Trądzik u nastolatków jest dużym problemem. Znacząco wpływa na psychikę młodego człowieka, prowadzi do niskiej samooceny, zaburzeń nastroju, niekiedy depresji i wyraźnej alienacji z życia. Genezą trądziku młodzieńczego są zaburzenia hormonalne przekładające się na nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych w skórze oraz nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Warto w tym miejscu podkreślić, że trądzik młodzieńczy nie jest chorobą zaraźliwą. Nie można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Jak się pozbyć trądziku? Jak powinno przebiegać leczenie trądziku? A także w jaki sposób pielęgnować skórę trądzikową? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 


Trądzik młodzieńczy - przyczyny

Istnieje wiele czynników sprzyjających powstawaniu zmian skórnych. Zazwyczaj winne są hormony. Androgeny (hormony męskie) wyraźnie wpływają na pracę gruczołów łojowych i pojawianie się na skórze trądziku. U kobiet również zaobserwowano związek między poziomem estrogenu, a występowaniem pryszczy. Stąd u wielu dorastających dziewczyn wypryski powstają przed miesiączką. Ale nie tylko zmiany i zaburzenia hormonalne mają wpływ na trądzik u nastolatków. Winne są również złe nawyki żywieniowe (dieta uboga w tłuszcze roślinne i cynk), nieodpowiednia higiena i pielęgnacja cery, stres i przyjmowanie niektórych leków. Trądzik młodzieńczy może pojawić się również z innych powodów, np. w wyniku alergii pokarmowej, mechanicznego podrażnienia, nadmiernej eksploatacji skóry na promieniowanie słoneczne.

Co może wzmagać trądzik młodzieńczy?

Do pogorszenia stanu skóry trądzikowej przyczynić może się wiele czynników. Wystarczy wymienić tu chociażby stosowanie nieodpowiednich do rodzaju skóry kosmetyków, a także wyciskanie istniejących zmian skórnych. Źle na kondycję skóry trądzikowej wpływa wspomniane wyżej słońce. Opalanie, podczas którego skóra staje się grubsza, może blokować ujście gruczołów łojowych i tym samym nasilać nieestetyczne zmiany. Również codzienny stres (przed klasówką czy ważnym egzaminem) może znacznie zaburzać równowagę hormonalną. U pewnego odsetka młodzieży obserwuje się zaostrzenie zmian po spożyciu nadmiernej ilości cukru, produktów mlecznych, żywności przetworzonej czy produktów typu fast food.

Trądzik młodzieńczy leczenie

Leczenie trądziku nie jest proste, ale nie jest też niemożliwe. Na pewno skuteczna terapia wymaga czasu. Zazwyczaj potrzeba kilku miesięcy, aby zmiany trądzikowe stały się tylko przykrym wspomnieniem. U większości osób, leczenie trądziku pospolitego opiera się na dwóch metodach - leczeniu ogólnym i miejscowym. Metody leczenia trądziku dobierane są do rodzaju trądziku i stopnia jego nasilenia. Wśród antybiotyków zapisywanych przez dermatologa, największą skutecznością cieszy się tetracyklina, erytromycyna, minocyklina oraz doksycyklina. Wbrew obawom rodziców, a często i samych chorych są to leki, które działają w trądziku nie tylko przeciwbakteryjnie, ale również przeciwzapalnie na zmiany skórne i mają niewielkie działania niepożądane. W przypadku silnego trądziku u młodych dziewczyn zaleca się leczenie doustne tabletkami antykoncepcyjnymi działającymi antyandrogennie.

Jeśli chodzi o miejscowe leczenie trądziku młodzieńczego, to istotną rolę odgrywają tu kremy, maści i żele zawierające retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają nadmierną produkcję łoju. Również witaminy z grupy A i E używane są często w leczeniu zmian trądzikowych. W przypadku przyjmowania preparatów wielowitaminowych należy unikać tych, które w swoim składzie mają witaminę B12. Może ona wywoływać objawy trądzikowe. Dobrym rozwiązaniem są preparaty zawierające kwas azelainowy działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz nadtlenek benzoilu, który poza działaniem przeciwzapalnym, wykazuje również działanie złuszczające. W ostatnim czasie numerem jeden w leczeniu trądziku młodzieńczego, zwanego pospolitym jest żel na trądzik Aquaclin. Jest to lek zawierający składniki, które zwalczają trądzik u samego źródła. Substancja czynna żelu na trądzik - Aquaclin, czyli nadtlenek benzoilu, usuwa aż do 94% bakterii odpowiadających za nawroty trądziku. Więcej na temat leku Aquaclin znajdziesz na ich portalu internetowym, gdzie możesz zapisać siędo newslettera aby otrzymywać regularne wsparcie podczas terapii.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Leczenie trądziku to jedno. Bardzo ważną kwestią jest także dokładna i systematyczna pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi. U jej podstaw powinno leżeć sumienne oczyszczanie skóry. Trzeba jednak pamiętać, aby przy oczyszczaniu nie podrażnić skóry, ani też nadmiernie jej nie wysuszyć. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zrezygnować z używania zwykłego mydła i zastąpić je specjalnymi preparatami myjącymi do cery trądzikowej (np. Aquaclin - pianka do mycia). W codziennej pielęgnacji należy również zadbać o właściwe nawilżanie skóry. Zaleca się stosowanie lekkich, beztłuszczowych kremów nawilżających - najlepiej hipoalergicznych i z filtrem przeciwsłonecznym (np. Aquaclin kojący krem matujący) oraz picie dużych ilości płynów. Należy pamiętać, aby wszelkie kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej nie tylko poprawiały wygląd, ale również kondycję skóry - zmniejszały nasilenie łojotoku, zwężały pory, łagodziły ewentualne podrażnienia, zmniejszały zaczerwienienia i matowały błyszczącą skórę. Nie czekaj więc dłużej, podejmij wyzwanie i sprawdź jak się pozbyć trądziku

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl