Trądzik dotyka głównie nastolatków w wyniku rozchwiania oraz zmian gospodarki hormonalnej i często staje się przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Niestety, nieestetyczne pryszcze i plany na skórze twarzy, ramion czy pleców występują również u niektórych dorosłych.

Przyczyny trądziku

Główną przyczyną trądziku u dorosłych mężczyzn są najczęściej hormony płciowe produkowane w jądrach, a dokładniej testosteron. Hormon ten pobudza do pracy gruczoły łojowe, przez co zwiększa się produkcja sebum. W wyniku tego gruczoły łojowe zatykają się, co sprzyja rozwojowi bakterii w gromadzącym się łoju oraz tworzeniu się ropnych krost i zaskórników.

Pojawienie się trądziku może być również wywołane przez niewłaściwą dietę. Tłuste dania, przetworzone produkty, a także brak owoców i warzyw w jadłospisie zdecydowanie pogarszają stan skóry. Męska cera, w równym stopniu co kobieca, jest narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak pył i kurz czy dym papierosowy. Brak odpowiedniej higieny przyczynia się do powstawania krost, podobnie jak przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów, czy choćby nieodpowiednia pielęgnacja skóry męskiej przy goleniu.

Trądzik u mężczyzn

Jak sobie radzić z trądzikiem?

Najważniejszym elementem w walce z trądzikiem jest odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry męskiej. Należy używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na zawartość używanych specyfików, gdyż niektóre składniki, jak np. alkohol, mają działanie silnie wysuszające, co dodatkowo pobudza gruczoły łojowe do pracy. Niezwykle ważne jest, aby zadbać o nawilżenie cery. Podczas golenia trzeba zwrócić uwagę na to, czy używana maszynka jest czysta i przechowywana w odpowiednim miejscu. Warto sięgnąć po kosmetyki ułatwiające golenie, takie jak przeznaczone do tego celu pianki i żele.

Kiedy samo używanie kosmetyków nie przynosi oczekiwanych efektów, warto zwrócić się do lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednie leki. Czasem trądzik wymaga leczenia antybiotykami, które mogą przyjmować postać specjalnych maści stosowanych bezpośrednio na skórę lub tabletek.

Im szybciej, tym lepiej

Nie warto zwlekać z wizytą u dermatologa lub sięgnięciem po odpowiednie specyfiki. Nieleczony trądzik może pozostawić po sobie nieestetyczne przebarwienia i blizny, a wtedy będą potrzebne wszelkie zabiegi, np. wykorzystujące kwas glikolowy, lub laseroterapia, które pociągną za sobą o wiele większe koszty.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl