylko na powierzchni naskórka? Spróbuję rozwiać trochę tych wątpliwości.twarz

Skóra jest barierą chroniącą nas przed zagrożeniami dochodzącymi ze środowiska, szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, szkodliwymi związkami chemicznymi i wszędobylskimi mikrobami. A więc składniki aktywne kosmetyków muszą pokonać tę barierę, by dostać się w głąb skóry. Proces przenikania substancji przez warstwę rogową naskórka i skóry właściwej zależy od wielu czynników: indywidualnych właściwości warstwy rogowej, czynników środowiskowych oraz od właściwości chemicznych kosmetyku.

Te właściwości chemiczne kosmetyku mają duży wpływ na jego przenikalność, są to: baza, obecność związków czynnych, obecność lub nie promotorów przenikania oraz właściwości fizykochemicznych substancji aktywnych. Warstwa rogowa , której głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi i przed utratą wody, jest barierą dla substancji kosmetycznych- ogranicza lub całkowicie uniemożliwia ich właściwe przenikanie. Substancje mają możliwość przenikania przez skórę na dwa sposoby: drogą transepidermalną oraz poprzez przydatki skóry (te stanowią często jedyną drogę wnikania np. dla jonów i polarnych cząsteczek dużych rozmiarów).

Cząsteczki kosmetyków muszą przeniknąć przez lipidową barierę skórną, a następnie dyfundować przez uwodnione warstwy naskórka  do hydrofilowej skóry właściwej. Podczas tego procesu cząsteczki są częściowo wchłaniane przez naczynia włosowate, dzięki czemu mogą oddziaływać ogólnoustrojowo. Na szybkość przenikania substancji wpływa powinowactwo do warstwy rogowej oraz stężenie substancji (im wyższe, tym wyższa dyfuzja).

Przenikanie przez skórę może mieć charakter typowo pielęgnacyjny/kosmetyczny: oddziaływujący w płytkich warstwach skóry właściwej i naskórku lub leczniczy, który zakłada silne działanie miejscowe lub przedostanie się do krwioobiegu (np. wykorzystywanie plastrów terapeutycznych).

W jaki więc sposób pokonać barierę naskórkową?

Skutecznemu przenikaniu składników aktywnych w głąb skóry może sprzyjać mechaniczne,  enzymatyczne lub chemiczne złuszczanie naskórka, a więc usuwanie części komórek warstwy rogowej, przed aplikowaniem kosmetyków. Tutaj świetnie sprawdzają się zabiegi mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnego bądź złuszczania za pomocą kwasów w gabinecie kosmetycznym. Kolejnym czynnikiem warunkującym intensywność przenikania jest obszar anatomiczny poddawany aplikacji preparatu, np. na owłosionej skórze głowy, gdzie występuje duża ilość mieszków włosowych, na cienkiej skórze wokół oczu wchłanianie przenika najintensywniej w porównaniu np. do grubej skóry stóp, gdzie wydajność wchłaniania jest niewielka.

Nie bez znaczenia będzie tu wielkość cząsteczki aplikowanego preparatu. Przez warstwę rogową mogą przenikać tylko niewielkie cząsteczki o ciężarze od 500 do 1000 Da. A więc tak powszechnie rozreklamowany kwas hialurynowy nie ma możliwości wniknięcia w głębokie warstwy skóry poprzez jego aplikację ze względu na zbyt dużą cząsteczkę.

Istotnym czynnikiem będzie także charakter substancji- czy mamy do czynienia z substancją W/O (woda w oleju), czy O/W (olej w wodzie), a więc od podłoża/bazy naszego kosmetyku. Substancje liofilowe stosowane powszechnie w kosmetykach, np.: olej rycynowy, olej migdałowy, olej z awocado i ziaren zbóż, olej jałowcowy, skwalen, wosk stearyna, wazelina, masło karite- stosunkowo łatwo przenikają do cementu międzykomórkowego, jednak zatrzymują się w nim i nie przenikają do głębszych warstw naskórka.

Natomiast cząsteczki hydrofilowe, takie jak: nadtlenek benzoilu, mocznik, środki żelujące, glikol propylenowy, glicerol dążą do środowiska silnie hydrofilowego. Intensywność przenikania tych związków jest tym większa, im bardziej nasza skóra jest nawilżona. Czynnikiem nie bez znaczenia jest też rodzaj podłoża naszego kosmetyku. Jeśli przeważa powinowactwo substancji do bazy kosmetyku, a nie do warstwy rogowej to jego transport w skórę będzie niemożliwy.

W składach naszych preparatów pielęgnacyjnych powinniśmy także szukać tzw. ”promotorów wchłaniania”, to substancje powodujące zmniejszenie funkcji barierowych naskórka. Istnieje kilka mechanizmów działania tych substancji. Do najpopularniejszych promotorów przenikania należą: związki higroskopijne (glikol propylenowy, kwas hialurynowy), kwasy tłuszczowe, mentol, skwalen, olejki eteryczne.

Niedawno odkryto nowe postacie promotorów przenikania, oparte na związkach zaliczanych do filtrów przeciwsłonecznych. Związki te to: padimat O i związki oktylu. Najkorzystniejszą postacią preparatu zawierającego tego typu promotory jest sprej.

Podsumowując, przenikanie substancji przez naskórek jest procesem bardzo skomplikowanym, zależnym od wielu czynników opisanych powyżej. Nie zmienia to jednak faktu, że dla większości kosmetyków miejscem działania jest powierzchnia skóry i warstwa rogowa.

Producenci kosmetyków opracowują i ulepszają  nowe formuły kosmetyków. Preparatów lepiej przyswajalnych, zapewniających lepszą penetrację w głąb naskórka, wzbogacają je np. o takie składniki jak: retinol, kwasy AHA, itd. Udoskonalane są także zabiegi kosmetyczne oraz z zakresu medycyny estetycznej.

Producenci kosmetyków, kosmetolodzy oraz lekarze podkreślają, że najważniejszym czynnikiem w zapobieganiu starzeniu się naszej skóry pozostaje: systematyczna pielęgnacja i prewencja oraz holistyczne podejście do naszego organizmu.

  

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

logo

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl