Borykasz się z problemami skórnymi? Jeśli tak to powinieneś bliżej przyjrzeć się zdrowiu swoich jelit. Coraz więcej badań wskazuje, że to właśnie od nich zależy to, jak wygląda nasza skóra. Dla pięknej, zdrowej skóry porzuć przeładowane sztucznymi substancjami kremy. Są one jedynie próbą zatuszowania istniejącego znacznie głębiej problemu. Zamiast nich zwróć uwagę na swoje jelita, a Twoja skóra odwdzięczy Ci się z nawiązką.


Dlaczego flora jelitowa ma wpływ na stan naszej skóry?

Działanie bakterii w naszych jelit jest zbliżone do działania autonomicznego narządu. Gdy znajdują się w równowadze odpowiadają za przeprowadzanie wielu pozytywnych dla całego naszego organizmu działań. Wśród nich znajduje się m.in.: rozkładanie pożywienia, wspomaganie naszego układu odpornościowego, syntetyzowanie witamin, hamowanie wzrostu szkodliwych bakterii, chorób, alergii i znacznie więcej. Jeśli jednak bakterie w naszych jelitach są w nierównowadze, przestają one spełniać swoje podstawowe funkcje, co odbija się na naszym zdrowiu, jak również cerze.

Bardzo istotne jest zatem zachowanie bakterii w równowadze. Jeśli w naszych jelitach będzie zbyt dużo jednych bakterii, a zbyt mało drugich, to flora nie będzie nam pomagać, a zacznie nam szkodzić. Brak równowagi we florze bakteryjnej może stymulować rozwój nowotworów, przyrost wagi, ale i również problemy z cerą.

 

Zbyt dużo niedobrych bakterii = trądzik?

Zdrowie naszej skóry w znacznej mierze zależy od naszych jelit. Ponad 100 lat temu dr Stokes i dr Pillsbury odkryli, że zmiany we florze bakteryjnej jelit prowadzą do ich zaogniania i objawiają się zmianami widocznymi na skórze. Zauważyli oni również zależność pomiędzy złą kondycją cery i nieprawidłową ilością kwasów w żołądku. Kwasy w żołądku działają w naszym organizmie jak środek dezynfekujący usuwając z pożywienia insekty i chroniąc nas przed infekcjami. Badacze zauważyli, że blisko 40% osób z trądzikiem ma bardzo niski poziom kwasów w żołądku przez co bakterie z okrężnicy wędrują do jelit - gdzie nie powinny się znajdować.

Ta migracja bakterii z okrężnicy może prowadzić do schorzenia zwanego rozrostem flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), które ma podobne objawy do zespołu jelita drażliwego i często jest właśnie diagnozowane jako to drugie. Co powoduje rozrost flory bakteryjnej w jelicie cienkim?

  • Ogranicza wchłanianie składników odżywczych z pożywienia - może powodować problemy w przyswajaniem tłuszczy, białek, a także takich witamin jak: witamina B12, A, D, E, K - które są niezwykle istotne dla dobrego wyglądu i zdrowia skóry.
  • Zwiększa przepuszczalność jelita - powodując zapalenie lokalne, jak i nawet całego organizmu, co jest bezpośrednio powiązane z problemami skórnymi. Wielu pacjentów z trądzikiem cierpi na zespół nieszczelnego jelita.
  • Stymuluje rozrost substancji P - która jest odpowiedzialna za wywoływanie w organizmie stanów zapalnych.

Trądzik i jelita - jak wpływają na siebie wzajemnie?

Głównym zadaniem naszej skóry jest ochrona organizmu przed mechanicznymi urazami, zmianami temperatury, mikroorganizmami, promieniowaniem i chemikaliami. Badania jednak wskazują, że stres, jak i podrażnienie jelit może powodować, że naturalne właściwości ochronne naszej skóry zostaną przez nią utracone. Oznacza to, że gdy jesteśmy zestresowani, a w naszym ciele pojawiają się nawet mikro-zapalenia, to możliwości skóry w zakresie walki z bakteriami są znacznie ograniczone. To zazwyczaj objawia się w dalej postępujących infekcjach i zapaleniach skóry.

Na to, że zaburzenia we florze bakteryjnej jelit mają zły wpływ na stan naszej skóry potwierdzają również inne badania:

  • Rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego jest 10 razy bardziej rozwinięty u osób z trądzikiem różowatym,
  • Dorośli z trądzikiem mają bardzo często problemy również z nieprzyjemnym zapachem z ust, refluksem i zaparciami,
  • Cierpiący na trądzik mają w oddawanym stolcu znacznie więcej bakterii, niż osoby zdrowe.

Jeśli od jakiegoś czasu borykasz się z trądzikiem, to zanim jeszcze udasz się do dermatologa, skontroluj stan swojej flory bakteryjnej. Możesz to zrobić na www.instytut-mikroekologii.pl.


Bibliografia:

  1. Parodi A et al. (2008): Small intestinal bacterial overgrowth in rosacea
  2. Zhang H et al (2008): Risk factors for sebaceous gland diseases and their relationship to gastrointestinal dysfunction in Han adolescents. 
  3. Strickler A, Kolmer JA, Schamberg JF (1916): Complement fixation in acne vulgaris.
  4. Stokes JH, Pillsbury DH (1930): The effect on the skin of emotional and nervous states: theoretical and practical consideration of a gastrointestinal mechanism.
  5. Reddymasu SC, Sostarich S, McCallum RW. (2010): Small intestinal bacterial overgrowth in irritable bowel syndrome: Are there any predictors?

Artykuł sponsorowany

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl