Obecnie żylaki można usunąć za pomocą krótkiego zabiegu laserowego, a już następnego dnia możliwy jest powrót do pracy. Jeszcze do niedawna, jedyną metodą na pozbycie się żylaków była operacja, która jak wiadomo była związana z dłuższą  rekonwalescencją.

Już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45. roku życia mają widoczne żylaki. Żylaki nie tylko szpecą nogi, ale przede wszystkim stanowią duży problem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zaburzenia w przepływie krwi sprzyjają tworzeniu się zakrzepów, a także groźnemu zakrzepowemu zapaleniu żył, którego następstwem może być zator tętnicy płucnej. Żylaki bardzo często są przyczyną zapalenia tkanki podskórnej oraz rozwoju gojących się owrzodzeń.  

Laserowe usuwanie żylaków 

Obecnie znamy dużo metod na usuwanie żylaków, od niedawna można korzystać z metody EVLT. Polega ona na wyłączeniu z krwiobiegu żyły, w której krew się cofa oraz zalega, przez co powstają żylaki. Dzięki tej metodzie usuwane są nie tylko żylaki, ale przede wszystkim przyczyna ich powstania. Do tego celu wykorzystuje się energię laserową. Zabieg oczywiście zostaje przeprowadzany w ambulatoryjnych warunkach. Lekarz pod kontrolą aparatu USG, nakłuwa daną żyłę, wprowadza do niej cewnik, a później wsuwa tam światłowód. Kolejnym etapem tej metody jest uruchomienie lasera i stopniowe wysuwanie cewnika z żyły razem ze światłowodem. Przez to, że energia lasera jest absorbowana przez hemoglobinę, zostaje termicznie uszkodzona wewnętrzna powierzchnia niewydolnej żyły. W rezultacie dochodzi do jej obkurczenia i całkowitego zamknięcia. Na zakończenie lekarz na nogę zakłada opatrunek uciskowy, przeważnie jest to specjalna pończocha, którą trzeba nosić przez kilka kolejnych dni.  

Zalety laserowego usuwania żylaków
Usuwanie żylaków metodą laserową przede wszystkim jest bezbolesny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Zabieg przeprowadzany jest ponadto w znieczuleniu miejscowym. W przypadku, gdy dany pacjent  boi się wkłucia w żyłę, możliwe jest zastosowanie ogólnego znieczulenia. Zabieg trwa zaledwie 30-40 minut, warto przy tym wspomnieć, że samo oddziaływanie światłem lasera zaledwie ok. 3 minut.  

Kolejną zaletą tej metody jest możliwość zamknięcia żyły w obu nogach, jeżeli oczywiście będzie taka potrzeba. Po zakończonym zabiegu pacjent musi zostać 15 minut na obserwacji, a następnie może spokojnie wrócić do domu. Kolejnego dnia może już wykonywać normalne codzienne zajęcia, należy jedynie unikać wysiłku fizycznego. Po zaledwie 8 dniach żylaki znikają bez śladu.  

Warto również podkreślić, że ryzyko komplikacji związanych z tym zabiegiem jest znikome. Przeważnie mogą być jedynie przemijające przebarwienia skóry. Cena wykonania zabiegu metodą laserową na jednej nodze wynosi około 2,5 tysiąca złotych, nie jest także refundowana przez NFZ. 

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl