Rozstępy, problem 90% przyszłych mam, ale nie tylko, dotyczy on także osób po kuracjach odchudzających lub gdy wzrost młodej osoby nastąpił zbyt gwałtownie. Problem bardzo uciążliwy, którego ciężko się pozbyć, a zredukować go można tylko w kilkudziesięciu procentach... Czy można je całkowicie usunąć, czy preparaty dostępne powszechnie w drogeriach są skuteczne, a może to tylko walka z wiatrakami?

rozstepyRozstępów usunąć całkowicie się nie da, można je jednak zminimalizować lub zapobiegać ich powstawaniu. Najważniejsze to nie odkładać tego na później.

Czym tak naprawdę są rozstępy?

Te niedoskonałości to nic innego, jak blizny. Powstają one w warstwie skóry właściwej, a spowodowane są nieprawidłowym działaniem białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry - elastyny i kolagenu. To właśnie przez tę dysfunkcję siateczka włókien kolagenowych w skórze staje się bardzo krucha i się rozrywa, a na naszym ciele pojawiają się rozstępy.

Najczęściej umiejscowione są na udach, brzuchu, piersiach, ramionach, rzadziej na plecach.

Problem z rozstępami polega na tym, że bardzo trudno jest się ich pozbyć, zwłaszcza gdy z czerwonych stają się różowe, a następnie białe. Najlepszym rozwiązanie jest oczywiście zapobieganie ich powstawaniu. Niekorzystne są gwałtowne wahania wagi- zarówno przybieranie na wadze jak i zbyt gwałtowne zrzucanie zbędnych kilogramów. Niezwykle ważne jest nawilżanie skóry, zwłaszcza w trakcie ciąży i w okresie zmian hormonalnych czyli np. w okresie dojrzewania.

Bardzo pomocna w tym jest także aktywność fizyczna i masaże. Podczas masaży dobrze jest stosować odpowiednie kosmetyki na rozstępy (osobiście polecam preparat na rozstępy firmy Arosha zawierający kolagen, organiczny silikon i vanistryl, który powoduje zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny), w preparatach ogólnie dostępnych, dobrze jest szukać takich składników jak: olejek z kiełków pszenicy (zapobiega powstawaniu rozstępów, ale tylko we wczesnej fazie), kwas glikolowy (może zwiększyć syntezę kolagenu), witamina c (rozjaśnia zmiany), retinoidy (wchodzą w skład kremów i leków- nie wolno ich stosować u kobiet w ciąży).

Niezwykle ważne jest nawilżanie skóry. Nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i jędrna, przez co jest mniej podatna na powstawanie rozstępów. Ponadto pewne zmiany w jadłospisie mogą się okazać dla nas korzystne, np. wprowadzenie do diety produktów bogatych w cynk, który uczestniczy w syntezie kolagenu i elastyny i korzystnie wpływa na gojenie wszelkich blizn i kondycję skóry.

 

Co proponuje współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia?

W gabinecie medycyny estetycznej możemy wykonać kilka rodzajów zabiegów stymulujących syntezę, powstawanie nowego kolagenu, a przez to redukcję rozstępów.

1. Peelingi chemiczne (m.in. kwas glikolowy, TCA, kwas ferulowy, pochodne wit.A)

2. Mezoterapia mikroigłowa (z zastosowaniem retinolu lub osocza bogatopłytkowego/ ewentualnie fal radiowych)

3. Laser stymulujący produkcję nowego kolagenu.

4. Karboksyterapia (wprowadzanie pod skórę medycznego dwutlenku węgla)

 

Która z tych metod jest najskuteczniejsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian, miejsca występowania zmian, wieku pacjenta, terapii domowej (używania odpowiednich preparatów) i trybu życia.

Osobiście polecam tzw.”terapie łączone” gdzie podczas jednego zabiegu wykorzystujemy np. peeling chemiczny w celu spłycenia zmian, a następnie stymulację poprzez wykonanie mezoterapii mikroigłowej. Każda kuracja musi być wykonana w serii 6-10 zabiegów i najlepiej poprzedzić ją mocnym ścieńczeniem naskórka (złuszczeniem).

Pamiętać jednak należy, że bez codziennej profilaktyki nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów.

 

 

 

 

 

 

 

 Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

 

logo

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

 

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl