Medycyna estetyczna ma bardzo długą historię sięgającą starożytności. Pierwsze próby poprawiania wyglądu były odnotowywane w Starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie - opisy operacji można znaleźć między innymi u Hipokratesa. Takie zabiegi były wtedy dość prymitywne - należy pamiętać, że nie znano wtedy środków znieczulających, które miałyby naprawdę skuteczne działanie. Mimo to medycyna estetyczna w tamtym okresie rozwijała się bardzo dobrze. Głównym zadaniem lekarzy była rekonstrukcja części ciała - coś, co i dzisiaj jest ważnym zadaniem chirurgów. "Specjaliści" medycyny estetycznej w tamtym okresie nie mogli jednak narzekać na brak pacjentów - gladiatorzy często potrzebowali pomocy tego typu, dlatego możliwe było wypróbowywanie różnych metod operacji.

W epoce średniowiecza człowiek przestał być głównym punktem zainteresowania, co właściwie zablokowało wszelkiego typu operacje. Ze względu na papieski zakaz, który uderzał nie tylko w medycynę estetyczną, ale we wszystkie gałęzie medycyny, dalsze zabiegi stały się prawie niemożliwe. Dopiero w XVI w. rozpoczęto dalsze próby w kierunku poprawy urody – znów zaczęto od rekonstrukcji części ludzkiego ciała, nadal jednak nieznane były skutecznie działające znieczulenia. Dlatego dopiero w 1845 roku doszło do udanej operacji mającej na celu poprawę wyglądu nosa. W roku 1897 Alfred Pousson dokonał operacji zmniejszenia piersi. Tego typu operacje chirurgiczne zaczęły być coraz częstsze w XIX wieku, między innymi dlatego, że w połowie XIX wieku odkryto i zaczęto używać skutecznych preparatów znieczulających.

Kolejny rozkwit osiągnięć medycyny estetycznej nastąpił w czasie I wojny światowej, gdy pomocy potrzebowały ofiary wybuchów i pożarów. To wtedy zaczęto wykorzystywać fenol, który ma bardzo silne działanie złuszczające i mógł pomóc w leczeniu blizn. Obecnie do tego celu wykorzystywany jest odpowiedni roztwór tej substancji, sam fenol ma bowiem zbyt drażniące działanie.

Wielu ekspertów za prawdziwy początek medycyny estetycznej uznaje rok 1973, kiedy to powstało Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Jako przedmiot akademicki medycyna estetyczna została wprowadzona w roku 1978 w Mediolanie. Po wojnie operacje plastyczne były popularne jedynie wśród gwiazd - wtedy przeprowadzono między innymi korektę nosa u Marylin Monroe. Trzeba jednak pamiętać, że w tamtym czasie nie przyznawano się do tego typu metod poprawy urody. Ponadto ze względu na cenę zabiegów z zakresu medycyny estetycznej niewiele osób mogło sobie na nie pozwolić. Na początku lat 70. zaczęło się wypełnianie ust za pomocą kolagenu. Choć efekt tego zabiegu nie był trwały, pozwalał na uzyskanie większych ust bez konieczności operacji chirurgicznej. Wypełnianie za pomocą kwasu hialuronowego zaczęło być możliwe dopiero w latach 90.

W Polsce długo trzeba było czekać na prawdziwy rozwój medycyny estetycznej. Za prawdziwy początek uznawany jest rok 1994, kiedy to w Polsce powstała Sekcja Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze dwadzieścia lat temu takie zabiegi jak botoks czy inne metody wygładzania zmarszczek były niezbyt popularne. Obecnie zarówno ceny zabiegów jak i zmniejszona liczba ewentualnych skutków ubocznych sprawia, że medycyna estetyczna przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Dziś do klinik medycyny estetycznej przychodzą nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, którzy również chcą poprawić swój wygląd - zabiegi chirurgiczne oraz inne działania mające na celu poprawę urody przestają być powoli tematem tabu. Pozwala to na lepszy rozwój nie tylko w tym zakresie medycyny estetycznej, który pozwala między innymi na skorygowanie kształtów twarzy, ale również w zakresie zabiegów znacznie zwiększających komfort życia.

Warto bowiem pamiętać, że medycyna estetyczna, to obecnie nie tylko poprawa wyglądu - również i w starożytności ta gałąź medycyny była połączeniem wielu innych, takich jak choćby chirurgii, dermatologii czy endokrynologii. Dziś wiadomo, że wielu niedoskonałości nie można leczyć bez poznania przyczyny - leczenie żylaków nie polega jedynie na zamknięciu nieestetycznie wyglądającego pękniętego naczynia krwionośnego – pacjent musi być również poddany standardowej kuracji. Przed zabiegiem konieczna jest często konsultacja z wymienionymi wcześniej specjalistami, co pozwala uzyskać najlepsze efekty zabiegu, które nie będą jedynie krótkoterminowe. Obecnie lekarz medycyny estetycznej oraz tacy specjaliści jak kosmetolog stanowią zwykle jeden zespół, co sprzyja bardzo dobrym efektom leczenia. Trzeba także pamiętać, że obecnie znacznie poprawiły się warunki wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Poprawianie urody, czy to za pomocą skalpela czy chemicznych peelingów przeprowadzane jest w sterylnych warunkach, co znacznie zmniejsza ryzyko zakażeń. Dzięki użyciu najnowszych osiągnięć technologii od możliwa jest depilacja ciała za pomocą światła laserowego czy ultradźwięków. Ponadto w klinice medycyny estetycznej pracują zwykle wysokiej klasy specjaliści, których wykształcenie i doświadczenie jest zazwyczaj poparte odpowiednimi dokumentami i efektami dokonanych zabiegów.

 Wpis powstał przy współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej Medical Esthetic

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl